Z více než 24 000 podniků, které se průzkumu zúčastnily, očekává 52 procent z nich zhoršení svého hospodaření v příštích 12 měsících a pouze osm procent očekává zlepšení, uvádí se v příspěvku DIHK z 2. listopadu.
„To je nejhorší číslo, jaké jsme kdy naměřili od počátku průzkumu v roce 1985,“ uvedl v příspěvku generální ředitel DIHK Martin Wansleben. „Dokonce i v dobách korony a krize finančních trhů byl podíl optimistů vyšší než 10 procent.“
Průzkum ukázal, že 82 procent podniků považuje ceny energií a komodit za podnikatelské riziko. Tak vysokou hodnotu rizika průzkum ještě nikdy nenaměřil, uvedl Wansleben.
Wansleben upozorňuje, že německý průmysl byl obzvláště postižen růstem cen energií. V důsledku toho energeticky nároční výrobci meziproduktů „omezují svou výrobu“, říká.
Více než jeden z pěti podniků v gumárenském a plastovém průmyslu a více než jeden ze čtyř podniků v chemickém odvětví byly nuceny omezit výrobu.
V automobilovém průmyslu omezuje výrobu 16 procent podniků. 17 procent firem v tomto odvětví plánuje kvůli vysokým cenám energií v Německu přesunout výrobu do jiných zemí.
„Nyní je důležité, aby politici také nastavili strukturální kurz pro dynamický hospodářský rozvoj, neboť Německo jako lokalita má kromě akutní krize stále obrovský problém s konkurencí. Ve světě budeme v budoucnu úspěšní jen tehdy, budeme-li jednat především jako lepší a ne jako vševědoucí,“ míní Wansleben.
Přesun výroby, ekonomika
Studie Deutsche Bank odhaduje, že se výroba v Německu v roce 2022 sníží o 2,5 procenta a v roce 2023 pak kvůli rostoucím nákladům na energie o pět procent. Studie označila současné období za potenciální „výchozí bod pro zrychlenou deindustrializaci“ v Německu.
Ačkoli velké německé podniky mohou přesunout své aktivity jinam, očekává se, že pro střední a malé podniky, které tvoří páteř průmyslu v zemi, bude situace těžší.
„Pro německé malé a střední podniky … bude adaptace na nový energetický svět velkou výzvou, kterou některé společnosti nezvládnou,“ uvádí studie.
Index nákupních manažerů (PMI) v německém výrobním průmyslu S&P Global / BME v říjnu klesl na 45,1 bodu ze 47,8 bodu v předchozím měsíci, což je nejnižší hodnota od počáteční vlny covidu-19 na začátku roku 2020.
Průzkum PMI ukázal, že německý výrobní sektor na počátku čtvrtého kvartálu snížil svou dynamiku. Byl zaznamenán rychlejší pokles produkce i nových zakázek.
Buďte první kdo přidá komentář