Hotovost přející
Sdílet článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

V diskusi o hotovosti a platebních kartách rozumím argumentům obou stran. Sama jsem na straně hotovosti, byť nijak fanaticky.

V běžném provozu platím kartou i hotově, ale kartou výrazně méně často a jen vyšší částky, začínající řekněme mezi pěti sty a tisícem korun. Jsou položky, které platím kartou vždy, například naftu do auta a většinu oblečení. Nikdy by mne nenapadlo platit kartou kávu nebo zmrzlinu. Ten, kdo mi ty dobrůtky prodává, potřebuje tržbu více než banka. Myslím tedy na to, že banka mu na poplatcích něco vezme, a platím hotově. V některých případech, když platím něco třeba kolem tisíce korun v menším krámku a mám u sebe hotovost i kartu, zeptám se obsluhy, který způsob úhrady zboží preferují.

Poznámka pro spravedlivé: je mi lhostejné, jestli obchodník tržbu přizná, nebo zatají. Je to jeho věc a jeho odpovědnost, nikoliv moje. Ostatně, když státní rozpočet nedostane pár korun ze zmrzliny nebo piva, zcela jistě to unese. Ani se nedivím, že nějaký hospodský z Horní Dolní nechce přispívat na padesát milionů, které se mají nacpat vyděračům od Michelinu. To poslední, co by mi vadilo, je nedostatek financí na nějaké hloupé a neefektivní dotace pro firmy, které je beztak nepotřebují. Důchodcům nebo rodičům nemocných dětí to Stanjura stejně nedá, tak co.

Myslím, že jeden argument v diskusi nezazněl, a to edukativní funkce hotovosti. Podle mého názoru je pro děti mnohem lepší, když názorně vidí, že rodiče musí vytáhnout z peněženky bankovku a tu vymění za hračku. Je to mnohem výchovnější než mávnout kartou nad terminálem, protože dítě si do určitého (podle mne dost vysokého) věku mávání kartou s penězi a jejich funkcí v hlavě nespojí. Nakonec, pro mnohé dospělé to platí také.

Obecně jsem zastáncem svobody: ať platí kdo chce, jak chce, hotově nebo kartou, ať přijímají obchodníci karty i hotovost. Fakticky mi vadí jedině situace, v níž lze platit pouze kartou a nikoliv hotově. Připadá mi to i trošku protizákonné, ale paragrafy dnes řešit nebudeme.

Zkrátka, žij a nech žít, hotovost i karty.

 

fb

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*