Když solidarita s Ukrajinou končí s možností levné lyžovačky
Sdílet článek:
Přestěhování ukrajinských uprchlíků z rekreačního střediska v Harrachově je ze strany vedení Poslanecké sněmovny klasickou ukázkou naplnění rčení: „káže vodu a pije víno“.

Ukrajinští uprchlíci (vesměs matky s dětmi) se musí z rekreační chaty v Harrachově, patřící Poslanecké sněmovně, přestěhovat do jiného objektu. Tuto zprávu přinesla již koncem minulého týdne TV Nova ve svém zpravodajství. Jako důvod, proč se tak stane, bylo uvedeno, že kapacita ubytovny je v současné době naplněna jen na 42 %, a podobné je to i v jiných státních zařízeních, poskytujících ubytování uprchlíkům. Dle kanceláře Poslanecké sněmovny je prý proto racionální ubytovací možnosti spojit.

Zda však za záměrem přestěhovat přibližně 20 ukrajinských uprchlíků skutečně stojí jen snaha o co nejracionálnější využití budov, vlastněných státními institucemi, to poněkud rozporuje prohlášení vedoucího kanceláře Poslanecké sněmovny Martina Plíška k této záležitosti: “To zařízení samozřejmě budou moci využívat nejenom poslanci, ale i zaměstnanci Poslanecké sněmovny k relaxačním a rekreačním účelům. Samozřejmě jako kancléř Sněmovny musím taky myslet na využití volného časů svých zaměstnanců a chci, aby i zaměstnanci měli možnost využívat tento benefit.” (viz odkaz zde)

Zpráva proto vyvolala u části veřejnosti velkou vlnu kritiky, kritičtí byli k záměru vedení Poslanecké sněmovny nejenom opoziční politici, ale i někteří lidé, spojení se současnou vládní koalicí. Například hejtman Jihočeského kraje za ODS Martin Kuba ohledně ní na svém twitterovém účtu napsal: „Sněmovna vystěhuje Ukrajince z Harrachova, aby tam mohli relaxovat poslanci. Stát po krajích chce, abychom se připravili na možnou zimní vlnu a navýšili kapacity ubytování v krajích a obcích. A já pak fakt novinářům neumím vysvětlovat tohle. Fakt ne!“ Premiér Petr Fiala byl o něco mírnější, nicméně i on v tomto týdnu označil vystěhování ukrajinských uprchlíků z rekreačního zařízení Poslanecké sněmovny za chybu.

A jak na takovou kritiku reagovala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová? Nejprve dělala několik dnů mrtvého brouka, potom označila zprávu za „bouři ve sklenici vody“ (viz odkaz zde), neboť uprchlíkům bude nalezeno adekvátní ubytování v krkonošském regionu a nebudou tedy muset být přesunuti do jiného rekreačního objektu PS v Lipnici nad Sázavou (jak mylně uvádělo zpravodajství TV Nova). V pátek se pak za ukrajinskými uprchlíky do Harrachova osobně vypravila.

Šlo tedy skutečně jen o bouři ve sklenici vody a snahu o novinářskou senzaci? I když dle posledních zpráv bylo díky iniciativě hejtmana Libereckého kraje Martina Půty ukrajinským ženám a dětem nalezeno náhradní ubytování přímo v Harrachově, celou věc považuji ze strany vedení Poslanecké sněmovny za ostudnou. Zvlášť, když samotná Markéta Pekarová Adamová i její straničtí kolegové z TOP 09 tak často apelují na občany, že ruské agresi čelící Ukrajina nutně potřebuje naši pomoc.

Pokud však stávající vedení Poslanecké sněmovny nejprve s velkou slávou poskytne lidem, prchajícím před válkou, své rekreační objekty, ovšem s blížícím se příchodem lyžařské sezóny nechá tyto lidi, kteří si tam za několik měsíců již zvykli, odstěhovat jinam, tak je to klasická ukázka naplnění rčení: „káže vodu a pije víno“. Pro politiky, pobírající poslanecký plat, by určitě nebyl problém zaplatit si eventuální relaxační pobyt na horách jinde. A pokud je opravdu hlavním důvodem jen zhruba 40% naplnění poslanecké horské chaty, tak přece nebyl problém ponechat polovinu objektu uprchlíkům a druhou polovinu poskytnout poslancům či zaměstnancům Sněmovny na rekreační účely.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

 1. Já osobně bych ukrajincům leda tak nasral,ale z tohoto je krásně vidět,co si člověk má o těch demokratických vychcaných sviních myslet..

  • Zda se pane,ze se delate lepsim nez okolni svet.Vase nenavist vuci Ukrajincum velmi pripomina nazor agresora ktery ten stat bezduvodne barbarsky ničí.Oni Vam neco udelali nebo zborili barak?Oni spis staveli u nas ty baraky,takze zbyva osobni zkusenost?RF velice pracuje na tom,aby si svet myslel to co vy.A vite za co povazuje svoje obcany,pokud maji jiny nazor?Za agenty zapadu.Za co tedy ma nase vlada povazovat Vas?

   • Ty Kolemjdoucí šibale, až bude čas, di se podívat na http://www.pokec.cz a tam jsou videa z Majdanu, Oděského masakru Pravým sektorem a poznáš co je to za “neviňátka”…..
    A tohle všechno běží často v arabských televizích Al Jazeira a svět začíná pozvolna chápat, jak to je….,lidé už to chápou i u nás…

    • Vazeny pane svetovy analitiku.Nikdo netvrdi ze zijou na zemi nevinatka.Pouze 143statu OSN odsoudilo kradez ciziho uzemi a poruseni uzemni celistvosti suverenniho statu,kdy si silnejsi stat mysli ze muze menit hranice silou.Myslite si to i Vy a 4 staty kde se zije fajn.Tak si zbalte ty svoje nazory do kufru a bezte se tam s nima objimat.My tady chceme svet,na kterem se svet dohodl.Tak at jste tam spokojen.

 2. S článkem v podstatě souhlasím ale je to jen taková nicotnost, v porovnáním co tahle vláda dělá. (vím, že tady se jedná o budovu sněmovny, nikoli vlády). Lidé se rádi ukájí na maličkostech, aby jim velké věci unikaly. Je to jako v knize “Parkinsonovy zákony”, kde dozorčí rada okamžitě odmávne astronomickou cifru na investice ale pak se hnidopyšsky zabývá 50 librami na přístřešek na kola.

 3. Jenze, kdyby tu budovu sdileli, tak by se tam s nimi museli potkavat. Lincoln taky cernochy pohrdal a “osvovodil” je jen proto, ze to poslouzilo jeho agende.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*