Xi k nejbližším




Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Po Francii míří čínský prezident do Srbska a Maďarska, lze říct, že to bude důležitější část jeho cesty než hovor s Macronem a Leyenovou. Návštěva kancléře Scholze v Pekingu se vyznačovala přehnanou blahosklonností, na Blinkena zvolili Číňané tvrdší tón, k Paříži projevuje prezident vstřícnost, čínská zahraniční politika, která je dnes na nejvyšší úrovni, může zprostředkovat spravedlivý mír na Ukrajině, ale to by musel mít prezident jiné partnery k jednání než tandem Macron-Leyenová.

V Srbsku a Maďarsku půjde o potvrzení strategického spojenectví s nejbližšími partnery v Evropě, prezident navštěvuje Srbsko už po druhé v sedmi letech a čínská podpora Srbsku je protiváhou nátlaku USA a EU, které usilují o včlenění Srbska do natovských a unijních struktur a o likvidaci srbské nezávislosti. Srbsko i Maďarsko jsou zaplaveny čínskými investicemi, očekává se, že koncem letošního roku čínské investice v Maďarsku přesáhnout 30 miliard, a do tzv. nové hedvábné cesty do Srbska míří investiční mana ve výši 19 miliard. V Bělehradu a v Budapešti se bude hovořit o nových infrastrukturních projektech podél trati Pireo-Bělehrad-Budapešť, o investicích do měděných dolů v Srbsku atd.

Patnáct let se rozvíjí čínsko-srbské strategické partnerství založené na těsné ekonomické spolupráci a politickém partnerství. Srbský prezident Vučič mluví o železném přátelství s Čínou. Čínský prezident v Bělehradu na místě bývalé čínské ambasády, kterou v 1999 vybombardovalo NATO, symbolicky inauguruje čínské kulturní centrum, které má být nejvýznamnější v Evropě. Fasáda centra evokuje tradiční čínskou krajinomalbu, Vučič a Xi s velkou slávou společně přestřihnou 7. května pásku. Právě 7. května došlo k barbarskému útoku natovských bombardérů na budovu ambasády, byli zabiti tři čínští žurnalisté, vojenský atašé byl s těžkými poraněními transportován do Pekingu, šokovalo to Bělehrad i Peking.

Čtvrt století po události, na kterou se asi zapomnělo i ve štábu NATO a ta rezonuje v Číně i dnes. Čínský velvyslanec v OSN nedávno prohlásil, že se jednalo o flagrantní narušení čínské suverenity, šlo o urážku čínského lidu, který se nebude mstít, ale nikdy nezapomene. Je velmi pravděpodobné, že čínskou ambasádu licoměrně vytipovala CIA jako jeden z cílů bombardování, aby se Čína potrestala za podporu tehdejší jugoslávské vlády. Návštěva čínského prezidenta je varováním NATO, které Peking viní z rozpoutání ukrajinské války. Spolupráce obou zemí má dlouhou historii, Srbsko v roce 1999 předalo Číně zbytky sestřelené americké stíhačky F-117 a podle některých analytiků Číňanům posloužily k vývoji stíhačky J-20.

Čína považuje Srbsko za důležitou zemi své strategie, s čínskou pomocí a penězi se realizuje 60 velkých infrastrukturních projektů ve výši 19 miliard. Třetina všech zahraničních investic v Srbsku má původ v Číně. Srbský prezident podepsal v říjnu loňského roku s Čínou dohodu o svobodném obchodu. Peking podporuje srbskou politiku v Kosovu a recipročně Srbsko čínskou k Tajvanu a Tibetu.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*