Bývalý prezident USA Barack Obama měl jako nejmocnější muž světa přístup k veškerým informacím, které může mít jeden člověk k dispozici. Přesto se z nějakého důvodu rozhodl ignorovat varovné předpovědi o nárůstu hladiny oceánů a koupil si dvě nemovitosti na jejich břehu. Z toho jednu přímo na pláži.
V roce 2008, když vyhrál nominaci na kandidáta na prezidenta za Demokratickou stranu, řekl Barack Obama, že „to byl moment, kdy se zastavil nárůst hladiny oceánů a naše planeta se začala uzdravovat“.
V roce 2015 oznámila Obamova administrativa, že bere na vědomí závěry vědecké komunity, podle které vzrostla hladina oceánů za poslední dvě dekády více, než kdokoli předpokládal. Proto vydal Barack Obama v lednu roku 2015 exekutivní příkaz, kterým nařídil, aby procesy schvalování nových staveb braly do úvahy vědecké předpovědi stoupající hladiny oceánů a častějších záplav.
Už je téměř pozdě
V minulém roce prohlásil již bývalý prezident Obama, že Amerika „zoufale potřebuje“ plán prezidenta Bidena, který mimo jiné obsahuje masivní investice do infrastruktury na boj proti změně klimatu.
Po svém odchodu z funkce zakoupil Barack Obama podle veřejně dostupných informací dvě nemovitosti na břehu oceánu. V roce 2019 zakoupil dům na ostrově Martha’s Vineyard, který se nachází jižně od Massachusetts. Dům leží zhruba 150 metrů od Atlantického oceánu.
Dům na pláži
Dále podle místního tisku zakoupil nemovitost přímo na pláži havajského ostrova Oahu, kam se dříve jezdil rekreovat. Nemovitost se nachází na pozemku o rozloze zhruba 9 tisíc metrů a proslavila se jako místo, kde se natáčel v minulosti populární seriál P.I. Magnum.
Původní nemovitost byla stržena, aby uvolnila místo pro tři nové domy. Místní tisk Baracku Obamovi vyčítá, že využil díry v zákoně a součástí nemovitosti zůstala i stará betonová zídka na pláži, která chrání před příbojem. Podle nových zákonů měla být stržena, neboť umělé bariéry přispívají k erozi pláží.
Titulek článku je zavádějící
Titulek, že Barack Obama nevěří na oteplování, je nepřesný. Existují tři logické důvody, proč si přes odhlasovaný závěr vědecké komunity pořídil dům za miliony dolarů přímo na břehu oceánu:
(1) Barack Obama je optimista
Barack Obama je přesvědčen, že masivní investice do zelené infrastruktury odvrátí globální oteplování. Do svého výpočtu zahrnul závěry Pařížské dohody, která předpokládá, že Čína, Indie a ostatní země budou svoje emise nějakou dobu ještě zvyšovat. Dále zohlednil stávající podíl USA, EU a Velké Británie na globálních emisích CO2, který byl v roce 2020 celkem 22%.
Jednoduchým výpočtem mu vyšlo, že omezí-li Amerika a Evropa emise o 50%, klesnou celosvětové emise o zhruba 5% až 6%, což by podle závěru nejinformovanějšího muže světa mělo stačit na odvrácení nárůstu hladiny oceánů.
(2) Barack Obama je slovy klasika „odporně bohat“
Barack Obama je natolik zabezpečen, že mu nevadí, že v průběhu několika málo let bude jeho dům na Havaji pod vodou a on své investice odepíše. Těch pár let na pláži mu za to stojí.
(3) Barack Obama závěrům vědců nevěří
Barack Obama si myslí něco jiného, než říká.
Occamova břitva
Který z důvodů pro miliónové investiční rozhodnutí nejinformovanějšího muže světa je nejpravděpodobnější, musí posoudit každý sám. Jediná pomůcka pro rozhodování, která je k dispozici, je takzvaná Occamova břitva. Jedná se o logické pravidlo nazvané podle anglického logika Williama z Ockhamu, který žil ve 14. století.
Ve své zjednodušené verzi zní: „Pokud pro nějaký jev existuje vícero vysvětlení, je lépe upřednostňovat to nejméně komplikované.“
Buďte první kdo přidá komentář