Základní předpoklady rovnostářské společnosti
Sdílet článek:

Z dokumentů, které unikly ze sekretariátu nové strany Spravedlivá společnost, zaujme zejména seznam základních předpokladů rovnostářské společnosti. Byl připraven experty, kteří na základě rozsáhlé analýzy dat z mnoha oborů dospěli k závěru, že spravedlivá rovnostářská společnost může prosperovat.

Dokument nazvaný Základní předpoklady představuje ucelenou axiomatickou strukturu, na které je spravedlivá společnost postavena. Dále radí členům strany, jak argumentovat v diskuzi.

Píše se v něm: „Existuje expertní shoda na tom, že zde uvedené předpoklady obecně platí. Na vysvětlenou zdůrazňujeme, že slovo expert je zkráceným výrazem pro člověka, který se nikdy nemýlí, a že v žádném případě nebyl expertní konsensus ovlivněn tím, že nositelé jiných názorů byli vyloučeni ze všech žádostí o jakékoli granty.

Pro snadnou orientaci je dokument rozdělen do přehledných sekcí.

Majetkový axiom

Pokud někdo nabyl většího majetku, bylo to zásadně a vždy na úkor druhých.

Tento předpoklad platí i v případě, když někdo vybudoval fabriku na louce, kde předtím nebylo zhola nic. Nebo pracuje usilovněji než ostatní.

Peníze, jež si přivlastnil kapitalista, který továrnu založil, by v případě, že by továrnu nevybudoval a peníze si nepřivlastnil, připadly lidem žijícím v okolí prázdné louky.

Chudý axiom

Z majetkového axiomu vyplývá , že chudoba vzniká tak, že z bohatství, které se někde nějak tvoří, si někdo přivlastní více, a proto na druhého zbyde méně.

Pro vymýcení chudoby stačí zajistit, aby si někdo nepřivlastňoval více než ten druhý.

Axiom lidské přirozenosti

Každému nadělil pánbůh stejné schopnosti. Všichni jsou stejně pracovití, odpovědní, vynalézaví, vytrvalí, riskující. Proto se musí stejným dílem podílet na vytvořeném bohatství.

Pokud ten, kdo bude pracovat více než ten druhý, dostane stejně jako ten druhý, nebude to mít na jeho motivaci pracovat více žádný vliv.

Pokud bude společnost donekonečna ekonomicky podporovat ty, kteří mohou, ale nechtějí, bude to mít na její soudržnost nulový vliv. Ti, kteří to platí, chápou, že někomu se prostě nemusí chtít.

Pokud bude společnost vyplácet základní nepodmíněný příjem, nijak to neovlivní motivaci příjemců učit se novým věcem a získávat nové znalosti, které mohou být v rychle se měnící ekonomice nezbytné.

Státní axiom

Ladislav Mňačko se ve svém románu „Jak chutná moc” zcela mýlil. To, že někdo disponuje velkou mocí, nemá žádný vliv na jeho ochotu nechat se zkorumpovat.

Slouží-li lidé ve státní správě spravedlivé společnosti, pocit vyššího dobra převládne nad korupčními myšlenkami.

Pokud dostane stát rozsáhlou pravomoc rozhodovat o tom, co je spravedlivé a co má kdo dostat, je vyloučené, aby tuto moc někdo zneužil ke korupčnímu jednání či k získání politické či jiné moci. Jest dokázáno státním axiomem výše.

Historický axiom

Historické experimenty s rovnostářkou společností, které stály miliony lidských životů, nemají žádnou informační hodnotu, protože historie se nemůže opakovat.

Geopolitický axiom

Z předpokladů o lidské přirozenosti vyplývá, že se žádná světová velmoc, ani Čína, nemůže stát ekonomicky silnější, pokud by ekonomiku řídila jinak. Lidé jsou stejně výkonní bez ohledu na systémy motivace.

Ekonomicky silnější stát využije nově nabyté zdroje k šíření svobody v ekonomicky slabších státech tak, jako to učinila Čína v případě Hongkongu.

V případě získání technologické převahy umožní silnější stát spravedlivým státům nové technologie bezplatně okopírovat.

Platnost axiomatického systému předpokladů není nutné ověřovat, protože axiomy se nedokazují. Pokud by se někdo ptal, jak se zjistí, že je někdo expert, řekněte, že to mohou rozhodnout pouze experti a že pokud se lidé nebudou řídit radami expertů, nastane apokalypsa. Důkazem je historický axiom, který ukazuje, jak to dopadne bez expertů, a zároveň potvrzuje, že když to budou řídit experti, dopadne to úplně jinak.”

Zdroj: syrzdarma.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. To jsou dobrý žvásty! Dávám pět rudých hvězd a hledám kam utéci než se tohle stane realitou. Jsem si vědom, že je možná pozdě a dokud nebude Měsíc nebo Mars, možná ani nebude kam…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*