Ruské ztráty … blíží se bod zlomu?
Sdílet článek:

Během čtyř týdnů bojů Rusko pravděpodobně přišlo o 25 % svých původních útočných sil. Tyto ztráty nedosahují úrovně druhé světové války, ale jsou velké ve srovnání s relativně malou velikostí dnešní ruské armády. Ačkoli posily a náhrady mohou některé z těchto ztrát kompenzovat, ztráta vycvičených vojáků naruší vojenské operace a nakonec bude mít i politický dopad.

Dosavadní ruské ztráty jsou vysoké. NATO odhaduje, že Rusko přišlo o 7 000 až 15 000 vojáků. Počet zraněných, kteří se nemohou rychle vrátit do služby, je obecně asi dvojnásobný oproti počtu mrtvých. Z toho by vyplývalo, že Rusko za čtyři týdny konfliktu ztratilo 21 000 až 45 000 vojáků. Pro představu, za celé tažení v Afghánistánu mělo Rusko 14 400 mrtvých.

Reformy ano, ale…

Původní invazní síly čítaly asi 190 000 vojáků. To však zahrnovalo i milice v Donbasu a bezpečnostní síly (Rosgvardija) pro okupaci. Pozemní bojové jednotky čítaly asi 140 000 osob. Rusko tak mohlo přijít asi o čtvrtinu svých původních bojových sil.

Rusko přesunulo na Ukrajinu posily a náhradníky, aby tyto ztráty kompenzovalo, což je do jisté míry vyrovná. Tyto posily a náhradníci však pravděpodobně postrádají výcvik a zkušenosti prvních nasazených jednotek, zejména elitních jednotek, jako jsou výsadkáři. Ztráta zkušených vojáků a velitelů se citelně projeví při vedení taktických operací.

Ruská armáda není velká. Během studené války měl Sovětský svaz asi 3,5 milionu vojáků. Tato armáda již dávno neexistuje. Podle nejnovějších údajů Mezinárodního institutu pro strategická studia v Londýně má dnes Rusko celkem asi 900 000 vojáků, z toho 280 000 v pozemních silách. Rusko reformovalo svou armádu po špatném operačním výkonu při invazi do Gruzie v roce 2008, kde sice Rusko zvítězilo, ale s mnoha taktickými nedostatky, které svědčily o nedostatečných schopnostech a výcviku. Ve zredukované armádě se zvýšil podíl profesionálů (jimž se v Rusku říká „kontraktnici“, tedy „smluvní vojáci“) na zhruba dvě třetiny, zlepšil se výcvik a zeštíhlil se přebujelý důstojnický sbor.

Teoreticky by bývalí vojáci mohli být povoláni do služby a Rusko to pravděpodobně částečně dělá, ale tito vojáci po skončení aktivní služby neprojdou žádným dalším výcvikem ani se jim nedostane žádné následné péče. Rusko se pokoušelo vytvořit záložní síly podobné těm v NATO, kde jsou záložníci organizováni do jednotek, které pravidelně cvičí, ale tyto snahy zatím příliš nepokročily.

Pro srovnání: Spojené státy mají 1,3 milionu vojáků v aktivní službě a 800 000 mužů organizovaných a vycvičených záloh. Spojené státy tedy mají přibližně dvakrát více vycvičeného mužstva než Rusko.

Pro lepší představu o ruských silách uveďme, že Spojené státy vyslaly v roce 1991 do Saúdské Arábie asi 540 000 vojáků, aby osvobodili Kuvajt od iráckých vojsk. Celkový počet koaličních sil činil asi 750 000. Rusko vtrhlo na Ukrajinu s minimálními prostředky.

„Nas mnogo…?“

Dnešní Rusko není zemí druhé světové války (v Rusku nazývané Velká vlastenecká válka), která kráčela k vítězství přes těla svých mrtvých. V tomto konfliktu ztratil Sovětský svaz podle odhadů 10 milionů vojáků a dalších 14 milionů civilistů, ale přes strašlivé ztráty a opakované neúspěchy na bojišti vytrval a nakonec dosáhl vítězství. Dnes jsou díky angažované veřejnosti a organizovaným skupinám matek oběti velmi viditelné. Použití branců je obzvláště kontroverzní, protože teoreticky nemají bojovat mimo Rusko. Rusko je sice autoritářský režim, ale nemůže potlačit veškerý nesouhlas, stejně jako Sovětský svaz nemohl potlačit nespokojenost s válkou v Afghánistánu. Ztráty na životech zvýší odpor vůči válce.

Komentátoři se domnívají, že Putin nedostává od svých vojenských poradců objektivní rady, a proto si nemusí plně uvědomovat, do jakých potíží jeho síly zabředly. To je běžný problém v autoritářských režimech, kdy úředníci nechtějí k všemocnému vůdci chodit se špatnými zprávami. Nakonec se však realita z bojiště projeví. Je pravděpodobné, že se skupina generálů mezi sebou dohodne, že Putin musí být seznámen s okolnostmi na bojišti dříve, než se armáda zhroutí kvůli pokračujícím ztrátám, fyzickému vyčerpání, ubývajícím zásobám a munici a upadající morálce. Předložení této zprávy může být impulsem, který Putina přesvědčí, aby začal brát diplomatická jednání vážně.

Center for Strategic and International  Studies

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

  1. V 2025 končí Kali-yuga,teda Vek Ohňa,ale aj Satana( ako Satya či Sata-yuga), a teda zainteresované mocnosti sveta začali dávno plánovaný Armagedon=WW3…Je to tichá ” dohoda medzi Modrou( sionistickou) lóžou Západu a Červenou lóžou židobolševikov Východu. Depopulačná vojna sveta, ako ju opisuje Georgia Guidestones s ideálnymi 500 miliónmi preživších do nového veku…V roku 2032 mali sionacistický globalisti v pláne Novus Ordo Seclorum, a rok 2033 je Veľkým Jubilejným rokom Krista, zrejme ako 2.Príchod Krista, a tak sa udalosti sveta vyvíjajú podľa scenára slobodomurárskych lóží Západu a Východu, čo mnohí spolitizovaní žurnalisti nepoznajú a neberú na vedomie,že sme na koncí časov ďalšej skorumpovanej a zdegenerovanej civilizácie v poradí! V roku 2032 končí náš terajší Veľký Precesný rok,Anno Magnus, po 25,793 rokoch, v roku 5,793 A.M.( Anno Magnus) židovského kalendára a datovania! A tento rok je dobre zakódovaný do výšky Cheopsovej pyramídy, ako aj v posvätnej hore Mt.Athos, či do Veľkej Sfingy Egypta, od ktorej sa ráta počas Jarnej rovnodennosti, 21.marca,2033 nový Precesný rok od Veku Vodnára, preto má Sfinga hlavu Vodnára a telo Leva,ako Veľký rok delený na dve polovičky! Na Západe je Precesia o deň spozdená, teda 22.marca,2033, čo je číslo 322( March 22nd) lóže Lebiek a Hnátov podpísanej týmto dátumom na Georgia Guidestones, ako aj číslami 7,8 a 9, ale aj dátumom (20)32, a začiatkom a koncom Precesného roku,48 a 84!

  2. Môj komentár sa neobjavil pod článkom. Rok 2025 je rokom konca veku Kali-yuga( Ohňový vek), ktorý skončí ohňom okolo roku 2025, do roku 2032/ 2033. Tento vek je známy aj ako Sata či Satya- yuga,teda Vek satana…Rok 2032 je rokom slobodomurárov, ako rok pre ich Novus Ordo Seclorum, dobre zachytený na štátnom znaku USA,kalendári mrakodrapov,či oficiálnej databáze vydanej po útokoch z 11.septembra 2001. Ako aj rok 2033,ako Veľký Jubilejný rok Krista, ako možný dátum jeho 2.Príchodu…Takže udalosti na Ukraine( Ukraino je po latinsky Žnec/ Reaper po anglicky) môžu mať iný charakter ako nám podsúvajú médiá! Končí starý Precesný rok a začína nový Precesný rok Vekom Vodnára= Hrnčiara= Stvoriteľa= YoSeRa/ DJoSeRa, delený na dve polovičky,od Vodnára po Leva a zasa k novému veku Vodnára! A o tom je aj Veľká Sfinga Egypta, s hlavou Vodnára a telom Leva, od ktorej sa na Jarnú rovnodennosť, 21.marca,2033, meria nový Precesný rok, pričom Starý rok ktorý končí Ohňom, a
    Nový začína Potopou…Precesia doráža na Západ o deň neskôr, teda March 22nd, čo je číslo a dátum Lebiek a Hnátov,ako 322, a ktorých apokalyptický a post-apokalyptický dátum je dobre podchytený v Georgia Guidestones aj s číslami 7,8 a 9, ale aj dátumom (20)32 a dátumom začiatku nášho veku v 4 Ahau 8 Cumku v roku 3113 pnl ,ako 48, končiaci súdnym číslom, 84, kde číslo 8= život a vzkriesenie, a číslo 4= smrť, teda odchod do Duchovného sveta…Máme to aj v Šašťínskej bazilike Sedembolestnej v 4 latinských riadkoch a 8 slovách so 48 písmenami a vedla nich 84 cm vysokou soškou Sedembolestnej…Takže, veci sa môžu mať inak, ako nám spolitizovaný svet a žurnalisti ponúkajú ohľadom vojny na Ukraine( Žnec), a ktorá zrejme vyústi do Armagedonu= WW3, v súdnom roku 2025!

  3. Ukrajinský štátny symbol nie je Trojzubec Veku Vodnára, ale akoby ” oplodnenie”, teda vznik nového života semena vo vagíne…Údajne ich modro-žltá farba na zástave sú farby rodu Rat-childovcov( Rothschilds)…Posvätná hora Mt.Athos sa nachádza na Trojzubcovom poloostrove Chalkidikí v severnom Grécku( Makedónia), ako jeden z troch symbolov Veku Vodnára…Je to 2033 m vysoká hora na najvýchodnejšom zube Trojzubca,teda poloostrova Chal-ki-dikí…A takýchto posvätných hôr sveta je spústa! Hlavne v Číne, kde je ich až 13(4+4+5), vrátane spústy posvätných Labutích jazier,ktoré sú symbolom ženskej galaktickej brány, a hory zasa mužská posvätná brána…Čínska slávna terakotová armáda v Xiane( Sin= lunárna brána) nie je nič iné ako soli-lunárny kalendár vekov slnka vo Veľkom Precesnom roku,Anno Magnus! A to isté je aj slávny slobodomurársky kalendár USA mrakodrapov v Národne Zemepisnom časopise USA, Február 1989, dvojstrana 156-157, kde je 5+4 a 7 a 8 budov s dátumami rokov nielen 2025, ale aj 2032 a 2033! O tom istom je aj plán ulíc štvorcového dvojmestia ( acropolis)USA, Washingtonu,D.C. a Alexandrie,VA, ulice slnovratov počas Anno Magnus,východu a západu slnka! A o tom istom je aj plán ” zlatej a 100 vežatej” Prahy na prahu vekov,teda Sata a Krita-yúg, s plánom Vyšehradu a Sv.Víta( Víťazného slnka), Karlovho mosta a orloja v Prahe! Takýchto astronomických miest sveta je spústa, a klúčom do ich tajomstiev je antická ARCHEO-ASTRONÓMIA, a ČÍSLA! Matematika je jediný univerzálny a pravdivý jazyk sveta čo neklame! A v číslach sú aj tajomstvá antických archeo-astronómií v Biblii,Koráne a iných posvätných knihách! Zabudni na ohlupujúce doktríny, a študuj ich ČÍSLA! To isté platí o iných antických mytológiách,v ktorých sa prepletajú tie isté čísla a antická astronómia ako zlatá niť antickej vedy a véd!!! Vo všetkých nájdete klúčové a posvätné čisla ako 7,8 a 9, ale aj 9×13, či 108, 117 a 135, atď…Vrátane peňažných mien sveta s bankovkou a denomináciami ako 5,plus 2 a 1 minca,texa 7 a 8…V 8.deň bol vzkriesený Kristus, a väčšina chrámov,bazilík, mešít a pagôd sveta sú Oktagonálne! V Kremline je až 9 oktagonov,teda ako klúčové číslo do Precesie, číslo 72, zakódované aj do ludského tela o 72 úderoch srdca za minútu, so 72 palcami ako priemernou výškou(=183 cm)a 72 rokmi ako priemer života, či 72% vody v ludskom tele…V Precesii je to 1° Precesie zemskej osi za 72 rokov…A toĺko rokov stavali Národnú katedrálu USA v D.C., zámerne…

  4. Komentár č.3 sa neobjavil…Pripomeniem že pan V.K., šéf AEronetu má pravdu, je to vojna Domu Sionu na Západe, vs.Dom Halachy na Východe, politické zoskupenie chazarov,vs.náboženské zoskupenie, teda satanský Západ vs.náboženský Východ,miesto znovuzrodenia,vzkriesenia a nového východu slnka, miesto novej Precesie a zrodu nového Precesného roku, Anno Magnus, meraného súhvezdím Orióna a Draka…V náboženstve, je to uhol Betlehemu( Orion) a Jeruzalema( Drak), 15°28′ východne od skutočného Severu…A to je 928 kapitol a oblúkových minút Starého Zákona Luteránsko-Protestantských biblií, či uhol Cesty Mŕtvych v Teotihuakáne, ako aj Stonehenge Avenue, a všetkých ostatných Posvätných ciest svetových náboženstiev, ako uhol sklonu Mliečnej dráhy k Rovníku, pri prerodení vekov slnka a sveta ako takého! Je to uhol oboch hôr Transfigurácie Krista-slnka, ale aj Bieleho domu a Pentagonu, k zamysleniu sa…A zamýšlať sa treba aj nad vojnou na Ukrajine( U-krajina v symbolizme slobodomurárov,kde U,O,V,W,M,Y symbolizuje to isté, ženské v astronómii), ktorá zrejme vyústi v roku 2025 do Armagedonu= WW3 a depopulácii sveta…Nič nové pod slnkom, čo tu bude už tu bolo, opisuje aj Mahabharáta Indie, či nukleárne zamorené vykopavky v Mohadenjare…

  5. 911,teda 11.september,2001, bol 1.koňom apokalypsi globalistov( je to aj pedofílna ” elita” USA, z domu Sionu a Deep State)z Modrej lóže Západu…Covid 19 je ich 2.koňom apokalypsi…3.koňa apokalypsi plánujú koncom roka 2022 a v roku 2023, ako Hladomor, kde zahynie viac ludí ako v oboch predošlích, a kde zbytok ludských prav a slobôd bude zničený a zrušený…Takto vyhladovaních,zdecimovaních a rozhnevaních ludí nebude problém nahnať do vyhladzovacej vojny,teda Armagedonu,WW3…Budú viniť kdekoho,len nie seba…A v oboch lóžach sveta, Modrého Západu či Červeného Východu budú spokojne spávať v ich protiatomových bunkroch Colorada či Yamatau pod Uralom…Oni sú zabezpečený pre prežitie do budúceho veku…Aj keď na náš úkor, lebo páka hlúpich je dlhá,ba až nekonečná….

  6. Při jakékoliv válce se počty zničené techniky, lidské ztráty, aj průvodní jevy zkresluji. Vime to všichni.

    Ono už ani statisticky neni možné, aby měla ztráty jen jedna jediná strana…..

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*