Německo se obrací k Ukrajině zády: Dodávka tanků z nás může udělat ruský cíl, říká vicekancléř
Sdílet článek:

Možná dodávka německých tanků pro Ukrajinu je v ohrožení, německý vicekancléř Robert Habeck, který byl ještě před několika dny tomuto plánu nakloněn, s ním nyní nesouhlasí. Nicméně vláda je v tomto stále rozdělená.

Pošle Německo tanky na Ukrajinu, jak o to nejen Berlín žádá Volodymyr Zelenskyj? Situace se začíná dramatizovat, nejnověji se proti plánu dodávek těžké techniky válkou zkoušené zemi postavil německý vicekancléř Robert Habeck. Ten se obává, aby se z Německa nestal ruský cíl, pokud by Berlín dal transferu na Ukrajinu definitivu. Zajímavé je, že Habeck ještě před několika dny plédoval pro to, aby se ,,cokoliv, co může Ukrajině pomoci, tam odeslalo”, nyní už ale mluví tváří tvář důležiému rozhodnutí jinak.

S ní názorově nesouzní naopak ministryně obrany Christine Lambrechtová, která se se staví k plánu zdrženlivě až zamítavě. Lambrechtová poukazuje na to, že nevidí reálně možnost zásobovat Ukrajinu zbraněmi a vojenským vybavením přímo ze skladů Bundeswehr, protože má omezené možnosti.

Šance, že by mohlo Německo na Ukrajinu dodat tanky, tedy klesla, i přes tlak, který je na Scholze vyvíjen, a to i ze strany opozice. Na Berlín by mohly vyvinout tlak zejména evropské spojenecké státy NATO, pokud by samy těžkou techniku Ukrajině poskytly.

Německá zbrojovka Rheinmetall již uvedla, že je připravena tanky nabídnout Ukrajinu, pokud to schválí vláda. Mohlo by se jednat až o 50 tanků Leopard 1, Rheinmetall je schopen dodat první várku tanků za 6 týdnů a další vozidla potom za 3 měsíce. Vzhledem k tomu, že se připravuje velká ruská ofenziva na východě Ukrajiny, času velmi rychle ubývá.

 

Politico

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Uherskobrodská zbrojovka změnila název. Po americké akvizici se přejmenovala na Colt CZ

    Na světě nejznámější česká zbrojovka se sídlem v moravském Uherském Brodu změnila svoji korporátní identitu. Společnost CZG – Česká zbrojovka Group SE se nyní jmenuje Colt CZ Group SE. Nový název společnosti je platný od 12. dubna 2022. Souvisí s loňskou americkou akvizicí.

    https://ekonomickydenik.cz/uherskobrodska-zbrojovka-zmenila-nazev-po-americke-akvizici-se-prejmenovala-na-colt-cz/

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*