Proč Polsko nezavře důl Turów? Ekonomicky se mu vyplácí stále, i s pokutou
Sdílet článek:

Podle pondělního rozhodnutí Soudního dvora EU má Polsko platit pokutu půl milionu eur denně za to, že nezastavilo těžbu na hnědouhelném dole Turów. Tato pokuta však není dostatečná, aby vedla k ekonomické nesmyslnosti těžby. Tím pádem nelze předpokládat, že na jejím základě Varšava těžbu v dole zastaví.

V Polsku se v předpadandemickém roce 2019 vyprodukovalo 172 terawatthodin elektřiny. Zhruba 5,5 procenta z tohoto množství elektřiny se vyrobilo díky uhlí z dolu Turów. To odpovídá 9,5 terawatthodiny. Cena velkoobchodní elektřiny se v roce 2019 v Polsku pohybovala kolem průměrné hodnoty 230 zlotých za megawatthodinu.

Vzhledem k tomu, že jedna terawatthodina odpovídá jednomu milionu megawatthodin, vyprodukovala se na základě těžby v dole Turów v posledním předpandemickém roce elektřina v ceně 2,18 miliardy zlotých. Podle tehdejšího kursu se jedná o zhruba 506 milionů eur. Denně se tedy díky uhlí z dolu vyrobí elektřina za 1,39 milionu eur. To je suma, která převyšuje částku pokuty zhruba 2,8násobně.

Když navíc uvážíme, že důl a navázaní dodavatelé a odběratelé jsou důležitými zaměstnavateli v celém daném regionu Polska, je zjevné, že pokuta 0,5 milionu eur denně nebude dostatečná, aby vedla k ukončení těžby. Pokud by byla částka desetinásobná, tedy pět milionů eur denně, pak už by se skutečně těžba ani po zohlednění dalších přínosů v podobě tvorby pracovních míst Polsku nevyplácela.

K tomu je třeba doplnit, že ceny velkoobchodní elektřiny nyní stoupají a jsou celoevropsky dramaticky výše než v roce 2019. To z dolu činí pro Polsko ještě výdělečnější podnik než v roce 2019.

Lukáš Kovanda

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. No ale to je právě ta ukrutanánská chyba, že se to (cokoli) ekonomicky vyplácí! Jak si může dovolit někdo provozovat cokoli, co mu vydělává, aniž by čerpal dotace a/nebo granty z EU???!!! To je fujky kapitalistický přístup, neberoucí ohled na budoucnost, ženy, žížalky, děti vnuků našich dětí, 154 ohanbí, čmoudy a jejich práva nechat se hnusnými bělochy živit, … Fuj s takovými kapitalistickými přežitky. Nejlepší je přeci liberální demokracie! Kdysi se tomu říkalo italský fašismus nebo německý nacionální socialismus a zvracelo se nad tím. Dneska se nad tím blaze onanuje…

  2. Největší problém je v bezzubosti všech EU pokut – pokud se kterákoliv země rozhodne je neplatit, tak kdo ji k tomu asi donutí? EU může nanejvýš tak zastavit vyplácení dotací do dané země, což, upřímně řečeno, je spíš darem z nebe pro celou ekonomiku “potrestané” země, než nějak vážná hrozba.

  3. Polská petrochemická společnost PKN Orlen přislíbila podle premiéra Petra Fialy (ODS) investice do české energetiky přes deset miliard korun. Investice mají souviset mimo jiné s navýšením kapacity výroby (ČTK)

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*