Americký „Deep State“ doslova chytá Donalda Trumpa za šos jeho smokingu, aby ho nepustil znovu do Bílého domu. Bývalého prezidenta čeká soudní proces za útok na Kapitol v lednu 2021. Výsledek volebního klání před prezidentskými volbami v roce 2024 je těžké předvídat. Pokud bude Trump odsouzen, může se situace zvrtnout v občanskou válku, jaká se ve Spojených tátech odehrála v druhé polovině 19. století.
Hrozba soudem
Komise Sněmovny reprezentantů Kongresu USA, která vyšetřuje útok na Kapitol z 6. ledna 2021, vyzvala ministerstvo spravedlnosti, aby zahájilo trestní řízení proti Donaldu Trumpovi a „pohnalo ho k odpovědnosti“. Podle agentury Associated Press:
Po jednom z nejrozsáhlejších a nejagresivnějších kongresových vyšetřování v historii doporučilo sedm Demokratů a dva Republikáni obžalovat Trumpa a jeho spolupracovníky, kteří mu pomohli zahájit masivní nátlakovou kampaň ve snaze zvrátit jeho porážku ve volbách v roce 2020.
Komise rovněž zveřejnila podrobné 154stránkové shrnutí své závěrečné zprávy, v níž dospěla k závěru, že Trump byl zapojen do „mnohostranného spiknutí“ s cílem zmařit vůli voličů.
Připomeňme, že 6. ledna 2020 se mělo konat společné zasedání obou komor amerického Kongresu, na kterém měl být potvrzen výsledek prezidentských voleb. Přerušily ji nepokoje, při nichž příznivci Donalda Trumpa vtrhli do Kapitolu a snažili se zabránit vyhlášení Bidena prezidentem. Později v tentýž den zákonodárci formálně schválili Bidena jako 46. prezidenta USA. Následovalo hromadné zatýkání výtržníků na Kapitolu. A Demokraté označili Trumpa za strůjce a hlavního organizátora.
Komise Sněmovny reprezentantů uvedla, že Trump porušil čtyři trestní zákony, a to jak při přípravě nepokojů, tak během samotného povstání. Mezi obviněními, jež komise doporučuje ministerstvu spravedlnosti použít ke stíhání, je i napomáhání povstání. Jde o pokus učinit Trumpa přímo odpovědným za to, že jeho příznivci vtrhli do Kapitolu.
Americký tisk, který se nyní kolem případu točí, přiznává, že „většina klíčových zjištění ve zprávě kongresmanů není nová“. A přesto pro Trumpovi odpůrce „celkově zpráva představuje jeden z nejodhalenějších portrétů amerického prezidenta z nedávné historie, v němž se podrobně popisuje Trumpovo rozsáhlé úsilí zvrátit vlastní porážku a to, co zákonodárci označují za jeho přímou odpovědnost za povstání jeho příznivců.“
Zabránit Trumpovi kandidovat
Není žádným tajemstvím, že nejnaléhavějším úkolem Demokratické strany ztělesňující pouze viditelnou část „ledovce“ zvaného „Deep State“, je zabránit Trumpovi v kandidatuře na druhé funkční období. V podstatě jediný způsob, jak toho dosáhnout, je zahájit proti němu trestní řízení, nebo ještě lépe sérii trestních stíhání, která by ho jednoduše zbavila možnosti kandidovat v budoucích prezidentských volbách.
Sám Trump již tento záměr vyslovil veřejně, což se všem jeho příznivcům (a nejen jim) zdá naprosto fér. Prohlásil, že jeho pravděpodobné trestní stíhání za útok na Kapitol by bylo pouze pokusem vyloučit ho z kandidatury v nových volbách.
„Lidé chápou, že „Demokratický úřad pro vyšetřování“ (tak Trump nazývá Federální úřad pro vyšetřování, FBI) pracuje na tom, aby mi zabránil kandidovat na prezidenta, protože ví, že bych vyhrál,“ napsal Trump na své síti Truth Social. K tomu poznamenal, že vyšetřování podobných obvinění, které bylo v podstatě pokusem o jeho impeachment ještě předtím, než formálně opustil prezidentský úřad, skončilo neúspěchem.
„Při druhém pokusu o impeachment na mě zkoušeli falešná obvinění. Tehdy jsem přesvědčivě vyhrál,“ uvedl Trump.
Zatím není jasné, zda bude trestní případ otevřen. Bude nakonec záležet pouze na ministerstvu spravedlnosti, zda zahájí stíhání Trumpa, nebo někoho jiného. V tomto smyslu mají závěry sněmovního výboru především silný propagandistický účel. A ministerstvo spravedlnosti si s ohledem na výše zmíněný neúspěšný impeachment ještě stokrát rozmyslí, zda rozhodne o trestním stíhání Trumpa. Opakovaně neúspěšný výsledek „zásahu“ proti Trumpovi v souvislosti s útokem na Kapitol hraje Trumpovi do karet.
Obléhán ze všech stran
Bylo by ovšem naivní se domnívat, že útok na Kapitol je jediný způsob, jak se “liberální” establishment může pokusit předejít Trumpovu návratu do prezidentského úřadu. Souběžně s tím jiný komisní výbor Sněmovny reprezentantů vyšetřuje údajné Trumpovy „daňové úniky“, které jsou v USA považovány za neméně závažné zločiny jako vzpoura či povstání.
Nedávno se objevila podobná zpráva od této další sněmovní komise referující o průběhu vyšetřování Trumpových „utajovaných příjmů“. Poněkud komický závěr zprávy říká, že se nenašlo nic podezřelého, pokud jde o Trumpovy daňové odvody během jeho prezidentství. Uvádí se v něm pouze, že Trump během prvních tří let ve funkci zaplatil 1,1 milionu dolarů na federální dani z příjmu. A v roce 2020 nezaplatil žádnou daň, protože jeho podnikatelské impérium vykázalo ztrátu. Nicméně i do tohoto soudku se musela přidat lžíce dehtu. Přední hlásná trouba amerického Deep State deník The New York Times, soudí: „Nové informace pouze dokreslují to, co je o Trumpově daňové historii všeobecně známo, a sice že se po léta snažil utajovat své příjmy.“
Mimoto probíhá také vyšetřování dalšího závažného případu – Trumpova držení údajně tajných úředních dokumentů v soukromé vile v Mar-a-Lago na Floridě, kde policie na příkaz téhož ministerstva spravedlnosti provedla v létě důkladnou prohlídku s hlasitým ozvučením jako při rockovém koncertu. Některé dokumenty byly zabaveny, ale míra jejich utajení ani související míra ohrožení bezpečnosti USA zatím nebyly zveřejněny.
Na prahu války?
Zátah na Trumpa je prováděn s nesmiřitelnou důkladností. Úkol udržet ho mimo prezidentský úřad je pro americký liberální establishment kategorickým imperativem. Důvodem jeho zuřivé nenávisti vůči Trumpovi je názor, že svojí snahou „učinit Ameriku opět velkou“ podle globalistů prosazuje „obrácení dějin nazpátek“. Trump neodpovídá požadavkům, které globalisté kladou na státní představitele. Nepodporuje pederasty a je pro posílení rodiny a tradičních hodnot. Už jen proto si zaslouží nálepku „agent Kremlu“, přestože je asi tak „proruský“ jako současný prezident Biden.
Trumpa pro jeho tradicionalismus přitom podporuje minimálně polovina obyvatel USA – ona polovina, která se na rodinu dívá z tradičního pohledu a nechce za žádné peníze ani sliby vidět své děti v průvodech deviantů s duhovými vlajkami. A pokud bude Trump skutečně trestně stíhán a vyřazen z prezidentského klání, vznikne v USA akutní nebezpečí ozbrojeného povstání proti současné vládě.
Průzkumy veřejného mínění v USA ukazují neměnící se hluboké rozpolcení americké společnosti. Zastánci tradičních hodnot nehodlají ustoupit, protože jsou přesvědčeni, že zachraňují Ameriku. A stoupenci „liberálních hodnot“, mezi nimiž je mnoho mladých lidí z metropolí na východním a západním pobřeží, zase nehodlají žít ve stejné zemi s tradicionalisty.
Analytici často přirovnávají současné napětí mezi Republikány a Demokraty k situaci v USA v předvečer krvavé občanské války mezi Severem a Jihem ve druhé polovině 19. století.
Be the first to comment