Proč nebývale zdraží regulovaná cena elektřiny?




Sdílet článek:

LUKÁŠ KOVANDA

Češi začínají pořádně platit za Green Deal EU a od zdražení dané válkou už jim vláda nepomůže.

Zdražení regulované složky plateb za elektřinu domácnostem o 71 procent je nebývalé. Meziročně totiž zpravidla dochází ke změnám v rozsahu jednotek procent, a to často spíše nižších jednotek. Jistou výjimkou byl loňský rok, kdy Energetický regulační úřad redukoval regulovanou složku o bezmála sedmnáct procent. Jakkoli toto snížení bylo nebývale rozsáhlým meziročním pohybem, v porovnání s nyní zamýšleným zdražením, o oněch 71 procent, byl jeho rozsah pouze zhruba čtvrtinový.

Energetický regulační úřad v markantním navrhovaném zvýšení regulované složky zohledňuje zejména to, že cena silové elektřiny je v Česku stále na poměrně vysoké úrovni, a to navzdory razantnímu poklesu v porovnání s loňskými astronomickými maximy. Cena silové elektřiny kupované na rok dopředu je nyní v Česku zhruba o 230 procent vyšší, než odpovídá průměru let 2014 až 2019.

Růst cen silové elektřiny v řádu stovek procent odráží několik faktorů. Zejména se jedná o dopady války na Ukrajině a odstřihávání podstatné části EU od relativně levných ruských energií, zejména plynu. Dále jde o důsledek zelené agendy EU, jejímž klíčovým cílem je – v souladu s souborem regulací v podobě Green Dealu EU – dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. S tím je spojeno například zdražování emisních povolenek. Cena emisní povolenky EU v posledních pěti letech vzrostla o zhruba 400 procent. Ve vyšší ceně silové elektřiny se odrážejí také další faktory, jako je například německá energetická transformace – takzvaná Energiewende – a s ní související odklon Německa od provozně relativně levné výroby jaderné elektřiny.

Rapidní růst cen silové elektřiny je na evropských burzách, i v Česku, patrný zvláště od druhé poloviny roku 2021. V příštím roce jej tedy lidé v Česku pocítí dosud nejpalčivěji právě i v regulované složce svých plateb za elektřinu. Relativně drahá silová elektřina totiž zvyšuje náklady na elektřinu určenou na krytí ztrát a taktéž obecně náklady na poskytování podpůrných služeb. Od roku 2021 také vzrostly náklady na investice v elektrizační soustavě, které odrážejí vyšší ceny stavebních prací i materiálů.

Dalším zdrojem růstu regulované složky ceny elektřiny je zásah vlády v podobě ukončení platby příspěvku za obnovitelné zdroje energie. V příštím roce bude tato platba uskutečňována samotnými domácnostmi a firmami, nikoli z prostředků veřejných rozpočtů. Vláda tím chce přispět k ozdravení veřejných financí.  Letos platbu odpouštěla – brala ji tedy na sebe –, aby ekonomice od drahých energií alespoň částečně ulevila. Po poklesu cen silové elektřiny má nyní vláda zjevně pocit, že této úlevy už dále není třeba.

Vláda na domácnosti a firmy přenáší od příštího roku opět také platby související se zmíněnými technickými ztrátami v přenosové a distribuční soustavě nebo rovněž uvedené platby na podpůrné služby.

V nárůstu cenu regulované složky elektřiny se tak odráží jak vlastní markantní zdražení silové elektřiny na burzách EU, které je zvláště patrné v letech 2022 a 2023, a pak také fakt, že na rozdíl od letoška už vláda nebude od drahých energií domácnostem a firmám ulevovat za cenu nárůstu veřejného zadlužení.

 

lukaskovanda.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

7 Comments

  1. A řešení je tak jednoduché. Prodávat na burze v Lipsku POUZE PŘEBYTKY !

    To by ale tady někdo musel mít na to koule a bouchnout do stolu a dost!
    Mimochodem ty přebytky by ve špičkách vydělaly to samé, kdy je to extra drahá elektřina (jsou na to studie k dohledání), jen by zde nebyl dopad zpět do ČR. Němci moc dobře vědí, co jim dusí průmysl.
    SAKRA, takový bordel tu nebyl ani za Hitlera a komančů dohromady 🙁

  2. D.Bouchnout do stolu tak jak Vy ve fabrice když se Vam u vedouciho něco nelibí?.Tak to jo,to v mezinárodnim meřítku ovladanè ekonomickymi giganty je prkotina.Možná by jste jim to mohl jít předvèst, aby věděli jak na to bouchání.

    • Nenapadlo vás, že si možná si pro ty účely královsky platíme politiky?? A že pokud nemají odvahu postavit se za svou zem, tak si je královsky platíme k hovnu??
      Asi ne, že? Vy jste tu jen přes kecy a kázání morálky. Značně shnilé morálky.

  3. Poněkud zkreslený pohled autora.
    „Vláda už nebude ulevovat domácnostem a firmám od drahých energií“
    Vláda nikomu neulevovala. Vláda je příčinou drahých energií. Příspěvek za „OZE“ je výmysl státu, který nemá technicky s cenou elektřiny nic společného (stejně jako emisní povolenky). Vláda pouze dočasně přehodila část zvýšené ceny do rozpočtu, což samozřejmě stejně zaplatily domácnosti a firmy.
    Stejně tak růst ztrát, systémových a podpůrných služeb a z velké části i investic do distribuce a přenosovky je vyvolán vládou a její politikou podpory dalších a dalších „OZE“ a takových nesmyslů jako je „komunitní energetika“. A samozřejmě kvůli podpoře energetiky německé.
    Autorova věta „vláda nebude domácnostem a firmám ulevovat za cenu nárůstu veřejného zadlužení“ by se za pár let mohla transformovat takto:
    Vláda už dál nebude domácnostem a firmám ulevovat od nákladů na tanky a stihačky za cenu veřejného dluhu. Proto zavádí novou zbrojní daň, která se realizuje zvýšením všech dosavadních daní o deset procent.

    • Tak jsem teď procházel Konzervativní noviny a tam je stejný článek, ovšem v úvodu má o pár odstavců navíc. Tam pan Kovanda zcela dle pravdy konstatuje, že cílem Green Dealu je masivní umělé zdražení energií, tak co se všichni diví.

  4. Přestaňte už konečně svádět cenu energii na válku a Rusko! Vyrábíme snad nejlevněji na světě díky elektrárnám postaveným komunisty a platíme nejvíce. Zvracíte výkaly a myslíte si, že vám voní z huby!

  5. M.Nic už nebude tak jak před válkou na Ukrajině.Zmrznutí Evropy se nekoná,a nebude se konat ani kolaps elektřiny jak všichni straší tak,jak před rokem strašili s plynem.Doba je z důvodů napadení Ukrajiny v Evropě vojenská a bude se jí podřizovat v zájmu obrany před cary Velikými vše.Zvykejte si. RF buduje vojenský stát a vše pro válku.Evropa procitla z naivity.Držte si klobouky a na minulè ekonomické vztahy zapomeňte.Neexistujou.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*