Pfizer zvažuje experimentální mutace virů nebo je již provádí
Sdílet článek:

G. SITAŘ

Na videu natočeném tajně novináři uvádí jeden z výzkumných ředitelů firmy Pfizer, že firma experimentuje s mutacemi virů s cílem mít vyvinuté vakcíny v předstihu.

Project Veritas je skupina nezávislých investigativních novinářů. V minulém týdnu zveřejnili její žurnalisté na aplikaci Twitter video, které tajně natočili s Jordonem Walkerem, podle Project Veritas jedním z výzkumných ředitelů společnosti Pfizer. Na videu Jordon Walker naznačuje, že firma Pfizer experimentuje s mutacemi virů.

V rozhovoru se hovoří o výzkumu nazývaném „gain-of-function” neboli GOF. Podle Wikipedie se jedná o výzkum, jehož cílem je vyvolat mutace viru, které zvyšují například virulenci nebo přenositelnost.

Na videu Jordon Walker říká:

Překlad a zkrácení autor. Poznámka střih označuje, že video je v daném okamžiku střižené a přerušené komentářem novináře z Project Veritas nebo jejich odborníka.

Zaměstnanec Pfizer: „Jedna z věcí, kterou zkoumáme, je…proč bychom nevyvolali mutace sami, abychom mohli vyvinout vakcíny přednostně. Když to budeme dělat, existuje riziko, to si umíte představit, že nikdo nechce, aby farmaceutické firmy vyvolávaly mutace zatracených virů. Je to jedna z věcí, kterou zvažujeme.”

Project Veritas: „Přemýšlí Pfizer o vytváření mutací viru covid?”

Pfizer: „Ne, to není to, co říkáme veřejně, ne. Budeme to zvažovat a diskutovat.”

STŘIH

Pfizer: „Jedna z věcí, jak by to mohlo fungovat, je, že infikujeme virem opice. A pak je necháme se vzájemně nakazit. Můžete určitým způsobem vyvolat mutaci, jakou chcete. Musí to být velmi kontrolované, aby virus, u kterého je vyvolána mutace, nezpůsobil něco, co se bude šířit. Což se domnívám, je způsob, jak se virus rozšířil ve Wuhanu.”

STŘIH

Veritas: „Kdy začne Pfizer vyvolávat mutace všech těchto virů?”

Pfizer: „Nevím. To záleží, jak půjdou experimenty, to je něco, co zkoušíme.”

Veritas: „To se mi zdá jako výzkum typu GOF.”

Pfizer: „To je něco jiného. To určitě není výzkum typu GOF. Řízená evoluce je velmi rozdílná. Nepředpokládá se, že bychom dělali výzkum GOF u virů. Nechtějí, abychom to dělali, ale děláme vybrané strukturální mutace viru, abychom zjistili, jestli můžeme zvýšit jejich účinnost. Aktuálně se to zkoumá.”

STŘIH

Veritas: „Co Pfizer sleduje vyvoláváním mutace viru?”

Pfizer: „Co chtějí zjistit do určité míry…pořád se objevují nové variace viru. Proč se nepokusit je zachytit, než se objeví v přírodě, a můžeme vyvinout vakcínu preventivně. Když se nová variace viru později objeví, už máme vakcínu, která nějak funguje.”

Veritas: „To je perfektní. Není to perfektní obchodní model?”

Pfizer: „Když to bude fungovat.”

Veritas: „Co tím myslíte, když to bude fungovat?”

Pfizer: „Protože někdy se objeví mutace, na které nejsme připraveni jako delta nebo omicron…kdo ví. V každém případě to bude stroj na peníze. Covid pro nás pravděpodobně bude stroj na peníze po nějakou dobu v budoucnosti. To se mi samozřejmě líbí.”

STŘIH

Pfizer: „Pfizer má otevřené dveře pro všechny vládní úředníky. Ve farmaceutickém průmyslu všichni úředníci, kteří posuzují naše léky, nakonec skončí ve farmaceutickým firmách.”

Veritas: „Co si o tom myslíte?”

Pfizer: „Je to dobré pro farmaceutický obor, ale špatné pro ostatní Američany.”

Veritas: „Proč je to špatné pro ostatní Američany?”

Pfizer: Protože regulátoři, kteří kontrolují naše léky…víte, že když přestanou být regulátory, chtějí pracovat pro farma firmy…nebudou přísní na firmu, ve které chtějí dostat práci.”

Co na to kontroloři informací

Po zveřejnění videa se objevily spekulace, že člověk, který hovoří na videu, není zaměstancem firmy Pfizer nebo nemá ve firmě významné postavení.

Kontroloři informací publikovali dlouhé analýzy, například časopis Newsweek, ve kterých zkoumali, nakolik je zveřejněné video reálné a jak interpretovat to, co zaměstnanec Pfizeru říká.

Ve svém hodnocení uvádějí, že video je sestřihané a není vždy jasné, k čemu se váže odpověď zaměstance Pfizeru. Zaměstnanec firmy Pfizer neříká jasně, že experimenty s mutováním viru ve firmě Pfizer probíhají. Uvádí, že probíhají diskuze o vyvolávání mutací, aby firma Pfizer mohla vyvíjet vakcíny preventivně. Nicméně diskuze probíhají v teoretické rovině. Závěr kontrolorů informací je: „NEOVĚŘENÉ”.

Oficiální vyjádření

Firma Pfizer zveřejnila o víkendu oficiální vyjádření. Ve vyjádření nepopřela, že osoba na videu je zaměstnancem firmy Pfizer ani se nijak nevyjádřila k zastávané pozici.

V klíčové sekci prohlášení uvádí:

„Pfizer neprováděl výzkum GOF nebo řízené evoluce. V omezeném počtu případů, ve kterých virus neobsahuje žádné známé mutace GOF, může být takový vir upraven, aby bylo možné posoudit antivirovou aktivitu v buňkách. Je důležité zmínit, že tyto studie jsou požadovány americkými a globálními regulátory pro všechny antivirové produkty.”

Cenzura na platformě YouTube

Neznámý zaměstnanec platformy YouTube poslal novinářům z Project Veritas interní instrukci, ve které se říká, že video pořízené Project Veritas se zaměstnancem Pfizer, se rychle šíří. Dále následuje instrukce, aby bylo odstraněno, pokud nejsou splněny určité podmínky. Důvodem zákazu videa je podle instrukce fakt, že obsahuje škodlivé dezinformace o schválené vakcíně proti nemoci Covid-19.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*