Novinky

„Podezřívám vládu, že chce cíleně připravit miliony lidí o domy a byty,“ říká Vladimír Štěpán




Sdílet článek:

„Chtěl bych vědět, že to není cílená akce vlády, ale zatím mě všechno vede k tomu, že to je cílená akce,“ říká Štěpán, expert v oblasti energetiky.

Podle Štěpána, který se 3. září účastnil demonstrací na Václavském náměstí, je „česká energetika ve velmi krizové situaci“. Štěpán se připojil k iniciativě Česká republika na 1. místě, a říká, že na úmyslné jednání vlády, které povede ke ztrátám domů a bytů občanů ČR ukazuje několik případů.

Podle Štěpána má Česká republika nejvyšší ceny energií v Evropě, ne-li na světě, a hrozí zničení českého průmyslu. „První případ je to, že máme nejlevnější výrobní cenu energie na světě a zároveň nejdražší prodejní cenu energie na světě, tak to je jenom úmysl. Všude jinde to zvládli,“ říká Štěpán.

Druhý případ leží podle Štěpána v oblasti nákupu zásobníků na plyn. „Vláda nekoupila zásobníky na plyn, které byly za 12 miliard, a kvůli tomu zaplatíme za rok 100 miliard za plyn z LNG a odjinud, protože jsme si ten levný plyn nemohli v těch zásobnících uskladnit.“

Štěpán, který byl jedním z autorů výzvy (zdroj) české vládě, která v březnu 2022 předkládala sedm návrhů, které měly „pomoci k záchraně české energetiky“, která podle autorů výzvy směřuje ke krachu, kvůli stoupajícím cenám a nedostatku plynu.

„Když máme dnes spotřebu 8 milionů kubíků za den, bude to brzy 50 milionů kubíků za den a jediný plyn který máme je v zásobnících a ten patří Němcům,“ říká Štěpán, podle kterého je otázkou za jakou cenu bude moci Česká republika tento plyn využít. „Může to být 50, nebo šedesát či 70 korun.“

„Už v lednu 2022 jsem oslovoval vládu ČR a varoval ji, že z hlediska cenového i bezpečnosti dodávek, je nejvyšší čas vyjednat dodávky plynu,“ které dle jeho slov vyjednával pro tři další státy Evropské unie. Vláda však podle něho do září 2022 na jeho výzvu nereagovala.

Podle energetického experta vyvolaly masové demonstrace z 3. září snížení cen elektřiny. „Je neuvěřitelné jaký přínos ta demonstrace měla. Jednak byl přínos psychologický, že se ta událost dostala do celého světa,“ říká Štěpán, který demonstraci hodnotí jako vzkaz občanů, že je Česká republika „rovnoprávný stát“.

„Demonstrace měla ale hlavně přínosy ekonomické. Dva dny před demonstrací klesla cena elektřiny na burze o 50%. Den po demonstraci klesly ceny plynu, Teď premiér říká, že zavede tarify se sníženými cenami pro zranitelné,“ to jsou podle Štěpána všechno přínosy demonstrace na Václavském náměstí, které se dle zveřejněných odhadů zúčastnilo 70 – 120 tisíc občanů ČR.

Štěpán také reagoval na výroky premiéra Petra Fialy (ODS), který podle jeho slov nazval demonstranty „nějakou proruskou lůzou“ a nazval tak podle Štěpána i experty, kteří v první části proslovů na demonstraci vystupovali a vysvětlovali příčiny energetické krize a nabízeli možná řešení.

„Jestli jsem takový proruský grázl, jen proto, že jedu pro kontrakt, aby lidi nezmrzli, a aby nepřišli o domy, jak jsem říkal, tak se k tomu hrdě hlásím,“ řekl Štěpán v rozhovoru v pořadu O čem se nemluví.

Iniciativa Česká republika na 1. místě, ke které se Štěpán připojil, svolává další demonstraci v desítkách velkých městech na 28. září 2022. Podle Štěpána lidé v ČR v současné době „bojují o své životy“ a tvrdí, že pokud lidé nepovstanou a nevyjádří svůj postoj na další demonstraci „udělá fialova vláda dva kroky vzad a co budou dělat až přijde zima, to opravdu nevím“.

Premiér Fiala zahajuje provoz LGN terminálu

Slavnostní přípitek u příležitosti otevření zahájení provozu plovoucího LNG terminálu v nizozemském Eemshavenu, 8. září 2022. (Vlada.cz)

Premiér Petr Fiala se podle tiskového střediska vlády (zdroj) 8. září 2022 zúčastnil slavnostního zahájení provozu plovoucího LNG terminálu v nizozemském Eemshavenu.

„Nizozemský terminál umožní zpracovat až osm miliard kubíků plynu ročně. Z toho tři miliardy jsou určeny pro Českou republiku, což je objem rovnající se přibližně třetině české roční spotřeby,“ uvádí vláda.

„Zde v Nizozemsku se odehrává velmi důležitý krok. Máme zde uzavřený dlouhodobý kontrakt na pět let. Myslím, že toto je dobrý příklad nejen akceschopnosti české vlády a společnosti ČEZ, jejímž prostřednictvím jsme tuto věc realizovali, ale je to především velký příklad evropské spolupráce,“ uvedl předseda vlády Petr Fiala.

Podle vlády budou terminál využívat společnosti z Nizozemska, Francie a Česka a vedle ČEZu si kapacity v terminálu vyblokovaly další známé energetické společnost, nizozemský Shell a francouzská Engie. První loď s LNG má přijet do Eemshavenu za 10 dní a pochází od firmy Cheniere Energy ze Spojených států. Do konce roku pak připluje dalších 8 lodí.

„Dnes je naplněnost našich zásobníků plynu 84 %. Jsme připraveni na nadcházející zimu. Cílem je, abychom měli v ČR dostatek energie pro domácnosti, veřejné instituce i podniky a aby energie byla za přijatelné ceny,“ říká Fiala.

Podle premiéra je plynu ve světě dostatek a Česká republika potřebuje hledat i další alternativní cesty, aby se zbavila závislosti na ruském plynu. Dodal, že jakmile ho bude v Evropě dostatek, začne jeho cena klesat.

Jednáme o dalších LNG terminálech, ať už v Německu, Polsku a jsou také zde v Nizozemsku další možnosti jednání. Především se ale snažíme dosáhnout v oblasti energií evropského řešení,“ říká předseda české vlády Petr Fiala.

**************

Vladimír Štěpán: je absolventem VŠE v Praze. Má vice než třicetileté zkušenosti v energetice. Zejména v oblasti plynárenství, teplárenství, mimo energetiku v oblasti ŽP a makroekonomiky. Specializuje se na ceny, komerční a právní podmínky kontraktů, privatizaci, regulaci, vztah mezi makroekonomikou a energetikou, dopady využívání energetických zdrojů na ŽP, včetně výroby z obnovitelných zdrojů.

Jako obchodní ředitel ČPP byl odpovědný za kontrakty na dodávky plynu do ČR, uzavřel smlouvy pro tranzit plynu přes ČR za stovky miliard korun. Stejně jako mezinárodní smlouvy na uskladňování plynu. Vedl kontraktační jednání a zabýval se problematikou diverzifikace zdrojů. Připravil projekty ocenění za stovky miliard korun při privatizaci energetických společností. Spolupracoval na projektech Pravidla pro trh s plynem v ČR a SR, jako základu pro liberalizaci trhu s plynem v obou zemích.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*