Objev starý 51 000 let naznačuje, že neadrtálci byli skuteční umělci
Sdílet článek:

Vzory záměrně vyryté na kosti obřího jelena svědčí o tom, že neandrtálci měli schopnost symbolického myšlení.

Neandertálci se zdobili peřím, kreslili jeskynní malby a vytvářeli šperky z orlích drápů, takže není překvapením, že neandertálci také vyrývali vzory do kostí. Objev této 51 000 let staré rytiny na kosti, popsaný v časopise Nature Ecology & Evolution, je dalším důkazem sofistikovaného chování neandertálců.

“Důkazy o umělecké výzdobě by naznačovaly výrobu nebo úpravu předmětů ze symbolických důvodů přesahujících pouhou funkčnost, což by přidalo nový rozměr komplexním kognitivním schopnostem neandertálců,” jak vysvětlila Silvia Bello, archeoložka z Přírodovědného muzea v Londýně, v souvisejícím článku New & Views.

Řezba byla nalezena na archeologickém nalezišti Einhornhöhle v pohoří Harz v severním Německu a je opatřena liniovým vzorem sestávajícím se ze šesti rytin. Podle studie, kterou vedl archeolog Dirk Leder ze Státní služby pro kulturní dědictví Dolního Saska v německém Hannoveru, mají “paralelní a pravidelně rozmístěné rytiny srovnatelné rozměry a byly velmi pravděpodobně vytvořeny jednotným postupem naznačujícím záměrný čin”.

Zdroj: gizmodo.com

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (No Ratings Yet)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*