Druhé kolo voleb není testem inteligence, ale zapomnětlivosti
Sdílet článek:

JAN BARTOŇ

Na rozdíl od jistého druhu médií, které se opětovně pokoušejí z voleb udělat test inteligence podobně jako v souboji Zeman versus Drahoš, ani letos nejde o takový test. „Blbci“ totiž budou volit Pavla i Babiše.

Letošní druhé kolo prezidentské volby doprovází naprosto obdobná mediální masáž jako před volbami v roce 2018. Hodně komentářů se věnuje sázkám na vítěze, v němž Petr Pavel jasně válcuje Andreje Babiše. Podíval jsem se na tipy před volbami v roce 2018 a jenom jsem si potvrdil, že i tehdy sázkaři tipovali vítězství Jiřího Drahoše. Drahoš ale Miloše Zemana tolik „neválcoval“. Přeci jenom Zeman obhajoval mandát a situace se tak v tomto výrazněji lišila od letošní volby.

Bookmakeři momentálně věří ve vítězství Drahoše, a to s kurzem přibližně 1,5 : 1, Zeman má pak kurz 2,6 : 1. Sázka ve výši 100 korun například na vítězství Drahoše tak přinese výhru 150 korun. V jednotlivých kancelářích se tyto kurzy liší řádově o setiny.Ještě minulý týden přitom situace vypadala úplně jinak. „Zatímco favoritem 1. kola byl jasně Miloš Zeman, teď bookmakeři a sázkaři favorizují Jiřího Drahoše,“ upřesnil Sochor. Tomu do značné míry odpovídaly i sázky – lidé mnohem více věřili ve vítězství Zemana. Třeba Tipsport má z ledna sázenku „na Zemana“ za 400 tisíc korun. Nyní ale všechny kanceláře potvrzují přesun k jeho vyzyvateli. „Přes 80 procent lidí sází na jeho výhru,“ řekl mluvčí Sazky Václav Friedmann.

Letošní sázky jsou jednak objemově vyšší než před pěti, ale před druhým kolem sázkaři výrazně preferují vítězství Petra Pavla. U Tipsportu je v Česku na letošní prezidentské volby aktuálně dohromady vsazeno 215 milionů korun. Jen na vítězství Babiše kancelář nabrala tikety za 68 milionů korun, na Pavla za 65 milionů korun. U Chance si na Babiše vsadilo třikrát více lidí a u Betana na něj jde 60 procent sázek.U sázkové kanceláře Fortuna jsou od začátku sázek, tedy na obě kola, vklady rozloženy v poměru 70:30 ve prospěch Pavla. Ve druhém kole jde na Pavla 80 procent vkladů a během uplynulého víkendu to bylo dokonce 90 procent. „I když je Babiš v nabídce o dva roky déle, tak naši klienti více věří Pavlovi,“ řekl ČTK mluvčí Fortuny Petr Šrain. Kurzy na vítězství Pavla ve druhém kole volby, které se uskuteční o nadcházejícím víkendu, jsou aktuálně pod 1,10:1, zatímco na Babiše stouply v průměru na 7,2:1. „Petr Pavel po víkendových průzkumech a debatě výrazně posílil. Kurz na něj je ale už tak malý, že lidé pořád sázejí víceméně jen na Andreje Babiše, který má vysoký kurz,“ uvedl hlavní bookmaker Betano Jakub Vilikus.

A jak to bylo a je s oním testem inteligence či moudrosti u prvních voleb prezidenta v roce 2013? I takové titulky se objevily před prvními volbami prezidenta. Zeman byl definován jako jasný buran, co nemá na Hradě co pohledávat. Kandidatura Karla Schwarzenberga byla dlouhodobě průzkumy podceňována a přeci nakonec dokázal „zázrak“ a postoupil do druhého kola. Průzkumy přitom dlouho jako soupeře Zemana pro druhé kolo označovaly Jana Fischera, předsedu tzv. úřednické vlády v letech 2009 až 2010. A před druhým kolem udělal Schwarzenberg onu „památnou“ chybu, kdy relativizoval platnost Benešových dekretů vydaných na konci II. světové války. V něm byl představen záměr odsunu německého obyvatelstva z pohraničí (Sudet) a tento odsun byl schválen vítěznými mocnostmi II: světové války (USA, Velkou Británií a SSSR) na Postupimské konferenci. Zeman pak ve druhém kole vyhrál přesvědčivě.

I letošní druhého kolo se vyznačuje soubojem „dobra a zla“. ZLO je zcela jistě pro většinu médií Andrej Babiš, voliči ANO jsou posměšně dehonestováni jako „otroci“, průzkumy jasně favorizují Pavla a vše je tedy na „dobré cestě“.

V této chvíli je třeba všem jasným prognózám vystavit stopku a připomenout, že tak jak v roce 2018 hlasovala většina voličů Horáčka nebo Pavla Fischera pro Drahoše ve druhém kole, nezanedbatelné množství (přes 10 %) hlasovalo pro Zemana. Proto zřejmě ani letos Pavel nezíská všechny voliče Nerudové a Fischera a část jich může hlasovat pro Babiše. A nadto je zde efekt volby „menšího zla“, kde se někteří či možná většina z oněch 30 % voličů, kteří nehlasovali v prvním kole pro Babiše nebo Pavla, ocitli. Michal Kocáb tak tuto volbu vyřešil tím, že podobně jako poražený kandidát Jaroslav Bašta půjde k volbám a odevzdá prázdný lístek. Výsledek prvního kola prezidentských voleb je pro mě něco naprosto nepřijatelného. Řekl to bývalý ministr pro lidská práva a občanský aktivista v době sametové revoluce Michal Kocáb. Dodal, že je pro něj zklamáním, že 70 procentům voličů nevadí komunistická minulost vítězů prvního kola Andreje Babiše a Petra Pavla. Kocáb nicméně řekl, že omluvy, kterými se Pavel i Babiš ohání, jsou pouze účelové. „Ten distanc je účelový, oni se chtějí vydrápat na post prezidenta republiky, tak se omluvili. Skutečná prosba o odpuštění je něco úplně jiného. Omlouvám-li se v souvislosti s tím, že chci získat další lukrativní post, tak to není skutečná omluva. Pokud by to mysleli vážně, tak se nebudou tlačit na to první místo ve společnosti, protože tím tu společnost rozdělí, jak ji ani Miloš Zeman ani Václav Klaus ani nerozdělil,“ řekl Kocáb s tím, že se jedná o plivnutí do obličeje obětem komunistického režimu.

My, co k druhému kolu hlasování půjdeme a jednomu z kandidátů to tak zvaně „hodíme“, tak příliš našemu svědomí neulevíme. A proto tvrdím, že právě my („blbci“) to nakonec jednomu z kandidátů hodíme a naše hlasy dokonce rozhodnou o vítězi. A to není dobrá vizitka pro nás samotné a ostatně ani pro celou naši společnost. Nicméně, a v tom má pravdu rovněž bývalý prezidentský kandidát Horáček, je to právě ono dědictví 40 let bolševismu, které se nesmazatelně zapsalo do naší historie, a to je tak vše, co se s tím nechá dělat. Taková “Sophiina volba” po česku.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 3,17 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*