Ruský prezident Vladimir Putin se nikterak netají tím, že největší geopolitickou katastrofou 20. století byl rozpad SSSR a z toho vyplývající snížení mocenského statutu nástupnické země, tedy Ruska. Psychologické nestrávení tohoto faktu vede k nepředvídatelným zahraničně-politických krokům ze strany kremelského vládce.
Není pochyb o tom, že Vladimir Putin a s ním i mnozí další nejvyšší představitelé Ruska se nikdy nesmířili s tím, že se v roce 1991 rozpadl Sovětský svaz. A rovněž nepanují pochyby o tom, že Putin se snaží tuto skutečnost napravit. Jeho snahou je obnovit přímé působení v bývalých zemích sovětského bloku, samozřejmě včetně České republiky, vnitřně je všemožně destabilizovat a pomocí své páté kolony v těchto státech nabýt zpět ztracený vliv po roce 1989. K tomu slouží celá řada nástrojů včetně hybridních operací a podobně, čehož jsme dlouhodobě svědky.
Putin si v horlivé snaze dosáhnout zmíněných cílů, a to v podstatě všemi prostředky, neuvědomuje jednu zásadní věc – uvažuje totiž zásadně v kategoriích studené války a existence multipolárního světa. Nicméně nepíšeme rok 1971 ani 1982, ale rok 2022, kdy již dávno byly narýsovány kvalitativně nové geopolitické vztahy, kde již zkrátka Rusko vlivově nedominuje.
Jakkoli můžeme psychologicky chápat, že nejen pro Putina, ale pro mnoho Rusů znamenal rozpad SSSR jako velmoci jakousi osobní pohromu či dokonce prohru, nedává to Kremlu žádné legitimní právo k tomu, aby si mohl činit nároky, a to třeba i ozbrojenými prostředky na obnovu statu quo ante. Studená válka skončila, SSSR neexistuje a nelze se vracet k mezinárodnímu uspořádání před 40 či 50 lety, protože již zkrátka dávno neplatí a bylo přepsáno novým, pro Rusko nevýhodným.
V širším slova smyslu je pak nutno konflikt na Ukrajině vnímat prizmatem výše zmíněného Putinova plánu, který je jednou skryt tu pod pláštíkem ,,denacifikace a demilitarizace“, tu pod tím, že Západ se chystal napadnout Rusko, nebo Putin musel pomoci ozbrojeným útokem ruskojazyčným obyvatelům na východě Ukrajiny, neboť zde probíhala údajná genocida.
Pokud si Putin neuvědomí, že studená váka již před nějakým časem skončila, SSSR se rozpadl a nelze se vracet k uspořádání mezinárodních vztahů, které již dávno neplatí a platit nemůže, do té doby bude nebezpečným protivníkem, kterého je třeba odstrašit.
SM
To víš,že jo,ty vykladači snů Putina,ještě se koukni v jaké poloze je Mars k Venuši,abys věděl,co udělá zítra.Že já se neživím análitikou,ať vyzvrací cokoli,nějaký ňouma tomu bude věřit.
Ano, to Putin tak nějak řekl a je to často citováno hlavně v duchu, že Putin chce obnovu sssr….Což není pravda, ta citace Putina není celá. Řekl také toto: kdo nelituje z našich rozpadu sssr, tak nemá srdce. Vždyť nám za hranicemi zůstalo asi 15 milionů rusů…. Ale kdo by chtěl, aby se vrátil původní socialistický režim, tak nemá rozum….
Ovšem tu druhou část jeho citátu prakticky nikdo z komentátorů necituje, protože se jim vůbec nelíbí a má to i jistou logiku…..sorry jako…
Tvůj komentář je lepší,snaží se ňoumy poučit,ale já myslím,že ti hlupáčci jsou nepoučitelní,oni totiž VĚŘÍ!
Ty idiote škrabalský, co ti je do toho, on je v Rusku a ne už ve skoroneexistujícím česku, tihle rektální alpinisté aby se zavděčili teroristickým organizacím U-SSA, EU, tak budou tvrdit že Putin je mimozemšťan. Ale že těch mimoňů tzv DEMOkracie splodila.
Tvl, to je zase síla ten SM. Nechybí mu tak jedno S?!! By to mohlo být SSM.? Ale hodilo by se spíše SS, to by sedlo za to věštění.???♂️
Bože, za tohle tomu pisálkovi platí? Otázka na redakci, prosím. Opravdu ten pisálek tomu věří co napsal?
Děkuji
Svět zlých Rusů, Číňanů a hodných euroatlantických pokrokářů je tak krásně jednoduchý a přehledný a panu SM je v něm dobře… Podle mého názoru byl rozpad SSSR geopolitickým neštěstím hlavně z důvodu jeho překotnosti. Měly probíhat delší debaty o hranicích nástupnických států s ohledem na existenci případných ruských menšin. V tom vidím i jednu z příčin dnešní války.
Pan SadoMaso cituje nepřesně, ale rád.
Na pravou míru to uvedl Přemek a já dodám, že Putin zmínil oněch 15 milionů Rusů, co najednou zůsali za hranicemi – a 50% průmyslu, který tam zůstal taky.