Glosa MM: Chodník statečných
Sdílet článek:

Na ukrajinském „Chodníku statečných“ se objevila pamětní deska, která opěvuje čtyři státníky, kteří se do Kyjeva po začátku ruské invaze vydali jako vůbec první – Fialu, Morawieckého, Kaczyńského a Janšu.
Dodávám:
Symboly jsou velice, převelice důležité, kupříkladu ceny energií.

Z rozhovoru Parlamentních listů s energetickým expertem Ivanem Noveským:
Kontraktů s Gazpromem bylo až kolem 50, většinou je měly nebo stále mají domluvené privátní firmy. To, že jel do Ruska například Orbán osobně a domlouval kontrakt sám, to je něco jiného. Orbán ruský zemní plyn domlouval pro státní firmu, a proto vyjednal výhodnější cenu necelých 6 Kč/m3 a maďarští občané nebudou ožebračováni cenami, jako občané čeští. V Evropě jsou i firmy, které si dodávky plynu v Rusku domlouvají samy.
V případě, že by česká firma se souhlasem vlády České republiky uzavřela přímou smlouvu s Gazpromem, plyn by k nám putoval nejspíše přes Ukrajinu a Slovensko nebo přes Turkish Stream, pokud nebude v provozu Nord Stream 1 nebo Nord Stream 2. Přes Ukrajinu a Slovensko je to tradiční cesta, která funguje více než 50 let.
V životě k nám reálně nedošel norský plyn, to jsme pouze 20 let platili přirážku, že jakoby kupujeme norský plyn, ale v reálu šlo vždy o ruský plyn. My jsme se domluvili s Norskem a Němci, kteří měli garanci od Rusů, že nám množství plynu nasmlouvané s Nory dodají právě Rusové.
Podíl v holandském terminálu stál astronomické peníze, které ani vláda nechce prozradit. Zapomněli k tomu pořídit lodě, což je problém, protože tankerů je totiž nedostatek. Na celém světě existuje zhruba 600 tankerů na LNG, ve srovnání s tím tankerů na ropu je cca 14 a půl tisíce! To o mnohém vypovídá. Pak je na stole další otázka. Pokud seženou dostatek tankerů, aby zkapalněný plyn dopravili na holandský terminál, zbývá ještě takový „detail“, aby ho následně v plynném skupenství dopravili do České republiky. Předpokládají, že to přepojí na páteřní plynovody, které vedou přes Německo na jih od Nord Streamu až k českým hranicím. Problém však je v nedostatečné kapacitě plynovodů mezi Holandskem a Německem. A proto lze předpokládat, že Němci je logicky budou využívat především pro sebe. Zmínil jste v otázce, že nám to pomůže k odpoutání se od Ruska, což bych naprosto zpochybnil. Odkud si myslíte, že ten LNG bude? Část bude americký LNG, ale částečně to bude ruský LNG, který Američané kupují v Rusku a který přeprodávají do Evropy a tedy asi i nám, ale za výrazně vyšší ceny než Rusové. Dokonce ten ruský LNG přepravují i pomocí ruských tankerů, protože ty tankery nejezdí pod vlajkou Ruské federace, ale Libérie. Jak říkám, vozí to pod liberijskou vlajkou, čímž pádem se na to nevztahují sankce. Rusové tam přivezou ruské LNG, ale budeme se tvářit, že to je vlastně americké. Jediné skutečně americké na tom bude cena, to nás bude trošku bolet. Možná si pak ale budeme připadat svobodněji… Jestli nakonec dojde k překonání překážek v podobě nedostatku tankerů a nízké kapacity plynovodů mezi Holandskem a Německem, tak se ten plyn k nám dostane, ale za šílené ceny.

 

MACEK Miroslav

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Dělat hujersky něco, co Američané a Brusel chtějí, není žádné hrdinství. To šaškování bylo trapné.

    Hrdinství by bylo, kdyby žádal právo veta na všechna rozhodnutí Eurosvazu. Kdyby žádal zrušení povolenek a dalších zelených nesmyslů zdražujících už tak předražené energie. Kdyby pro případ nesplnění požadavků pohrozil referendem o czexitu a rovnou určil jeho termín. Nebo kdyby po vzoru Orbána zaháněl problémové migranty a začal jednat s Ruskem o dodávkách plynu za slušné ceny. Ale to od takového vlezisty čekat nemůžeme. Jako by chtěl potvrdit Putinovy řeči o omezené suverenitě malých zemí. Cizí zájmy nade vše, české zájmy až na posledním místě (pokud vůbec). To je Fiala a jeho mrzká vláda.

    Co z toho vlastně má? Kdyby nešel do politiky, byl by váženým panem profesorem. Po tom co předvedl se stal škodnou. I slupka od banánu zaslouží větší respekt než takový škůdce.

  2. Návštěva Petro Fialenka v Kyjevě podle mého svědčí o jediném, že jeho rusofobní fanatismus je upřímný a dokonce silnější než jeho strach. Jak to bude díky proxy válce s plynem v zimě, neví zřejmě nikdo. Jisté je snad jen to, že zastropování cen plynu množství jeho dodávek neovlivní.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*