Ocasio-Cortezová podpořila stanovisko Black Lives Matter k protestům na Kubě
Sdílet článek:

Poslankyně Demokratické strany USA Alexandria Ocasio-Cortezová zopakovala názor marxistického hnutí Black Lives Matter (BLM), když obvinila z utrpení „obyčejných lidí“ na Kubě 60 let staré americké embargo. Hnutí BLM zároveň pochválilo komunistický režim za jeho „solidaritu“ při poskytování azylu „černým revolucionářům“.

 

„Jsme svědky toho, jak Kubánci povstávají a protestují za svá práva jako nikdy předtím. Jsme s nimi solidární a odsuzujeme protidemokratické akce vedené prezidentem Díazem-Canelem,“ uvedla v prohlášení Ocasio-Cortezová, která samu sebe označuje jako demokratku-socialistku.

„Minulý měsíc OSN opět drtivou většinou hlasů vyzvala Spojené státy, aby zrušily embargo vůči Kubě. Embargo je absurdně kruté a stejně jako u příliš mnoha jiných amerických politik zaměřených proti Latinské Americe jde o krutost. Naprosto odmítám obhajobu embarga ze strany Bidenovy administrativy. Nikdy není přijatelné, abychom používali krutost jako páku proti obyčejným lidem,“ uvedla Ocasio-Cortezová.

Joe Biden kritizoval kubánský komunistický režim za to, že nenaslouchá protestujícím.

Floridský guvernér Ron DeSantis vyzval kubánskou armádu, aby se připojila k demonstrantům a svrhla komunistický režim v zemi, a prohlásil, že zemi lze obnovit s novým vedením.

Organizace Black Lives Matter vydala počátkem tohoto týdne prohlášení, v němž obviňuje americkou vládu z „krutého a nelidského“ hospodářského embarga, za současné nepokoje na Kubě a zároveň chválí komunistický režim za jeho „solidaritu“, když poskytuje azyl „černým revolucionářům“.

Marxistická organizace BLM čelila silné kritice poté, co 14. července zveřejnila prohlášení v reakci na protesty, které vypukly v několika městech po celé Kubě, kde demonstranti volali po svobodě a ukončení komunistického režimu.

Kubánsko-americký senátor Marco Rubio (Republikáni), jehož rodina uprchla z komunistické Kuby, odsoudil komentář BLM.

„Vyděračský kruh známý jako organizace Black Lives Matter si dnes vzal přestávku od vytřásání milionů z korporací a kupování sídel, aby se podělil o svou podporu komunistického režimu na Kubě,“ napsal Rubio na sociální síti v reakci na prohlášení Black Lives Matter.

„#blacklivesmatters záleží na všech černých životech, kromě kubánských černých životů,” napsal na Facebooku havanský producent a režisér José Luis Aparicio Ferrera.

Senátor Rubio v projevu v Senátu 14. července prohlásil, že Bidenova administrativa by neměla zmírňovat sankce vůči Kubě, ale měla by stát na straně kubánského lidu v jeho boji proti komunismu.

„Střílejí do lidí, kteří jsou doslova neozbrojení… a my bychom měli mít jasno, měli bychom se jasně vyjádřit. Neodsuzujeme jen tuto tyranii, odsuzujeme tuto komunistickou, marxistickou, socialistickou tyranii,“ řekl Rubio. „Za druhé bychom měli jasně říci, že se nic nezmění, že se v důsledku toho nezmění žádné sankce.“

Rubio dále uvedl, že Bidenova administrativa by měla vynaložit prostředky na to, aby Kubánci získali přístup k internetu a mohli komunikovat s okolním světem i mezi sebou navzájem. Položil také otázku, proč mezinárodní společenství hlasitěji neodsuzuje komunistický režim na Kubě.

Prezident Joe Biden na společné tiskové konferenci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou řekl: „Komunismus je neúspěšný systém – univerzálně neúspěšný systém. A socialismus nepovažuji za příliš užitečnou náhradu, ale to je jiný příběh.“

„Existuje řada věcí, které bychom zvažovali udělat, abychom pomohli lidem na Kubě, ale vyžadovalo by to jiné okolnosti nebo záruku, že je (kubánský režim) nebude zneužívat,“ řekl Biden. „Například možnost posílat na Kubu peněžní převody. To bych nyní neudělal, protože je vysoce pravděpodobné, že režim by tyto remitence nebo jejich velkou část zabavil.“

Od uplynulého víkendu tisíce Kubánců otevřeně demonstrovaly proti autoritářskému režimu a vyzývaly vůdce Díaze-Canela k odstoupení. Někteří demonstranti, stejně jako Kubánci žijící ve Spojených státech, kteří se 19. července shromáždili v Los Angeles na podporu svých krajanů, vyzvali Bidenovu administrativu, aby zasáhla uprostřed masového zatýkání demonstrantů ze strany režimu.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*