Sedm procent v prvním kole prezidentských voleb pro Erica Zemmoura je velkým zklamáním, ovšem kandidátka republikánů Pecressová dostala ještě méně. Důvodů se najde mnoho, v posledním období klesaly Zemmourovi preference a tak hlas pro Marine le Pen (MLP) se jevil účinnější zárukou alternativní politiky v druhém kole, MLP má slušné šance porazit Macrona. Velké populační nahrazení se poprvé masívně promítlo do výsledku celonárodních voleb. 70% muslimů vyneslo levičáckého Mélenchona do třetí pozice s nečekaným výsledkem 21% (MLP 22%, Macron 28 %, Eric Zemmour 7%), po oznámení výsledků, Mélenchon vyzval k frontě proti MLP, ovšem předpokládá se, že část jeho voličů dá přednost MLP, podobně u republikánů Ciottiho proud nebude volit Macrona. V Marseille, které už moc francouzské není, volilo Mélenchona 32% lidí, v Seine-Saint-Denis, které je ještě méně francouzské, 55%-60%, podobně všude jinde s vysokým podílem muslimské populace. Muslimská populace se naučila volit a ovlivňovat francouzskou politiku. Jak je obvyklé, Mélenchonova antisystémová rétorika v prvním kole není než systémovou kamufláží.
V BVoltaire Gabrielle Cluzel píše, že bez důchodců by volební výsledky vypadaly jinak, Macron by nebyl v druhém kole. Nejmladší kandidát, který postavil svoji politiku na fyzickém vzhledu a na trapných juvenilních gestech fluidního pohlaví, mládež moc nesvedl, ale kupodivu staré nad sedmdesát let. 41% voličů této věkové kategorie mu dalo hlas, v celém věkovém segmentu nad 65 let dostal přes 30%. Pokud by voliči nad 65 let houfně neparticipovali ve volbách, pak by se v druhém kole utkala MLP s Mélenchonem. V produktivních věkových segmentech 35-49 a 50-64 na celé čáře zvítězila MLP s 29% v obou skupinách, Macron dostal 22% a 25%. Pouze u věkové kategorie 18-24, u těchto ročníků hrají významnou roli ve voličově kalkulaci kolektivní mimikry a ideologický tlak režimu na školství, se karta výrazně obrací v Macronův prospěch, Mélanchon druhý, MLP třetí.
Na extrémně mladé a velmi staré působí Macronův kostým, europskounijní nabubřelá rétorika, image technokrata a komedie modernosti, která je úplně stejná jako byl moderní bolševik Radek v roce 1922 v SSSR. Tyto nic neprodukující dvě věkové kategorie jsou i jinde oporou evropskounijních režimů, pracující a invenční člověk nedá hlas Macronovi ani Mélenchonovi. Publicistka Gabrielle Cluzel vysvětluje, že od Giscarda d´Estaigne, který otevřel cestu technokratické revoluci, což znamenalo dodnes trvající puč lidí, kteří mají v rukách řízení státních záležitostí, zdání modernosti je hlavním politickým programem této kasty. Cluzel píše, že nejmladší ročníky otrávené podivným liberalismem EU, původně založené na kontinentálním obchodě a pak převedené na anglosaský kapitalismus, nechápou proč je globalismus problémem. Podobně veteráni jediné své války v roce 1968 vidí v liberténním liberalismu tisíc ctností, které je osvobodily od povinností a od výchovy považované za příliš přísnou. Liberalismus se akomoduje na každé sociální zlo a zrelativizuje každou morální povinnost, Macron už slíbil euthanasii a levnou pracovní sílu z imigrace.
Navzdory Zemmourově slabšímu výsledku, vůdcové jeho strany Reconquête, která čítá neuvěřitelných 120 000 členů, říkají, že boj o Francii teprve začíná, elán hnutí výsledek neoslabil, hnutí postaví v příštích parlamentních volbách kandidáty ve všech obvodech s velkou šancí na dobrý výsledek. Po šesti měsících od založení je Reconquête nejsilnější stranou francouzské pravice, elán hnutí je nesený především velmi mladou členskou základnou.
LIBOR ČÍHAL
Buďte první kdo přidá komentář