P.C.Roberts: Washington eskaluje konflikt na Středním východě
Sdílet článek:

P. C. ROBERTS

Jak jsem očekával, posouvá Washington tento konflikt směrem k Iránu. A učinil tak v těchto dnech proto, aby odvedl pozornost světa od soudního procesu proti Izraeli, právě probíhájícího u Mezinárodního soudního dvora v Haagu. A to i když de facto zamýšlel tuto eskalaci už od samého začátku války mezi Izraelem a Hamásem.

Od 11. září 2001 mi bylo jasné, že převaha neokonzervativců ve Washingtonu je zárukou toho, že se nalézáme na cestě k eskalaci, směřující k Armagedonu. Že se zkrátka svět stane obětí neschopnosti amerických a intelektuálních kruhů myslet jasně a poctivě. Blížíme se k Armagedonu, protože zahraniční politika USA slouží nikoli míru, ale izraelské agresi.

V těchto dnech zahájil Washington letecké a námořní útoky na Jemen. Americkými silami byla napadena města Sadeh, Zubaydah, Abis, Bani, Sana, Hudaybah a Taiz, čímž byla vyvolána další válka – a to bez souhlasu Kongresu, který se tím stal merickým vládním orgánem zbaveným moci.

Americký deník New York Times samozřejmě viní z rozšíření konfliktu Húsie (vojenská skupina zajdíjských ší’itů podporovaná Íránem, operující v západní části Jemenu), kteří ohrožovali lodní dopravu do Izraele. Jestli ovšem budou mít blázni ve Washingtonu aspoň trochu toho štěstíčka, podaří se jim svrhnout všechny své proamerické loutky na Blízkém východě. Vždyť i Bahrajnci vyrazili v těchto dnech do ulic, aby zde proti účasti Bahrainu na americkém útoku proti Jemenu protestovali.

Cena ropy v reakci na americké útoky vzrostla. Ropná království, jako jsou Saudská Arábie a Omán, jásají, a blázen z Bílého domu prohlašuje, že bezohlední jsou Húsiové a nikoli Washington. The New York Times a další západní média se samozřejmě pustila do práce a svalila všechnu vinu na Húsie, kteří zase prohlásili, že v důsledku útoku USA a Britanie na Jemen“se všechny americké a britské zájmy staly legitimními cíly“.

Takže je zřejmé, kam to všechno míří.

Překlad: Lubomír Man

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 2,09 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*