Proč si při nákupu hlídat cenu zlata? Jde o vaše peníze. Špatná volba znamená zbytečnou útratu
Sdílet článek:

Investiční zlato v letošním roce trhá rekordy. Projevují o něj zájem nejen velcí investoři, dostává se stále častěji také do hledáčku drobnějších střadatelů, kteří chtějí ochránit svoje úspory před nynější vysokou mírou inflace. A k tomu je právě investiční zlato ve formě slitků (cihliček) přímo ideální.

Pakliže zvolíte investiční zlato, nemusíte se obávat toho, že o vložené finanční prostředky či jejich značnou část přijdete. Ba spíše ještě v budoucnu vyděláte, protože cena zlata jde neustále nahoru, což je způsobené nejen vyšší poptávkou, ale zejména omezenými světovými zásobami tohoto drahého kovu.

Co ovlivňuje cenu zlata v českých a slovenských obchodech?

Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Výsledná cena zlata je v tuzemských obchodech navýšena z důvodu nutnosti dovozu zlatých slitků ze zahraničí. Zpravidla v českých e-shopech najdete slitky, jež pocházejí ze švýcarských rafinérií. Přesto je poněkud překvapivé, jak se ceny zlata u jednotlivých prodejců liší. Rozpětí je až 10 %. Když pak zvolíte drahý obchod, může vás nákup zlatého slitku stát zbytečně tisíce korun navíc. V každém případě počítejte s tím, že za zlato dáte více peněz, než jaká je jeho hodnota na komoditní burze.

Jak se při nákupu chovat?

Základním předpokladem k tomu, abyste při nákupu investičního zlata neutratili více, než je zdrávo, je tedy pečlivá kontrola cen u jednotlivých obchodníků. Věnujte trochu času srovnání nabídek a zvolte si obchod, kde najdete nejpříznivější ceny. Kromě toho si ale ohlídejte, zda má vámi vybraný obchod dobré reference a určitou historii. Snadno se totiž dá narazit na e-shopy, které sice slibují nízké ceny, avšak prodají vám třeba zlato s nižší ryzostí, než která je u něj deklarovaná.

Vyžadujte certifikát

Při nákupu investičních zlatých cihliček byste měli od prodejce obdržet certifikát. Dokládá původ a zmíněnou ryzost zlata. Díky certifikátu pak v budoucnu nebudete mít problém se směnou za peníze. Solidní obchodníci investiční zlato nejen prodávají, ale nabízejí také výkup za férových podmínek.

(PR)

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek: