Glosa MM: Nastává jedna z nejnebezpečnějších situací moderní doby
Sdílet článek:

Nastává jedna z nejnebezpečnějších situací moderní doby. Ukrajinskému prezidentu Zelenskému se daří (pochopitelně se Spojenými státy a jeho spojenci za zády) přesvědčit západní svět, že Ukrajina může Rusko vojensky porazit. Zveličování vlastních úspěchů, podceňování nepřítele, symboly vítězství (naposledy křižník Moskva), trvalý tlak na racionálněji uvažující západní politiky, aby se zcela odřízli od ruských energetických zdrojů, dodávali Ukrajině ještě více zbraní a dokonce, aby se státy NATO aktivně zapojili do bojů, je balancováním na ostří nože, které může uvrhnout svět do apokalypsy.


Přitom řešení by bylo nasnadě: zasednout k jednacímu stolu ve složení USA, NATO a Rusko s vyjednávacím základem Minsk II v rukou, v prvé řadě diplomaticky docílit zastavení bojů a v řadě druhé dojednat „metternichovsky“ vyváženou dohodu, beroucí ohled na zájmy všech stran.

Bohužel je již zcela jasné, že na Západě (včetně nás) již zcela převládl názor, že se blíží celková porážka Ruska a tím pádem rychlý návrat „předválečných časů“. Názor, který může být s nemalou pravděpodobností chybný, ale je s ohromnou pravděpodobností vysoce, převysoce nebezpečný.

Pokud bychom si pak odpověděli na otázku „cui bono“ se nejedná, ale válčí, pak jsou jasným favoritem Spojené státy, a to nejen jejich zbrojaři. Nejvyšší oběti pak pochopitelně přinese Ukrajina, ale též evropské státy včetně Česka, a druhotně pak země třetího světa.

Ať už dopadne rusko – ukrajinský konflikt jakkoli, již dnes je zřejmým výsledkem oslabení EU a její větší závislost na USA a větší následná míra zbrojení, která umožní Spojeným státům upozadit svoji roli v NATO a přesunout svůj vojenský a ekonomický potenciál do jižního Pacifiku k dalšímu střetu o americkou hegemonii nad světem, tentokrát s Čínou.

Je veliká škoda, že u nás neexistuje jediný vládnoucí politik, který by si tohle uvědomoval a choval se „orbánovsky“. S následky naší asymetrické, patolízalské, emocionálně vybičované politiky, se tak bohužel budeme vypořádávat léta a léta a nejvíce budou tradičně postiženi ti nejchudší a nevinní.

Přeji všem Velikonoce plné míru v duši a pohody a do nastávajících jarních dnů hodně síly. Budeme ji potřebovat.

Miroslav Macek

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

 1. Zelensky nyni tlaci na svet, politiky a media, ze se RF chysta na jaderny utok.
  Jeho cil je zatahnout do jejich vaalky cely svět a lidstvo.
  Podaří se mu to??

 2. S dovolením bych poznamenal, že Zelenský osobně nemá žádný názor a on sám z vlastní vůle nikoho nikam netlačí. Zelenký je stoprocentní loutka Západu a tak jen kdáká, co dostane předepsaného. A ano, Západ válku chce a potřebuje. Tak si ji, prostřednictvím tohoto užitečného idiota, objedná.

  No a my všichni to zaplatíme.

 3. Macek se už docela pomátl. Tenhle blábol je toho důkazem. Rusko k jednacímu stolu nikdo nedostane. Nevím o nikom, kdo by si myslel, že ho Ukrajina porazí. Všichni rozumní jsou smíření s dalším zamrzlým konfliktem, kterých si Rusko okolo sebe pitomě vyrobilo celou řadu.

 4. Cui bono je základní otázka po příčinách tohoto konfliktu. Vše ostatní je jen vějička pro ty, co nedohlédnou dál než na špičku svého nosu.

 5. Je opravdu škoda, že se na naší politcké scéně zatím neobjevila síla schopná efektivně hájit racionanální a objetivně spravedlivý pohled na svět. Současná doba přeje kavárenskému bolševismu, kterému zatím nevyrostla dostatečně silná opozice. Co považuji za kavárenský bolševismus? Co se týče charakteristiky tohoto politického směru, stojí za přečtení např. na Seznamu Zprávách nyní uveřejněný komentář Boba Kartouse nazvaný: “Existuje svoboda učitele šířit dezinformace?”

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*