Proč v tuto chvíli nelze přijetí eura Česku doporučit
Sdílet článek:

LUKÁŠ KOVANDA

V tuto chvíli nelze z ekonomického hlediska přijetí eura v ČR doporučit. Celospolečensky náklady takového kroku převyšují benefity, a dokonce se obávám, že s rostoucím náskokem. To ale neznamená, že euro je z hlediska Česka odepsané navždy. Z eurozóny se ale musí stát optimální měnová zóna, což je zcela základní předpoklad její správné a udržitelné funkčnosti, a její členové musí plnit závazky rozpočtové kázně, vtělené do nyní modifikované podoby Paktu růstu a stability.

Argumenty PRO jsou hlavně mikroekonomického rázu. Firmy a podniky by ušetřily na poplatcích za směnu měn a na zajištění kursového rizika. Tyto náklady činí nejvýše 0,5 procenta HDP, tedy kolem 35 miliard korun ročně, takže makroekonomicky nejsou příliš významné, byť z hlediska některých konkrétních podniků – tedy mikroekonomicky – je jejich význam vyšší. Ovšem nová možnost vést účetnictví v eurech tyto náklady dále sníží učiní ještě méně významnými. Výhodou eura také pochopitelně je, že lidé by při cestě do eurového zahraniční nemuseli platit směnárnám. Obecně by v ekonomice byly nižší úrokové sazby, což značí třeba dostupnější úvěry, ale to nemusí platit vždy. Dostupnější úvěry v podobě hypoték vedou k rychlejšímu růst cen nemovitostí a bydlení. Ovšem tyto vyšší ceny v dlouhodobém horizontu podnítí větší objem výstavby, což může vytvořit částečně korektivní tlak na pokles cen realit.

Argumenty PROTI jsou hlavně makroekonomického rázu. Klíčovým je neexistence autonomní měnové politiky, která může úrokové míry „šít na míru“ přímo potřebám české ekonomiky, bez ohledu na vývoj v jiných zemích. Za současné situace to znamená, že s eurem bychom měli v uplynulých více než dvou letech vyšší inflaci, než byla s korunou. Místo nejvýše osmnáctiprocentní by byla třeba až 25 až 30procentní, a to při hůře úročených spořících účtech v bance (přibližně jen nejvýše tříprocentní úrok namísto šestiprocentního). Neméně podstatné jsou ovšem to, že eurozóna vykazuje řadu makroekonomicky významných „konstrukčních nedostatků“, které staví otazník za dlouhodobou udržitelnost celého projektu a které se již nyní projevují zhoršováním ratingu většiny jejích členských zemí (na rozdíl od zemí EU bez eura, jimž se rating naopak zpravidla zlepšuje) a v porovnání s ČR více než dvojnásobnou a trendově stále rostoucí úrovní veřejného zadlužení v poměru k HDP.

lukaskovanda.cz
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

 1. Doporučit přijetí eura nelze nikdy.
  Euro je měnou Evropské unie. Evropská unie je umělým slepencem dříve suverenních států, které se své suverenity vzdaly, aby se podřídily direktivnímu řízení centra, založenému na totalitě, lživé propagandě, fantaskních ideích, agresivní konfrontační politice, přerozdělovací ekonomice a bezskrupulozním korupčním prostředí.
  S ohledem na fakt, že všechny takové systémy v minulosti buď zkrachovaly, anebo byly vyvráceny zdola nebo zvenčí jako nehumánní, je jen otázkou času, kdy EU nevyhnutelně zanikne.
  Jedinou možnou mírovou a rozumnou budoucností není žádná centristická federace, ale nanejvýš úzká kooperace suverénních států na vzájemně výhodné obchodní a bezcelní spolupráci.
  Úvahy o přijímání eura jsou z tohoto úhlu pohledu naprostý nesmysl.
  Zachování nebo znovupřijetí národních měn bude nevyhnutelným krokem při obnově svrchovanosti jednotlivých zemí.

 2. ano euro prosazují česko-europani…. lidé stydící se za to že jsou Češi nebo Moravané…bohužel tito kolaboranti se táhnou historií české kotliny jako červená nit….

 3. Euro nikdy! A proč taky, když budeme co nevidět z EU vystupovat…:-) Zvládli jsme Rakousko-Uhersko, zvládneme i EU!

 4. R.D.Nmusíte si výstup CR z EU jenom se svým vůdcem přát.Můżete i sólo jít obchodovat třeba z GB,protože tak se nedočkáte svého snu jak rozdrobit EU,aby bylo víc Ukrajin na ovládnutí.Tak neváhejte ať nejste zklamán.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*