(Nezadržitelná) Dedolarizace ekonomiky




Sdílet článek:

Odhaduje se, že 30% životního standardu západních zemí jde na úkor monopolního postavení dolaru v mezinárodním platebním systému, válka obvykle akceleruje historii, Rusko se dnes pokouší útočit i na toto západní privilegium. Dolar prosadil svůj primát v roce 1944 v Bretton Woods navzdory Kyenesovu varování. Koncem války byl dolar jediným do zlata konvertibilním platidlem, svět byl tenkrát sužován nedostatkem všeho, bylo logické, že se akceptovalo platidlo země, která všechno produkovala a dodávala celému světu. 26. dubna tajemník ruské bezpečnostní rady Patrušev v interview řekl, že rubl je krytý zlatem a surovinami: „Aby byl národní finanční systém suverénní, jeho platební prostředky musí mít vnitřní hodnotu aniž by byly vázány na dolar“. Útok na výsadní postavení dolaru ve světové ekonomice je kolaterálním efektem ukrajinského konfliktu, americký kongres před pár dny schválil 44 miliard na pomoc Ukrajině, málokdo spočítá kolik USA Ukrajině už nasypaly, mohou si to dovalit navzdor krizové situaci ve vlastní ekonomice, jejich utracené miliardy se dík výsadnímu postavení dolaru rozpustí ve světové ekonomice.


Putinův pokus sledují se zájmem země ASEANu a má evidentní sympatie u nastupujících ekonomických velmocí BRICS. Jednostranný ekonomický diskurs, který se učí na západních ekonomických školách a opakují ho politici Evropské unie, nezná jiné koncepty světového obchodu než založené na dolaru. Patrušev odpověděl na otázku, zdali ruská ambice nejde proti ekonomické teorii: „Tyto záměry nejdou proti ekonomické teorii, ale proti ekonomickým manuálům na Západě. Pochopte, že ekonomická věda ze západních manuálů by prostě byla jen ideologií, jsme si vědomi, že Západ dovoluje ostatním zemím, aby byly jeho partnery, jen když je to pro něj výhodné“. Kardinální chyba západních představ spočívá v absolutizování vlastních časových trendů a tendencí a vydávání je za vývojové zákony. Finanční systém současného světa je založen na důvěře, která spočívá v důvěře v USA jako emitenta rezervní světové měny. V roce 1971 Nixon vyvázal americkou měnu ze zlatých kotací, což USA umožnilo vydávat měnu prakticky bez kontroly. Francouzský ekonom Olivier Pichon píše v Synthesenational, že rok 2022 vstoupí Putinovou zásluhou do monetární historie stejně jako 1944 a 1971. Tento krok je předzvěstí velkých změn ve světové ekonomice.

LIBOR ČÍHAL

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Mít dolary jako světově rezervní měnu, kdy FED může tisknout a tisknout další dolary protože svět to nakonec nějak vstřebá, co mu zbývá. Ale ještě zabavovat dolarové rezervy třeba např. Rusku, tak to už je za hranou. My češi tomu říkáme, začít mlaskat, tak se nelze divit, že Rusové mají tendenci od dolarů zdrhnout…..,je to pochopitelné…

  2. Dnes to funguje tak, že USA firmy nakoupí v důsledku oslabení EU levně firmy z Německa + Francie za USD ničím nepodložené. Za 2-3 roky na dividendách + výnosech se vrátí investice a USD se mohou skartovat.
    Je to morální? Ne, ale finanční trh se neptá, ostatně dějiny píše vítěz.

1 Trackback / Pingback

  1. (Nezadržitelná) Dedolarizace ekonomiky » Oral.sk - Porno Politika

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*