Proč Čupr s Rohlíkem vyvolávají ďábla?
Sdílet článek:

MAREK STERZIK

Proč Čupr s Rohlíkem vyvolávají ďábla a pohrávají si vysloveně s peklem na zemi: Pluralita názorů je základní princip, na kterém stojí všechny lidské civilizace. Žádný, ale opravdu naprosto žádný, lidský názor není dokonalý a má omezený rozsah platnosti. Každý názor funguje jenom za specifických vnějších podmínek. A pokud nejsou tyto splněny, celý názor přestává fungovat.

 


Pluralita názorů je princip, který dokáže zajistit kontinuitu i za okolnosti takové změny vnějších podmínek. Přestává vládnoucí názor fungovat? Vládu prostě přebere jiný názor, realitě bližší, a jede se dál.

Obchod potom už od pradávna zajišťoval možnost takovou pluralitu názorů udržet. Obchodní partner mi není zodpovědný NIČÍM JINÝM než penězi. Ať si myslí co chce, hlavně když zaplatí.

Čupr (a bohužel zdaleka nejen on) si pak zahrává s myšlenkou, že subjekt není zodpovědný pouze za své názory, ale také za názory svých obchodních partnerů. Pradávné chápání obchodu a z něho plynoucí záruky udržení názorové plurality tím přestává platit. Kdyby se skutečně podařilo prosadit, že by se takováto zodpovědnost začala ve společnosti uplatňovat, mělo by to jediný možný následek – došlo by k totálnímu zabetonování aktuálního názoru, kde by nebylo v moci nikoho jej změnit. Absolutní totalita, oproti které by ty historické totality byly dětskou hrou. Kdokoliv projeví jiný názor, bude odpojen od systému, bude mu zakázáno obchodovat a tím i de facto žít. Na správný názor už nedohlíží jenom subjekt stát, ale všechny subjekty obchodní partner.

Už by nebylo hodně názorů, ale jenom jeden názor. A v případě změny vnějších podmínek, co stejně musí dříve nebo později nastat, pád až na absolutní dno.

Samozřejmě se to nikdy nepodaří. Ale s takovými věcmi vůbec není dobrý nápad si vůbec ani zahrávat. Je zcela adekvátní reakcí na to reagovat recipročně.

Jeden názor vládne všem,
jeden jim všem káže,
jeden všechny přivede,
do temnoty sváže.
V zemi Mordor,
kde se snoubí Čupr s Rohlíkem.

 

FB

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

  1. On nezastává názor. On plní zadání, aby dostal dotace a úlevy na daních. No, však mu to vrátíme: lidi se mu odhlašují. Jedna uživatelka napsala, že jen od jejich rodiny měl tak 15000 měsíčně!

  2. Majitel Rohlíku si může obchodovat nebo neobchodovat s kým chce, je to jeho věc a naše zbytečná starost. No a my můžeme dát vydělat někomu jinému, pokud budeme potřebovat, zásilku nějakého toho žrádélka nám dodá kdokoli jiný, na Rohlík jsem stejně nikdy neslyšela žádnou chválu, zato stížností na nekvalitní dodávku mnoho…

    • Pracovní podmínky tam prý jsou horší než v té otrokárně Amazonu. Nemluvě o nelegálních zaměstnancích bez odvodů!

  3. Vážím si těch ,kteří u Rohlíku končí s odběrem.S tím zřejmě šmejd aspeňáckej nepočítal.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*