Nový Vítězný únor
Sdílet článek:
25.února 2022 zablokoval správce domény cz, osm webů (později více), které údajně šířily dezinformace. Máme zde nový Vítězný únor, tentokrát pro změnu vedený samozvanými cenzory.

Zablokovány byly tyto weby: Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Voxpopuliblog.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz a později mnohé další.

S výjimkou občasné návštěvy Protiproudu jsem na ně nechodil, nevím, co bylo jejich náplní a jakým způsobem komentovaly aktuální události kolem nás. Přesto vnímám nucené zastavení jejich provozu jako chybu a jako úkrok naší země ze směru, kterým se vydala po převratu v roce 1989.

V první řadě netuším, jakou metodou a kdo stanovuje, že tenhle se vyjadřuje správně a tamten už ne. Pravda je poněkud neuchopitelná a obtížně definovatelná věc a na to, aby ji někdo stanovil, přesně určil a pak jediný hlásal, nemá nikdo patent ani mandát. Pravda vzniká v mysli každého z nás na základě konfrontace přijímaných informací a zásad, které nám vštípili naši rodiče a náš vzdělávací systém. Každý ji zpracovává individuálně a jedinečně. Už tohoto důvodu je jasné, že neexistuje jediná formulace pravdy, protože jí jednak není nikdo schopen a také ji každý vstřebává a zpracovává jinak.

Tím více mě překvapilo a zklamalo jednání CZ.NIC jako správce domény, které na doporučení vlády (tedy nikoli příkazu), výše jmenované weby zablokovalo. Je to nebezpečný počin a precedens do budoucna, kdy by nám různí samozvanci a vykladači „pravdy“ mohli začít kolečko po kolečku ukrajovat naše svobody, které se nám velmi těžce po roce 89 vrátily.

Je na místě připomenout, že z každé lidské činnosti vzniká odpad a že i sebelépe míněná a formulovaná myšlenka může být přijata opačně, nebo odmítnuta, tak už to holt je v našem vnímání, jak jsem zmínil výše. Cenzorský zákaz je ale to nejhorší, co v tomto můžeme udělat. I kdyby ty weby stokrát lhaly, má mít občan možnost si to svobodně přečíst a úplně stejně svobodně vyhodnotit. Alternativně smýšlející jedince zažene do izolace nebo skupin, ve kterých se spíše utvrdí ve svém pohledu a hodnocení světa, a pak už neuvěří ani tomu dobře míněnému.

Na závěr bych ještě připomněl paralelu s komunistickým Vítězným únorem. Tehdy byli lidé z jeho výsledku také nadšeni ačkoli pro mnohé z nich časem znamenal v lepším případě bolestné procitnutí z komunistické ideologie, v tom horším kriminál, nebo dokonce smrt. A při tom se to v tehdejší době tak hezky poslouchalo.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

7 Comments

 1. Pokud osoba a nebo osoby, které dali rozkaz k cenzuře nebudou souzeni a odsouzení, tak můžeme velice brzy čekat, že kdo nebude souhlasit s oficiální “pravdou” tak bude zavřen a nebo zavražděn, tohle co tady vláda vyvádí to je nefalšovaný totalita, fašismus s komunismem do hromady, nejdřív na základě neovereneho a ve fázi experimentu sajrajt rozdělování společnost, teď dělají na základě nesmyslů a lži cenzuru a potom začnou vraždit, to je naše vláda.

  • Bohuzel mate pravdu, ze si kdokoli dovoli porusit v Ustave zakotvena prava jsem opravdu necekal, a ze mu to s pozehnanim vlady a vsech uradu projde, uz vubec ne. Pokud se bude bojovat v ulicich i u nas, bude to boj proti vnejsimu i vnitrnimu nepriteli, a ten vnitrni je horsi. To veseni na lucernach asi (?) bude nutne.

 2. Pane autore, při čtení vašeho článku se mi rovněž vybavila jedna paralela, a sice s okupací naší země sověty v roce ’68 a s následnou odsouzeníhodnou normalizací. Vámi použité slovo SAMOZVANCI bylo v té době k slyšení takřka denně.

  Jinak by bylo příště vhodné při podobném zamyšlení rozlišovat LEŽ od POMLUVY, která je trestným činem, stejně jako podpora agresora, o čemž píši pod jiným článkem s podobnou tématikou.

 3. Jojo, celá EU a západní politici se akorát nechali Putinem nachytat v nedbalkách a teď to budou zakrývat potlačováním jiných, resp. kritických názorů. Orwell nebyl spisovatel, to byl vizionář.

 4. Pane autore, při čtení vašeho článku se mi rovněž vybavila jedna paralela, a sice s okupací naší země sověty v roce ’68 a s následnou odsouzeníhodnou normalizací.
  Vámi použité slovo SAMOZVANCI bylo v té době k slyšení takřka denně.

  Jinak by bylo vhodné při podobném zamyšlení rozlišovat LEŽ od POMLUVY, která je trestným činem, stejně jako podpora agresora, o čemž píši pod jiným článkem s podobnou tématikou.

 5. Celá Evropa je díky Evropské uhniji bezzubá stařenka očekávající snad už jen ránu z milosti od kohokoliv.Nedůvěra,inflace strach,vzájemná nenávist,
  Násilí a šikana,pronásledování,znásilňovánízákonů,práva ve prospěch
  vyvrhelů společnosti proniknuvších do pozic VIP ze zvůle LIKVIDÁTORŮ ČLOVĚKA

 6. ahoj všem, tak jsem to tu už taky našel.
  Vlastně nevím jak začít. třeba God save the interior minister Klement R.
  Zrovna jsem měl rozepsanej koment na pp, když to chcíplo. Samozřejmě protistátní, protisvobodnědemokratickej, asi by se tam našlo i nějaký to schvalování atentátu na…, pardon, schvalování genocidy. Prostě, tuším tam bylo něco o nějakým dalším chytrým řešení, co vynalez mejdlo. Víme, žo von jich má plnej pytel, tak jsem jej myslím chtěl pochválit. Ale převez mě, protože vynalez vypnout to…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*