Proletáři všech zemí se spojili
Sdílet článek:

Další víkend protestů v mnoha zemích světa proti pandemické tyranii. Blokáda dopravního spojení mezi USA a Kanadou trvá. Dosud největší demonstrace v Austrálii. Obrněné vozy a slzný plyn v Paříži.

Subjektivní výběr víkendových informací o protestech proti pandemickým opatřením. Zdroj informací na konci článku.

(1) Ottawa zažila třetí víkend protestů 

O víkendu se v hlavním městě Kanady opět protestovalo. Přes snahy policie omezit zásobování protestujících řidičů je přišly v sobotu do centra Ottawy podpořit desetitisíce lidí. Demonstranti se sešli v i v Torontu a dalších kanadských městech. Podle deníku Toronto Sun se po celé Kanadě množí individuální akce odporu. Studenti na protest proti rouškám opouštějí školy, menší podniky ignorují nařízená opatření a lidé odmítají nosit roušky.

Premiér J. Trudeau se nadále odmítá sejít s protestujícími. Guvernér regionu Ontario vyhlásil výjimečný stav, s jehož pomocí chce dosáhnout odblokování mostu Ambassador, který je důležitou dopravní spojnicí mezi USA a Kanadou u Detroitu.

V napjaté atmosféře proti sobě v sobotu večer stáli po zuby ozbrojení příslušníci policie a protestující řidiči. Na amatérských záběrech jsou místy vidět vojenští veteráni, kteří přišli podpořit řidiče. Policie několik řidičů zatkla, ale most se zprůjezdnit nepodařilo.

Další důležitý hraniční přechod mezi Kanadou a USA u města Coutts zůstává zablokován stovkami nákladních aut, traktorů a dalších vozidel.

Pozn. autora: Když se tětiva napne příliš, může prasknout.

(2) Kanadská vláda jde demonstrantům po penězích

Kanadský soud vydal na konci týdne předběžné opatření, kterým žádá, aby platforma GiveSendGo, přes kterou poslali dobrovolní dárci konvoji svobody přes 8 milionu dolarů, zmrazila výplatu peněz. Peníze, které se sešly na účtu GiveSendGo, jsou už druhou sbírkou na podporu konvoje svobody.

V první fázi poslali lidé téměř 10 mil. dolarů přes konkurenční platformu GoFundMe. Ta však prohlásila, že konvoj svobody porušuje její interní pravidla, a proto vybrané peníze místo konvoji svobody pošle dobrovolným organizacím dle svého výběru. Pod tlakem veřejnosti obrátila a prohlásila, že penize automaticky vrátí zpět jednotlivým dárcům.

GiveSendGo vydala v sobotu prohlášení, ve kterém řekla, že rozhodnutí soudu nehodlá respektovat a že je v kontaktu s organizátory konvoje, aby zajistila předání peněz.

Pozn. autora: Digitální peníze usnadňují vládnutí. Jdou velmi snadno zablokovat.

(3) Policie monitoruje facebookové stránky příznivců konvoje

Na sociálních sítích se objevilo video, na kterém kanadská policie předává domácnostem informace o tom, jak pokojně protestovat. Na dotaz majitelky domu, na základě čeho vybírá adresy, policistka přiznává, že sledují facebookové stránky lidí, kteří podporují konvoj svobody.

Twitter o víkendu zablokoval účet nezávislému zpravodajství RebelNews, jehož reportéři jako jedni z mála podrobně informovali o dění v Kanadě a Austrálii přímo z místa dění.

Pozn. autora: 1984: Velký bratr tě sleduje!

(4) Dosud největší demonstrace v hlavním městě Austrálie

V sobotu se sešly statisíce Australanů, alespoň podle záběrů ze sociálních sítích, na demonstraci v hlavním městě Canberra. Do města dorazili z celé země v autech, karavanech, autobusech a nákladních vozech. Na shromáždění před parlamentem vystoupila řada řečniků, kteří požadovali ukončení protipandemických opatření.

Pozn. autora: R. Reagan měl pravdu. Svobodu lze ztratit klidně i za dva roky.

(5) Obrněné vozy v Paříži

Ve Francii se konvoj svobody zformoval v Nice a zamířil přes Lyon do Paříže. Policie hrozí až dvouletým vězením pro ty, kdo se jej zúčastní. Prezident Makron v obavách z toho, že konvoj svobody obsadí centrum Paříže, povolal obrněné vozy. Části demonstrantů se nicméně podařilo v sobotu proniknout do centra. Policie použila slzný pln a na mnoha místech proti demonstrantům tvrdě zasáhla.

Pozn. autora: Tak jestli to bylo na podporu jejich zdraví…

(6) Konvoje svobody nejsou vítány

Rakousko i Belgie zakázaly protesty inspirované konvojem svobody. Bruselská radnice se snaží zablokovat přístup do města a rakouská policie kontrolovala o víkendu příjezdy do hlavního města.

Nicméně konvoje svobody, jejichž velikost lze pouze odhadovat z amatérských záběrů, projely v pátek večer Vídní a v sobotu se objevily v holandském Haagu.

Pozn. autora: Je zvláštní, že konvoje svobody nejsou ve svobodné zemi vítány.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*