Překovejte meče na pluhy
Sdílet článek:

MARTIN VAVRUŠA

Tak děcka, nedělejte prosím válku, dělejte mír – a zemědělství. Když RVHP zkolabovalo, ukončil se jeden z největších socioekonomických pokusů 20. století.

I největší fanatici východního bloku byli pod náporem důkazů nuceni přiznat, že tržní ekonomika to na plné čáře natřela centrálnímu plánování. Ony se ovšem stále rodí nové hloupé děti starým hloupým rodičům, kteří jim našeptávají: Kdysi bylo lépe.

A tak jsme slavnostně ukončili ten hloupý pokus a zahájili transformaci ekonomicky směrem k tržnímu hospodářství. A někde v půli se to zadrhlo. Hydra kolektivismu a regulace ekonomiky nakladla mezitím vajíčka už i na západě. A tak zase úředník někde sedí a rozdává. A už zase rozhoduje strana a ne klient.

A jednoho dne podvyživení lékaři opustili pohotovosti a urgentní příjmy, aby úředník sáhl hlouběji do brašny se zlaťáky. Holoto! Kapsa je už prázdná, lidi umírají a vy byste chtěli kdoví co? Máte léčit, pomáhat, jak jste slibovali, když vám lid a strana platili studium, a vy teď chcete drahá auta zahraničních značek a velké byty? Nu dobrá… Tedy vytiskneme peníze z ničeho a tady máte. Všem pomůžeme. Nebojte.

A jak se rozjely rotačky strojů tisknoucí peníze, tak i cenovky zboží uhánějí vzhůru.

A ejhle, najednou jsou nám dotace na hektar půdy malé. Jak máme podnikat v zemědělství, když nám dáte malé dotace? Chceme svobodný, ničím nerušený trh a spravedlivé dotace, na které máme právo! I lékaři mají přeci právo na celoživotní rentu, protože slouží noční služby jak utržení. A kola zrůdné nárokové ideologie se roztáčejí do běla až z nich létají jiskry.

A co učitelé? Učí naše děti, mají nárok!!! Úředníku, přidej! Zadluž, přerozděl, my si přece všichni zasloužíme více než ty ostatní, ty to přeci musíš vědět, jak jsme důležití. Ajznboňáci nás vozí do práce, mají nárok! Autobusáci mají nárok. Hasiči mají nárok. Policie má nárok. Piloti mají nárok. Slíbili jste to ve volbách. Ano i ANO, ano i Pětikoalice, všichni nás krmíte sliby, že nám rozdáte to, co jste vzali ostatním, dáte to zrovna nám, protože náš nárok je větší! A když nestačí argumenty? No problema, vašnosto, přitvrdíme…

Prázdné pohotovosti, zombie apokalypsa na ulicích, vaky na mrtvoly. Přitlačte na pilku, úředníci, a bílá mafie se vrátí ke strojům! „Tak to teda ne“, odpovídá zelená mafie, to my taky máme své zbraně! Zablokujeme silnice, rozmetáme všude hnůj, zničíme vám den, náladu, cestu do práce, abyste si uvědomili, že bez nás umřete hlady. Ehm…teda neumřete, protože snadno cokoli dovezeme ze zahraničí… ale… no to nevadí. Bez toho, aniž bychom přestali kydat hnůj, se alespoň nedostanete do práce.

A tak lékaři, místo aby se zajímali v konkurenčním prostředí o to, jak nabídnout lepší a levnější služby klientům, maří čas lobbingem a vydíráním pacientů. Zemědělci zase místo produkce potravin se snaží naštvat co nejvíce lidí, aby jim dali větší dotace. Dávno nerozhoduje trh a dávno nerozhoduje klient dle svého uvážení. Nene, trh je utopie, takhle vašnosta úředník, co ho politik úkoluje, ten to pěkně rozdá podle toho, kdo v danou chvíli dělá největší brajgl a kdo nejvíc dělá vrásky politikům, kteří se klepou na své znovuzvolení.

Skvělý systém alokace zdrojů, nemyslíte? Ale nezbytný, protože svobodný trh by nechal ve štychu ty chudé, netalentované, nemohoucí, a my, strana, tady a teď právě pomůžeme. Ale lautr všem, fakt, natuti, můžete nám věřit, protože bude líp. Už jste někdy viděli politický billboard s nápisem: tenhle rok pomůžeme Kuchařům, Zelinářům a Svobodným Matkám, ale sebereme Zahradníkům, Soustružníkům, a Zdravotním Sestřičkám, protože státní rozpočet je hra s nulovým (nebo mínusovým, ale konečným) součtem? Ba ne, jak říká Taťka Špidla, zdroje jsou. Myslel tím dluhy.

A proto všichni chudneme a ztrácí se konkurenceschopnost evropské ekonomiky a každý, kdo napíše, že je to špatně, je buď utopista, ruský šváb anebo prevít spekulant.

Na to vám řeknu jediné: Afuera! Puedes derrotar al socialismo, viva la libertad, Carajo!

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,13 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

 1. “A tak jsme slavnostně ukončili ten hloupý pokus a zahájili transformaci ekonomicky směrem k tržnímu hospodářství. A někde v půli se to zadrhlo. Hydra kolektivismu a regulace ekonomiky nakladla mezitím vajíčka už i na západě.”

  Ono to asi bylo mírně jinak. Když u nás začala “transformace”, Evropa už byla prožraná socialismem (tedy spíš korporátním socialismem). Takže s příchodem do EU jsme zapadli hluboce a nevyhnutelně do kolotoče přerozdělování, dotací, sankcí, zákazů a zelených bludů. Tohle nemůžeme zemědělcům (aj.) vyčítat. Snaží se jen přežít v prostředí, ze kterého není úniku.

 2. To je pořád dokolečka. Mladí, nezkušení, nerozeznávající zrno od plev.
  Kapitalismus je na ho*no, poněvadž je to kapital-ismus, financokracie, v prostředí Rothschildů dluhokracie, tedy neetický, principiálně hloupý a vykořisťující systém.
  Mládí zaměňuje kapitalismus a svobodný trh. Ano, svobodný trh přináší kýžený růst potenciálního dostatku a blahobytu. Jenže svobodný trh v prostředí korporativních oligopolů a monopolů neexistuje, to jde o zdeformovaný trh, čili netrh, krucinálfagot!
  A ano, za socialismu bylo líp než za dnešního všivákismu, protože za socialismu bylo to ošklivé přerozdělování na rozdíl od dnešního spravedlivé, transparentní, ohleduplné, etické a bez všudepřítomného rozkrádání. Lidi byli zajištění v dostatku, sice bez nadstavby luxusu (protože nulový státní dluh!), ale každý se střechou nad hlavou a plně dostupnými a levnými nebo bezplatnými nezbytnostmi (nezaměňovat se zbytnostmi).
  Tak už to ku*va vy pitomí mladí ichtýlové pochopte a nepleťte si pořád pojmy s dojmy.
  Komanči byli sice na prd, ale byli suverénně lepší než tato dnešní všehoschopná svoloč!
  P.S. RVHP nezkolabovala, ale rozpustila se, moulo.

 3. milý brouku pytlíku vavrušo, proč se u nás konal experiment pod jménem Slušovice? Že by proto, abysme to tady zavřeli a poslední zhasnul? Není ani paradoxem, že to zahasil ten první z prvních Gorbačov. On ten první z prvních, ten Gorbačov, byl pouze posledním z destrukční řady, na jejímž počátku byl nějaký Chruščov. A nikdo z té řady “slušovice” neuměl a hlavně nechtěl. Nechtěli je proto, že budování nového modelu – slušovice, by mohly uskutečnit pouze nové, mladé kádry, tzn. následoval by odchod jich, těch starých, vyhořelých ale dobře zabydlených kapounů. Nešlo o žádný kolaps ekonomiky, na to existují expertízy západních ekonomů.

 4. K.Vzhledem k tomu,že jsme si hurá nadšením útěku od reálného socialismu k bezohlednemu kapitalismu ala madam Thatcher(obdivoval pan neomylný) nechali rozdat republiku cizině za pár stříbrných,tak ta naše budoucnost spočívá v tom si vyhrnout rukávy a po vzoru země draka makat od nevidím do nevidím.Zbrojovky to možná zachrání jak v RF.Tak to je Vaše budoucnost.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*