O životě v Petrohradu … Rusové opravdu kořínky nežerou
Sdílet článek:

LUCIE SULOVSKÁ

Předevčírem jsem se půl dne bavila s kamarádkou, která se po pěti letech života vrátila z Petrohradu. Strávila tam i půl rok po vypuknutí války a ještě se tam chystá vyzvednout si diplom.
Na život v Rusku si zvykla a uměla si představit, že v Petrohradě stráví ještě řadu let, je to koneckonců mnohem velkolepější město než kterékoliv ve střední Evropě, její obor na tamní univerzitě měl lepší kvalitu než v Praze, našla si tam velkou komunitu přátel, k tomu podle jejích slov úžasná městská kultura, historie i prosté pohodlí, že máte už mobil plný aplikací nezbytných k životu v Rusku a ne v Evropě. Odešla v podstatě z bezpečnostních/emocionálních důvodů.

To, že neexistuje právní stát, že bezpečnostní složky si s vámi mohou dělat cokoliv, co se jim zlíbí, tam bylo vždy, ale v současnosti je to daleko nebezpečnější pro cizince ze Západu, kterým mohou klidně dávat debilní otázky typu “čí je Krym?”, “co si myslíte o událostech na Ukrajině?” atd.

Mojí kamarádce se to stalo, když se jela kamsi podívat a nevědomky se dostala do zóny s omezeným přístupem, kam potřebujete propustku. Mladý klučina z FSB jí sebral pas a ptal se, co tu dělá a co si myslí o událostech na Ukrajině… Z osazenstva autobusu jí všichni spolucestující říkali, ať ho proboha poslouchá… Nakonec jí pas vrátil, ale musela si vystoupit a nic moc zážitek.

Plus moje kamarádka je normální a samozřejmě nesouhlasí s invazí a podobně jako její ruští intelektuální přátelé se cítila špatně, když se měla bavit, chodit do divadel, na výstavy atd. s vědomím, že na Ukrajině se děje taková katastrofa. Navíc odtamtud zmizela většina expatské komunity, od vypuknutí války narazit na cizince bylo vzácné. Přestala se tam prostě cítit dobře.

Nicméně. Potvrdila mi, že spotřebitelské sankce normální člověk takřka nepocítí a že zprávy o tom, jak mají Rusové poloprázdné obchody a úpí bez západního zboží, jsou naprostý nesmysl. Tak například většina oděvního průmyslu pro “běžné lidi”, takové ty značky typu Reserved a podobně, všichni zůstali, jenom změnili obchodní schéma a nejmenují se Reserved, ale RE (zkrátka ten samý obchod, to samé zboží, ten samý styl těch písmen, jenom název zkrátili na první jedno či dvě písmena). Zůstaly prakticky veškeré francouzské firmy, veškerá kosmetika, supermarkety typu Globus či Auchan, nadále fungují řetězce typu Subway, Costa, KFC, Burger King, Marks and Spencer a další. V obchodech zůstávají čokolády Milka a Kinder, tento typ západního zboží ala zahraniční sýry, vína a marmelády měl být totiž sankcionován už v roce 2014, takže si řetězce mezitím dávno našly cesty, jak to dovážet jinými způsoby a v roce 2022 prostě jen nedošlo k žádné změně. Stejně tak v obchodech s elektronikou je pořád ta samá elektronika, ta samá jablíčka s příslušenstvím, jenom se přesunuly z Apple Storů do běžných obchodů s elektronikou.

Jediné, co vnímala, že je pro Rusy z velkých měst celkem rána, byl odchod IKEA. Když při stěhování prodávala svůj nábytek z IKEA, měla najednou plnou složku nabídek od kupců za dobré ceny, zatímco když něco prodávala před 24. únorem, tak to člověk musel dát téměř za odvoz. Rusové mají byty zařízené na nábytek IKEA, na jeho rozměry a styl, a to se pak špatně zařizuje jiným.

Sankce samozřejmě mají dopad, mají dopad v oblasti technologií, které Rusko nevyrábí, existují dokonce typy čipů, které Čína není schopná bez západního know-how dosud vyrobit. Ale jsou to věci, které nejsou pro běžného člověka vidět, tedy alespoň prozatím. Mají přitom dopad třeba na vojenský průmysl, klíčový k válce na Ukrajině. Sankce na ropu a plyn bolí a teprve budou bolet ruský rozpočet, závislý takřka výhradně na surovinách. Ale strádání státního rozpočtu se opět projeví na státních službách a infrastruktuře teprve v budoucnu, jak se bude zmenšovat budget.

Sankce fungují v tom smyslu, že ten stát oslabují v jeho válečném úsilí, to je nepopiratelné.

Jinak ovšem celá ta představa, kterou budují média, že Rusové žerou kořínky, nemají hranolky, poloprázdné obchody atd., je zcestná a vůbec nepomáhá pochopit ruskou realitu těchto dní. Každý, kdo zná nějakou zemi detailně, ví, že média o ní píšou sračky. Že to je zpravodajství ve stylu “v mekáči v Baškortostánu chyběly asi týden hranolky = v Rusku už nemají ani hranolky!” // “vyděšení staří lidé vykoupili v některých supermarketech první týden války olej a pohanku v očekávání katastrofy = Rusové mají prázdné regály, už tam nemají ani olej a pohanku!”
Není to zlý úmysl, je to taková kombinace wishful thinking a zkratky.

Lucie Sulovská

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 3,80 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

8 Comments

 1. A v Evropě a konkrétně i u nás tak debilně nelustrují obyčejné lidi z Ruska,když tam to její kamarádce tak strašně vadilo?Napadal ji tam kvůli zemi původu,nebo neobsloužil ve kšeftě,tak jak se to děje tady?Nebo na té slavné hrdé a demokratické ukrajině už pěkných pár let??Vždyť dostala pouze západní a demokratickou medicínu

 2. Nejak jste zapomnel pripomenout tu nejdulezitejsi zkusenost-nikdy tam nebyl pravni stat a bezpecnostni slozky si s Vami mohou delat co se jim zlíbí.A toto by chteli vsechna patá kola od vozu za pokriku v jakem bordelu zijou natahat kazdemu do bytu,a niz by meli jakekoliv zkusenosti se zivotem tam.A moje otazka je porad stejna.V cim zajmu takto oblbujou obcany Ceske republiky ze tady není zadna svoboda?Lež kam se hneš ve jmenu jejich vůdce.

 3. Kamarádka se diví, že v Petrohradu nemají cizince ze “západu” v lásce. To si snad neuvědomuje, že jsme s nima ve válce? Říká to soudruh Fiala a jeho fámulusové.

 4. To je pane zastupny problem.Vy ale jste pomlcel v te nenavisti vuci vladě ten hlavní ,ze jeden nazor vudce,zbytek přes držku a do prijemneho penzionu s ubytovanim a stravou,kde by takoví jako Vy vyšli ven s naprosto jasným nazorem.A pokud tomu nevěříte,mate svobodnou volbu se jit tam objimat s panem vudcem.On uz Vam ten sravny nazor vysvetli.A co se tyce valky,nikdo je na Ukrajinu nezval,jak se mylne domnivali ze je budou vitat chlebem a solí.No a vidite çím je vitají.No a Vam jako spravnemu patemu kolu od vozu stačí,kdyz tu ctyrkolovou karu tim svym kolem aspon dostanete do příkopu ve stylu cim vetsi bordel u nas,tim vetsi Vase radost.A jestli si myslite ze by jste tu karu ridil lip,tak ja Vas zvolim a muzete nastoupit ukazat realitu.

 5. Co se týče války: Rusko uznalo Doněck a Luhansk za samostatné oblasti RF a nyní jsou na Ukrajině na jejich žádost.

 6. No a ja Ve vasem meste pozadam USA ze kdyz mluvime my dva anglicky,tak at uznají to mesto za samostatnou oblast USA,a ze chceme aby na nasi zadost sem s vojsky prisli.Souhlasite?

  • V daném případě je to věc RF a uznaných oblastí, které jednaly ve smyslu práva OSN na sebeurčení národů. Takže útok na tyto oblasti (včetně Krymu) je útokem na Rusko.
   Ve vašem případě to závisí na USA a OSN – tam se ptejte …
   P.S.
   Států, které jsou jen omezeně uznány (ale přesto existují) je více:
   Secerní Korea (není uznána 7 státy OSN), Jižní Korea (neuznává ji Severní Korea), Izrael (není uznán 28 státy OSN), Taiwan, Kypr (severní a jižní), Arménie, Palestina (uznána 138 státy OSN), Západní Sahara, JIžbí Osetie, Abcházie, Kosovo (uznáno 101 státy OSN), Podněstersko, Somálská republika …

 7. Ty Vase vsemozme snahy o omlouvaní dobyvacne valky ciziho uzemi s jeho nerostnymi surovinami bandou hrdlořezu kterou odsoudilo 143 statu OSN svedci o tom ze jste prosel stejnou ideologickou vychovou RF.Tudiz jste jeji obcan mozna z naseho uzemí a s jejich prisnou vychovou k neucte zivotu sveho i ciziho obcana.Pokud se pletu,tak jste poznamenan ideologicku vychovou VUMLu byvaleho rezimu ve stylu se Sovetskym svazem na vecne casy.Je az hruza si pomyslet,ze v roce 1939 by jste jako obcan sousedniho statu souhlasil s Hitlerem s obsazenimn ceskeho uzemí.Pokud se Vam libi zmatek,ze si obcane budou vyhlasovat svoje kmenove uzemi v ramci statu jak se vyspí,tak se odstehujte na jinou planetu a tam si ty tisice donbasu po celem svete uzijte.Hlavne porad neomlouvejte valku,kterou nezazivate Vy se svou rodinou.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*