PETR VLK
Minulý týden se snažila v českém parlamentu opozice uspořádat mimořádné zasedání sněmovny, kde chtěla proprat skandály Fialy a jeho Obludária. Neuspěla. 108 pětihlavé saně jí to neumožnila. Proč o tom píši ? Protože tam nastal opravdu špičkově absurdní moment. Kdy Šéfik Obludária a zastupující ukrajinský protektor v Praze vypálil na opozici:
Vy tohle děláte protože my máme velké úspěchy při vládnutí a vy nám je závidíte!
Já v té době právě seděl nad rozečteným článkem ve Financial Times, který vám právě hodlám nabídnout. Týká se Německa a jeho ekonomiky. No a protože jsme na Německu a jeho ekonomické kondici naprosto závislí, takže jsme vlastně 17. spolkovou zemí pak ten text z FT staví ty české Fialovy úspěchy , především co do budoucna, do toho správného světla. Zejména když komentátorem je jeden z těch absolutně top kapitánů německého průmyslu, takto šéf energetického obra RWE – Markus Krebber. Nejvyšší čas podívat se, co pro FT řekl.
German industry unlikely to fully recover from energy crisis, warns RWE boss
podle překladače
Německý průmysl se pravděpodobně plně nevzpamatuje z energetické krize, varuje šéf RWE
Německý průmysl se pravděpodobně nevzpamatuje a nedostane na úroveň před válkou na Ukrajině, protože zvýšené ceny dováženého zkapalněného zemního plynu dostaly největší evropskou ekonomiku do „nevýhody“, varoval šéf jedné z předních německých energetických společností. „Ceny plynu v kontinentální Evropě, zejména v Německu, jsou nyní strukturálně vyšší, protože jsme nakonec závislí na dovozu LNG,“ řekl Markus Krebber , generální ředitel RWE.
„Německý průmysl má konkurenční nevýhodu.“ Jeho komentáře přicházejí v době, kdy evropské ceny plynu klesly o 90 procent z rekordních úrovní zaznamenaných v roce 2022 a krátce až na úrovně naposledy zaznamenané před energetickou krizí, což podněcuje otázky o tom, do jaké míry se oživí průmyslová poptávka. Navzdory prudkým poklesům na trhu s plynem je však evropský cenový benchmark podle komoditní cenové agentury Argus nad předkrizovými průměry, téměř o dvě třetiny výše než ve stejnou dobu v roce 2019. Německo se muselo odstavit od dodávek zemního plynu z Ruska po totální invazi Moskvy na Ukrajinu, když se ukázalo, že Kreml využívá export energie jako geopolitickou zbraň.
Krebber v reakci na kritiku v Německu nad energetickou politikou země prohlásil, že rozhodnutí tehdejší kancléřky Angely Merkelové v roce 2011 odstavit svou jadernou flotilu bez nahrazení paliva jiným zdrojem energie kromě dovozu plynu ruským potrubím bylo „chybou“. „Když přesně víte, co chcete vypnout, musíte okamžitě začít přemýšlet o tom, jak dostanu jinou technologii do země!“ upozornil. Společnosti a investoři prozkoumali další země, které nabízejí atraktivní dotace a levnější ceny energií. „Uvidíte trochu oživení, ale myslím si, že v energeticky náročných průmyslových odvětvích budeme svědky výrazného strukturálního zničení poptávky,“ varoval Krebber.
Analytici vykreslili medvědí výhled pro největší evropskou ekonomiku. Pět předních německých ekonomických výzkumných ústavů nedávno snížilo prognózy růstu země. Německý hrubý domácí produkt podle nich letos vzroste jen o 0,1 procenta kvůli poklesu exportu. Berlín tvrdí, že nalévá peníze do transformace ekonomiky, čímž ji staví do pozice hlavních budoucích konkurenčních výhod v příštím uhlíkově neutrálním světě. Německá průmyslová stagnace se však stala politicky citlivým tématem, přičemž vlivná průmyslová lobby země, BDI, kritizovala „dogmatickou“ zelenou politiku, která zasáhla výrobce.
Samantha Dart, vedoucí výzkumu zemního plynu v Goldman Sachs, předvídá trvalé uzavření průmyslových kapacit v Evropě, které se již nevrátí. Očekává, že nižší ceny plynu a lepší ekonomické podmínky podnítí určitou poptávku, ale dodává, že „návrat do doby před krizí je stále větší a větší výzva“. Poptávka po plynu z evropského průmyslového sektoru loni podle S&P Global Commodity Insights klesla o 24 procent oproti úrovni z roku 2019. Firma očekává, že 6 až 10 procent spotřeby plynu na kontinentu navždy zmizí kvůli zničení poptávky. Místo toho se výrobci obracejí na USA. „V USA máte koherentní a komplexní politiku, která podněcuje návrat výroby zpět do země,“ řekl Krebber. „Evropa má stejný záměr, ale ještě ne ta správná opatření.“
Liniový graf průměrných měsíčních cen, $/mmbtu ukazující ceny plynu v USA jsou mnohem levnější než v Evropě
Průzkum Německé obchodní a průmyslové komory loni v září zjistil, že 43 procent velkých průmyslových společností plánuje přesunout své provozy mimo Německo, přičemž hlavní destinací jsou USA. Kromě levné energie s cenami plynu, které jsou šestinové oproti cenám v Evropě, lákají evropské firmy lukrativní dotace v zákoně o snižování inflace na dekarbonizační technologie. oznámily rekordní kapitálové závazky vůči americkým projektům ve výši loni 15,7 miliardy dolarů, což je prudký nárůst z 8,2 miliardy dolarů o rok dříve, což převyšuje jakoukoli jinou zahraniční destinaci, podle údajů z fDi Markets, dceřiné společnosti Financial Times.
Zatímco Brusel uvolnil svou vlastní průmyslovou politiku, aby zabránil exodu investic, společnosti tvrdí, že postrádá jednoduchost a ekonomickou sílu IRA. RWE je jedním z největších investorů do čisté energie v USA, kde po loňské akvizici Con Edison Clean Energy Businesses za 6,8 miliardy dolarů zaměstnává 1 500 zaměstnanců. Krebber vypadal optimisticky ohledně osudu IRA, pokud bude Donald Trump zvolen prezidentem v tomto roce, a poznamenal, že mnoho republikánských států těžilo z investic spojených s jejími pobídkami a poptávka po obnovitelných zdrojích by zůstala silná. “ Jestli tomu říkají ABC potom, je mi to jedno.“ Otázkou je, zda zde bude dlouhodobé investiční prostředí, které je příznivé? A pokud ne, přestaneme investovat, ale investice jsou potřeba,“ řekl.
******
No tak to bylo! Takhle vypadají úspěchy v Německu a německé vlády!!!
- ideologické zavření jaderek v rámci ideologického běsnění Zelených
- bez náhrady za jiné zdroje. Samozřejmě za to může Putin, který energie používal jako zbraň! Prý. Protože on dodává plyn do Německa a jinam do zemí Evropské uHnie, kde si ho objednají a zaplatí. Divná, prapodivná militarizace plynu. A to nemluvím o atentátu na Nordstreamy. Kde Seymour Hersj tvrdí, že je provedly USA a sekundovaly jim Norové a jiné zdroje, především německé, že ten atentát na německou energetickou bezpečnost provedli Ukrajinci s pomocí Poláků. Bez ohledu na to, kdo se trefil, platí, že Nordstream má na svědomí spojenec Berlína vůbec Evropské uHnie.
- německý průmysl prchá ze země. Za lacinějšími energiemi. Zejména do Spojených států. Doklapne někomu v Bruselu, Berlíně, Paříži, Londýně – v Práglu určitě ne, že zažívám e na vlastní kůži klasický kolonialismus v celé jeho šíři, kdy jsme dnes v roli hloupých černochů, měnících zlato za zrcátka a skleněněná cingrlátka?
- podle FT a jejich odborníků se odešlý průmysl už do Evropy nevrátí.
- Fiala se chlubil jak jeho vláda zařídila snížení cen energií. Zařídila houby! Pomohly jí dvě rekordně teplé zimy a útlum našeho průmyslu. Ona na tom nemá žádní podíl, Tedy kromě útlumu toho průmyslu! Ale od nás tuzemské firmy zdrhají také. A úprk bud e o to větší, že náš průmysl je svou skladbou mimořádně energeticky náročný. Tedy vlastně – byl.
- když se podíváte na ten dolní graf od FT, popisující ceny plynu na americkém pobřežním hubu a stejného plynu na hubu v Amsterodamu co vidíte? No přece to, že nás Američané doslova dřou z kůže! Že tu máme ty slavné molekuly svobody doslova za horentní ceny! I teď . A to není nic proti té nejvyhrocenější plynové krizi. Kdy nás prostě Amíci na plynu podojily naprosto obludným způsobem. Takhle přece vypadá spojenecká pomoc! Ale může za to Putler!!! Prostě jsme v roli afrických domorodců v 17. a 18.století. Jenže oni netušili, jak vypadá svět za sousední vesnicí, což nám nehrozí. My naopak víme, že svět je jedna globální vesnice. O to jsme ubožejší než ti tehdy primitivní černoši.
- prostě úspěch na úspěch, všude kam se podíváme! Ale prý budeme lídry bezemisního světa…. Ten nastane ovšem jen tehdy, když zmizí z planety Země člověk… Což nám v Bruseli a centrále německých zelených fanatiků zapomněli říci.
Nšmecko? To už je ekonomicky totálně v prdeli a to díky obohacovačů jenž skopčáci vítají s otevřenou náručí. A nebýt češi dementi rtak už jsou na tom skopčáci hůře.
cit : …když se ukázalo, že Kreml využívá export energie jako geopolitickou zbraň.
..a tak si v Berlíně řekli, to my se raději podříznem sami..
1* 😀
Nojo.Pozor!żádné podřezávání větví(to v tom lepším případě).Něco mnohem horšího.Zmrznout jsme stoprocentně měli pane.A vidíte jak je Vám teploučko.Tak skutek zase utek a buďte si jist, że zase uteče i s tou Vaší konspirací.Tak nepředbíhejte událostem,ať Vám nedojdou témata ke strašení.