Není kouře bez ohně
Sdílet článek:
IVO STREJČEK

Na sobotním sjezdu českých pirátů vystoupil Petr Fiala. Podle jeho slov musejí politické strany současné vládní koalice „pečovat o svobodu a demokracii ve sporu se stále troufalejšími extremisty a populisty“.

To je nová tónina v argumentáři českého premiéra. Vytáhnout „obranu demokracie“ jako úkol dneška potvrzuje stále neodbytnější dojem, že vládní nezvládání zjevných ekonomických problémů země potřebuje Fialův kabinet „přebít“ silnější kartou – strachem o samotnou podstatu demokracie v naší zemi.

Jedno staré rčení říká: není kouře bez ohně.

Kdyby si totiž česká vláda, vládnoucí ostatně dost dlouho na to, aby za ní už byl vidět kus práce, počínala tak, aby s jejími výsledky byla většina občanů spokojena, snad by v téhle zemi (ostatně nikdy v historii příliš revoluční) neměli lidé potřebu přichylovat se k – často podivným – hlasatelům neklidu. Kdyby vláda nezapalovala ohně, nebylo by kouře, který premiér Fiala nazývá „ohrožením demokracie“. A pokud tu skutečně nedemokratické nálady doutnají, snad se měl předseda jedné z vládních koaličních stran na pirátském sněmu kriticky zamyslet, jak velká část viny za tento stav je vinou vládní.

Ostatně, kdo jsou ti extrémisté a populisté, o kterých premiér mluvil? Kdo ohrožuje demokratické pořádky země? Bez přesnějšího vymezení těchto pojmů bychom si snadno mohli myslet, že oněmi extremisty jsou ti pravidelní „blokovači“ dopravy toužící skoncovat s automobilismem v Čechách, že extremisty je jakési hnutí Univerzity za klima, které právě chystá čtyřdenní okupaci okolí ministerstva průmyslu, protože „snižování emisí není vládní prioritou“, nebo jsou snad extrémisty ti z českých europoslanců, kteří v Evropském parlamentu hlasují pro zákaz spalovacích motorů? V takovém případě byl Petr Fiala na tom správném místě a pirátům měl promluvit do duše.

Že tak Petr Fiala neudělal, svědčí o tom, že za extremisty a populisty považuje někoho jiného. Zřejmě lidi frustrované, vystrašené a rozzlobené, kteří se domnívají, že nic jiného než zúčastňovat se nejrůznějších demonstrací, jim už nezbývá.

I zde se nabízí otázka, nad kterou by se předseda politické strany měl zamyslet. Co se stalo s jeho politickou stranou, že už ji mnozí nepovažují za subjekt, kterému důvěřují? A není to jen případy Fialovy ODS. Stejně, vlastně ještě hůř, jsou na tom ostatní politické strany v Čechách. A ano, jejich postupné slábnutí je skutečně ohrožením demokratického parlamentního systému. I zde proto platí, že není kouře bez ohně.

Česká vláda musí začít vládnout. Vládnout v Čechách, ne v zahraničí. Vládnout ve prospěch lidí této země. Bude-li si tak vláda počínat, nebude se muset napříště její premiér obávat o osud demokracie v Čechách.

 

IVO STREJČEK

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

11 Comments

 1. Že je Fiala za obecního blázna, který jezdí na sjezdy námořních lupičů se ví. Že Fialovic Bander banda dosahuje kvalit vlády Pepka Vyskoč se taky ví. Ale co zatím nejisté, kdy tento fialový mor skončí a kdo jej bude léčit… Jindřich Rajchl? Já bych byl PRO… 🙂

 2. R.Ted zrovna nejácí lupiči řádí v Cernem moři a Afrika je bez obilí.Nevíte o tom něco? No a Bandera kdyby viděl to bombardování civilistů a jejich dětí,ničení infrastruktury sousedniho statu agresorem,tak se zastydí jaký byl troškař.

  • “Afrika je bez obilí.Nevíte o tom něco?”
   Víme. Ale také víme, že v obilí jsme soběstační a ukrajinskou pšenici nepotřebujeme.

  • Bodejť by nebyla bez obilí, když je všechno to obilí v Evropě. Ale to pláčete na špatném hrobě, to musíte do Kyjeva.
   Ale třeba to, co mířilo na Slovensko, do Polska a ještě bůhvíkam, tak to se třeba nakonec do té Afriky nebohé dostane, pokud ovšem nezplesniví.

   • M.To směřujete madam na špatnou adresu.Ta je jinde,a je příčinou dobyvačné agrese ciziho uzemí,kde nemà pan cvičitel co si spletl asi azimut co dělat, a zpusobila zmatek ve světě včetně přeruseni dopravy obilí pres Cerne moře do Afriky.Zaměnujete důsledky s příčinou.Kdyby pan dobyvatel seděl doma kam patří,tak Afričané pekně papají, vsichni si hledí svého no a Vy by jste neměla téma a musela si najít jiné,což Vy s oblibou zvládnete.

    • Kdyby pan dobyvatel z USA seděl doma na prdeli a nesnažil se všude dělat raketové základny, radary a loutkové vlády nemusel sis tady honit péro a najít si svůj azimut v tom zablešeným kožichu co nosíš, protože ani ty tvoje blechy tě neberou vážně blbe.

     • P.Ale ale ale to to jsme se naježili.Copak pane?Copak se Vam stalo? Emérika Vas neposlouchá?Tak se na ní vykašlete když ona kašle na Vás ňi? Vždyt vidite jak si pohodlně žijete bez ní.To jinde pane nemají takové lážo plážo jak Vy.Co kdyby jste to tam zkusil otestovat?No radši ne s Vaší spravedlností.

    • Doufám, že stejně smýšlíte o agresorovi, co pod vylhanou záminkou napadl Irák i o agresorech, co napadli Syrii a Libyi.

 3. S Fialou a jeho bandou je to jednoduché, pro ně jsou extremisté a populisté všichni, kdo se nedrápou Američanům do řiti, kdo si nemyslí, že Ukrajinci jsou bůžci hodní uctívání a kdo si nemyslí, že lepší vládu jsme tady ještě neměli.

 4. T.No jinde na světě jsou všude hodní lidé.Tak ještě že tak.A vlády taky milují.Tak to máme štěstí že je svět jinde v pořádku.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*