Slovensko volí prezidenta: Korčok vyhrál první kolo, ve druhém se utká s Pellegrinim
Sdílet článek:

DTO

Vítězem sobotního prvního kola přímé volby prezidenta na Slovensku je diplomat a bývalý ministr zahraničí Ivan Korčok, který kandidoval jako nezávislý. V rozhodujícím druhém kole ho vyzve druhý na pásce, kandidát strany HLAS a předseda parlamentu Peter Pellegrini.

Ivan Korčok zvítězil se ziskem 42 % odevzdaných hlasů. Pellegrini jich dostal 37 %. Mírným favoritem při tom byl Peter Pellegrini. Výsledek prvního kola byl během sčítání dlouho velmi těsný. Pellegrini v průběhu sčítání nejprve vedl, náskok ale postupně ztratil a nakonec prohrál o 5 %. Druhé kolo prezidentské volby se uskuteční 6. dubna, tedy za dva týdny.

Další kampaň bude ostrá

Ivan Korčok se hned po konci sobotního prvního kola přímé volby do Pellegriniho ostře obul. Prohlásil, že Pellegrini jen mlčí a přihlíží, jak se zhoršují vztahy mezi Českem a Slovenskem. „Tyto vztahy jsou pro mě absolutně vzácné a jsem pro ně odhodlán udělat všechno. Pellegrini asistuje u toho, že Slovenská republika zcela ztratila v zahraniční politice kompas,“ uvedl exministr zahraničí.

Pellegrini prozatím volil smířlivější tón. Ještě před koncem sčítání poděkoval voličům za podporu a vyjádřil přesvědčení, že Slováci ve druhém kole upřednostní „státní a národní zájmy a budou hlasovat pro prezidenta, který bude volat po míru“.

Do prvního kola volby šlo devět kandidátů. Kromě Korčoka a Pellegriniho ale významněji uspěl jen bývalý ministr spravedlnosti a někdejší předseda slovenského nejvyššího soudu Štefan Harabin, kterého podpořilo necelých 12 procent voličů.

Současná slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se o znovuzvolení neucházela. Její pětiletý mandát skončí v polovině června.

K volbám podle průběžných výsledků přišlo přes 51 procent voličů, podobně jako v prvním kole voleb před pěti lety.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Korčok je další eu vlezdoprdelista, jako Čaputová. Pelegrini aspeňák. Tak si vyberte, bratři Slováci. S

  2. Vypadá to, že ne všichni Slováci jsou nadšeni z premiéra, který dělá ostudu. Třeba to alespoň malinko vyváží.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*