KAREL WÁGNER
Rezoluce vyzývající k okamžitému příměří v Gaze ani slůvkem nezmiňuje terorismus Hamásu. Přesto byla v pátek 27.10.2023 drtivou většinou Valným shromážděním Organizace spojených národů schválena, což vyvolalo odsouzení ze strany Izraele. Rezoluce požaduje okamžité příměří v Gaze, propuštění zajatců, ochranu civilistů a mezinárodních institucí a zajištění bezpečného průchodu humanitární pomoci do pásma. Tato iniciativa sice není závazná, ale zdůrazňuje drtivou mezinárodní podporu pro Palestince uprostřed izraelské vojenské kampaně.
Pro text rezoluce, navržený Jordánskem a dalšími arabskými státy, hlasovalo 120 zemí, jenom 14 — Spojené státy, Rakousko, Chorvatsko, Česko, Fidži, Guatemala, Maďarsko, Izrael, Marshallovy ostrovy, Mikronésie, Nauru, Papua-Nová Guinea, Paraguay a království Tonga – hlasovalo proti. Zdrželo se 45 zemí, včetně Austrálie, Kanady, Finska, Německa, Řecka, Indie, Iráku, Itálie, Japonska, Nizozemska, Polska, Slovenska, Jižní Koreje, Švédska, Tuniska, Ukrajiny a Spojeného království.
Kanada usilovala o to, aby byl k rezoluci přidán pozměňovací návrh, který by zahrnoval odsouzení zločinů Hamásu, přičemž většina členů návrh podpořila, ale nedosáhla dvoutřetinové většiny, potřebné k přijetí. Pro pozměňovací návrh hlasovalo 88 zemí, 55 bylo proti a 33 se hlasování zdrželo. Izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan konečnou verzi rezoluce rozzlobeně odmítl s tím, že Izrael se bude nadále bránit. “Toto je temný den pro OSN a pro lidstvo,” řekl Erdan a slíbil, že Izrael použije “všechny prostředky” v boji proti Hamásu. „Všichni jsme byli svědky toho, že OSN již nemá ani špetku legitimity nebo relevance,“ dodal k tomu.
Izraelské obranné síly (IDF) v noci z pátku (27.10.2023) na sobotu zničily 150 podzemních cílů v severní části Pásma Gazy. Při útocích byly likvidovány některé tunely, podzemní bojové oblasti a podzemní infrastruktura teroristů. Bez dalších podrobností to uvedl izraelský deník Ha’arec. Zdroje z IDF uvedly, že se Izraelské obranné síly chystají zvýšit humanitární pomoc do pásma Gazy, protože vpád izraelských sil do Gazy se přes noc prohloubil. Armáda chápe, že čím více její síly zatlačí obyvatelstvo Gazy na jih, tím rozsáhlejší bude potřeba humanitární pomoci. Naproti tomu Hamás strávil roky hromaděním paliva pro vozidla a rakety, výbušnin a zásob jídla, vody a léků v podzemí. A jak uvedl v pátek deník New York Times, Hamásu se podařilo nashromáždit zásoby potřebné na dobu zhruba čtyř měsíců.
Tiskový mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) Daniel Hagari, jak o tom informoval list Ha’arec, dnes ráno (28.10.2023) oznámil, že pozemní operace v Pásmu Gazy, kterou Izrael zahájil v noci na sobotu, se účastní pěchota, obrněné, ženijní a dělostřelecké jednotky, které spolupracují s letectvem.
Be the first to comment