Nová a stará Evropa
Sdílet článek:
Včera uplynulo čtvrt roku od počátku války na Ukrajině. V Rusku ji stále nazývají speciální vojenskou operací, za cokoli jiného hrozí vězení. Čistě analyticky vzato Rusko drží tuto akci, i přes s největší pravděpodobností značné ztráty, na rozdíl od Ukrajiny, která mobilizovala hned v prvních dnech, v omezeném režimu. Otevřeně nemobilizovalo ani v den výročí konce druhé světové války, jakkoli o tom mnozí spekulovali.

Čtvrtletí války nikdo výrazně nepřipomínal. Žádný ruský blitzkrieg, který Západ čekal (čemuž odpovídaly i jeho reakce: vyklizení kyjevské ambasády USA, nabídka evakuace do exilu prezidentu Zelenskému v prvních dnech války) se nekonal. Ruská vojska nicméně po malých krůčcích obsazují stále větší a větší části území napadeného státu. V posledních dnech možná s větší jistotou než dřív. Své cíle deklarované v předvečer války Rusko v jejím průběhu evidentně pružně upravuje. Své cíle upravuje logicky ale také Ukrajina a upravily je i USA. Původní americkou zdrženlivost nahradila snaha o co možná největší opotřebení a oslabení Ruska a jeho vojenských i ekonomických kapacit. Dosáhnout se toho má skrze evropské spojence.

Tradiční evropské mocnosti se se svými staletými zkušenostmi s evropskou zahraniční politikou a historickou znalostí jejich, do značné míry neměnných, mechanismů a vzorců se tomu stále snaží vzpouzet. Německo svou zdrženlivostí ve zbrojních dodávkách, Francie snahami o jednání – slavné Macronovy telefonáty, Itálie přípravou návrhu mírového plánu. „Nová Evropa“ mezitím v čele s Polskem vytáhla nadšeně „na Moskvu“ a západním mocnostem se za jejich zdrženlivost, opatrnost a snahy jednat o míru či příměří vedené historickými zkušenostmi vysmívá. Někde tam hledá své nové místo v „poúnorové“ Evropě i Česká republika. Dřív by možná někdo řekl, že naše část Evropy „propásla příležitost mlčet“.

Rusko mezitím, zdá se, nějakým způsobem dosavadní vojenskou materiální podporu Ukrajině ze západních zemích, včetně České republiky, přijalo jako součást „hry”. Ostatně, mnoho jiného, než vypořádat se s tím mu ani nezbývá, byť to nepochybně znamená pro jeho armádu citelné ztráty.

To, že jsme si na situaci zvykli a že nás neděsí tak, jako zpočátku, však vůbec neznamená, že konflikt je dnes méně nebezpečný. Naopak, jeho rutinizace a ztráta ostražitosti a opatrnosti hrozí eskalací víc než míň. I když vidíme konvenční konflikt, který se zdánlivě Rusku nedaří vést tak úspěšně, jak se přepokládalo a jak asi čekalo i samo Rusko, zapomínat a ignorovat, že žijeme v jaderném věku, by bylo mimořádně nezodpovědné. Toho by si měly být všechny vlády včetně té naší i čtvrt roku od začátku války vědomy. Někdy se zdá, jakoby se na to v zápalu (spravedlivého) rozhořčení zapomínalo.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 3,40 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

 1. Podle mého názoru západní Evropa především již do jisté míry “prokoukla” hlavní příčínu konfliktu na Ukrajině, kterým byla snaha Američanů zpřetrhat rostoucí ekonomickou spolupráci s Ruskem cestou vyvolání napětí na Ukrajině příslibem jejího vstupu do NATO. Od počátku bylo přitom podle názoru zřejmé, že Rusko v takto vzniklém konfliktu nepůjde do přímého střetu se státy sdruženými v alianci NATO. Vlády západoevropských zemí podle mého názoru již přestává “bavit” podporou jedné strany tohoto konfliktu ožebračovat své obyvatele. Nejhlasitějšími podporovateli Ukrajiny tak již kromě Američanů zůstávájí jen ty státy v regionu, ve kterých je do jisté míry, z důvodu historických reminiscencí, zakořeněna již před válkou existujicí rusofobie.

 2. nová Evropa
  ———Zoff u jezera Garda: párty, rvačky a sexuální obtěžování

  Mladí Severoafričané se setkávají na hudebním festivalu na Gardském jezeře – a útočí na sebe. Obchody byly preventivně uzavřeny. Šest mladých žen bylo sexuálně obtěžováno ve vlaku. To už krajský prezident nechce vidět.
  Ve čtvrtek kolem 18:00 byla také nástupiště v Peschiera přeplněná stovkami převážně mužských mladíků, mnozí z nich nezletilí, většinou severoafrického původu – mnozí z nich bez jízdenky na vlak. 2. června Itálie slaví Den republiky, je to státní svátek a mladí lidé využívají sociální média – zejména TikTok – k setkání na tanečním a hudebním festivalu na pláži Peschiera. Hrál se Trap, mladší odnož hip-hopu. Motto: “Afrika v Peschiera del Garda”. Starosta Orietta Gaiulli hlásí opakující se událost: “První rok jich bylo 200, rok poté 500 a ve čtvrtek 2000.”

  Šest dívek ve věku 16 až 17 let, které strávily den v zábavním parku Gardaland a byly na cestě zpět do Milána, bylo ve vlaku obtěžováno mladými Severoafričany. Mladé ženy v přeplněném vlaku zoufale hledaly průvodčího. „Byli jsme obklíčeni. Smály se a říkaly: ‚Bílé ženy sem nelezou‘,“ říká jedna z dívek. Některé dívky omdlely. “6 dívek obklíčeno, sexuálně obtěžováno, osaháváno a uráženo,” shrnuje jihotyrolský web stol.it velmi jasně.

  více zdroj

  https://www.tichyseinblick.de/kolumnen/aus-aller-welt/italien-gardasee-peschiera-del-garda/

  ZEMĚ ITÁLIE

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*