Opravdu na věčné časy?
Sdílet článek:

VLASTÍK FÜRST

Letos se nám Velikonoce sešly se změnou času, což se stává jen ojediněle. Zase budeme vstávat o hodinu dříve. Pokud tuto změnu času stejně jako já nemáte moc v lásce, čtěte dál.

Velikonoce jsou pro mne nejen příležitostí k vděčnosti a vzpomínání, ale jako křesťan se mohu s nadějí dívat i do budoucna, v očekávání těch věčných časů…

O tom ale toto povídání nebude. Když jsem dnes ráno přetáčel hodiny, u kterých je třeba udělat změnu ručně, přemýšlel jsem, jak dlouho ještě budeme čekat na okamžik, kdy tahle změna jednou provždy skončí. Moc velký optimista v téhle otázce nejsem, ale stále ještě věřím, že bych se toho mohl dožít.

Při tom uvažování se mi vybavilo jedno komunistické heslo, které jsem vídával v době mládí. Znělo: „Se Sovětským svazem na věčné časy!“ Objevovalo se v různých vitrínách, ale také na transparentech vítajících pracující při vstupu do podniku, kde byli zaměstnáni.

Jednou jsem si všiml, že nějaký šikula na transparent trochu neumělým písmem doplnil: „a ani o vteřinu déle!“

Kamarád, který měl u sebe náhodou foťák, si to vyfotil, jenže to už byli v davu i „přátelé“ z StB. Skončil na jejich služebně, kde mu z foťáku vzali film a ještě ho pak několik hodin trápili otázkami: „Proč jsi to fotil? Pro koho jsi to fotil? Máš nějaké kontakty na západ?“

Musím přiznat, že se mi ten dovětek velice líbil, ale moc jsem tehdy nevěřil tomu, že SSSR padne. To mne napadlo, až když se stal papežem Jan Pavel II.,

Polák, vlastním jménem Karol Józef Wojtyła. Dokonce jsem si to dovolil říci i našemu přednášejícímu v hodině Marxismu-Leninismu. Ještěže na konci semestru onemocněl a zkoušel nás někdo jiný…

Pravdou je, že tyhle věčné časy, které nás spojovaly se Sovětským svazem, už, díky Bohu, skončily. Je stále dost lidí, kterým se po nich stýská, ale osobně jsem přesvědčen, že většina našeho národa po návratu tohoto „spojenectví“ moc netouží.

A proč tu vzpomínám tyhle staré „věčné časy“? Protože právě konec této epizody našich dějin mi dodává naději, abych věřil, že i ta pravidelná jarní změna zimního času na letní a podzimní návrat k zimnímu času jednou skončí.

Zatím to na nějaké zrušení této každoroční pravidelné změny moc nevypadá. Jenže stejný pocit jsme mívali v dobách před listopadem 1989 ohledně našeho spojenectví se Sovětským svazem. Přesto ta poslední vteřina nastala.

Pokud vám, stejně jako mně, není tahle změna sympatická a příjemná, zatněme zuby a doufejme, že to není navěky. Naděje, že skončí v propadlišti dějin stejně jako naše věčné přátelství se Sovětským svazem, tu stále je. Světlo na konci tunelu pořád ještě nezhaslo.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (36 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. SSSR měl rozhodující vliv na to,zda Evropské státy zaniknou,nebo se stanou otroky Velkoněmecké říše.Koncentráky,protektorát Cechy a Morava byly jasným důkazem co by čekalo podlidi dle rasových kritérií knírkateho.To,že SSSR našel sílu hnát tuto bandu přes celou Evropu v rozhodujících bitvách 2.WW a dát lidem oproti genocidě šanci je o to smutnější dnes,kdy potomci těchto vojáků Rudé armády ukazují,že poslouchat silnějšího se musí.A tím pokazili reputaci svých otců a dědů.

    • Vedle. Rus zůstává konzistentní.
      To jen z některých Čechů se dle okolností stávají KOLaboranti, Eurohujeři, Magoři, Joudové, Dobroseři, Osli, Udavači, Cvachové a Íčka. Kdo to má komplexní, říká si Kolemjdoucí.

  2. J.Máte pravdu,zůstává konzistentní v tom,že ho vlastně ohrožuje pořád celý svět ikdyž ho nikdo neohrożuje.Výchovou svých občanů že jsou ohroženi pak ohrožuje své sousedy kteří jak na potvoru k ní nelezou přes plot a nevítají chlebem a solí.Ten kdo si zvolí svou cestu mu jí RF nepřeje,ale prohlásí za nepřítele.Teď to máte komplexnější.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*