Loňský rok si Česko za rámeček nedá
Sdílet článek:

LUKÁŠ KOVANDA

Českou ekonomiku loni stáhla pod nulu inflace a s ní související slabá spotřeba domácností, ke konci roku se situace mírně lepšila.

Je to oficiální, loňský rok si Česko za rámeček nedá.

Český statistický úřad dnes totiž potvrdil předběžná čísla ke výkonu české ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí i v celém loňském roce; hospodářství se celoročně propadlo reálně o 0,4 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí samotném činil meziroční pokles 0,2 procenta. Česko se tedy loni technicky vyhnulo recesi, neboť mezičtvrtletně se hrubý domácí produkt propadl pouze v jediném čtvrtletí, a to třetím, takže nebyla splněná definiční podmínka poklesu alespoň ve dvou po sobě následujících kvartálech. To však nic nemění na tom, že Česko nadále podává slabý hospodářský výkon, který je v rámci EU citelně podprůměrný.

K meziročnímu poklesu v posledním loňském čtvrtletí došlo přesto, že viditelně oživila spotřeba domácností. Ty se osmělily více nakupovat z důvodu znatelného poklesu inflace a zklidnění cenového vývoje v oblasti energií. V porovnání se třetím čtvrtletím tak v tom čtvrtém narostly spotřebitelské výdaje domácností o 0,5 procenta.

Před hlubším propadem ale českou ekonomiku zachránil zejména zpracovatelský průmysl, zejména pak automobilový. Vývoz automobilů ve čtvrtém kvartálu zásadně přispěl k dramatickému meziročnímu navýšení přebytku zahraničního obchodu, a to z předloňských zhruba 22 miliard na loňských 128 miliard korun. Vyvážely se ovšem také automobily a další položky, které se kvůli logistickým zádrhelům – vzniklým původně ještě v důsledku covidových restrikcí – nepodařilo dokončit dříve, čímž pádem citelně klesl stav zásob, což ekonomický růst tlumilo.

V celém roce 2023 stahovala ekonomiku dolů zejména slabá spotřeba domácností a také právě pokles stavu zásob. S odezněním inflace by však již letos neměla být spotřeba ta slabá. Zároveň s odezněním problémů v mezinárodní logistice se znormální vývoj v oblasti stavu zásob, jejichž znatelný pokles by již neměl být jako loni ekonomice takovou brzdou.

Propad české ekonomiky loni mírnila zejména zahraniční poptávka po českém vývozu, dále investice a také vládní výdaje.

V letošním roce zejména díky plnému obnovení spotřeby domácností a odeznění zmíněných abnormalit v oblasti vývoje stavu zásob nastane mírný růst české ekonomiky, který však bude činit jen 0,7 procenta. Na tuzemskou ekonomiku totiž dolehnou také nepříznivé faktory, zejména dýchavičný výkon německého hospodářství.

 

lukaskovanda.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

  1. “V letošním roce zejména díky plnému obnovení spotřeby domácností a odeznění zmíněných abnormalit v oblasti vývoje stavu zásob nastane mírný růst české ekonomiky”

    K plnému obnovení spotřeby domácnosti dojde zřejmě u Kovandů. U Fialů asi ne, protože tam nedošlo k poklesu, tam to furt jen roste. Zaměstnanci hutí Liberty to možná vidí jinak.

  2. Všichni když byl covid si mysleli že je lidstvu konečná.Hačali doma a brali pěkné prašule za gaućink a byli rádi.Když se otřepali a měli vracet republice makat zadarmo to co proleželi tak to prrr.A tady to začlo a válka dorazila.Jen jaksi se z nějakych důvodů zamlčuje.No a poslové špatných zpráv se radují.

  3. Ad. “K meziročnímu poklesu v posledním loňském čtvrtletí došlo přesto, že viditelně oživila spotřeba domácností.” Ne p. Kovando. Oživila se spotřeba NĚKTERÝCH domácností a nůžky se dále rozevírají.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*