Nenechme se zlikvidovat cenami energií. Jednejme okamžitě!
Sdílet článek:

Ceny na energetických burzách trhají rekordy a vážně ohrožují evropské domácnosti i průmysl. Opravdu má cenu pokračovat v obchodování na takto zdivočelém trhu?

Evropští politici tuto otázku řeší jen pramálo, naše vláda takřka vůbec. Jenže je třeba si uvědomit, že katastrofa v peněženkách občanů naší země takových rozměrů nabrat nemusí.Česko vyrábí víc elektřiny, než samo spotřebuje. A vyrábí ji levně. Přesto ČEZ, největší domácí producent, nabízí elektřinu na přeshraničním volném trhu za vysoké ceny, určované burzami. Cílem ČEZ je bohužel maximalizace zisku a zvyšování hodnoty firmy. Jenže to odneseme my všichni.

Řešení existuje. Elektřina se totiž nemusí nakupovat jen na burze, ale i rovnou od výrobců. Část expertů navíc doporučuje, aby elektřinu od ČEZ vykupoval přímo český stát, případně aby byl ČEZ přinucen prodávat elektřinu doma za nižší než tržní ceny.

U elektřiny navíc může dojít na rozdíl od plynu, který dovážíme, k zastropování cen. Je možné se bavit také o regulované ceně, která by byla přijatelná pro domácnosti i firmy a současně umožnila výrobcům generovat zisk.

Situace je opravdu vážná a nemůže za ni jen válka mezi Ruskem a Ukrajinou, ale také chybná evropská energetická politika.

Pokud naši politici nezasáhnou, domácnosti ani průmysl nejsou schopny ceny, které raketově letí výš a výš, ustát. To je bohužel fakt, který by měl politikům konečně otevřít oči. Už teď je pozdě.

 

Ivo Valenta, PL

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Trackback / Pingback

  1. Nenechme se zlikvidovat cenami energií. Jednejme okamžitě! » Oral.sk - Porno Politika

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*