Před středeční videokonferencí ruského a čínského prezidenta tiskový mluvčí Kremlu avízoval, že půjde o významné setkání, nedošlo k žádnému podstatnějšímu informačnímu průniku, který by řekl víc než oficiální informace, ale i ty jsou dost hutné. Podle Putinova pomocníka Ušakova hovor dobrých přátel trval půldruhé hodiny. Lídři konstatovali, že spolupráce obou zemí akcelerovala i v období pandemie a dostoupila do nové kvalitativní roviny.
Moskva bude Peking informovat o průběhu jednání s USA a NATO, lídři se dohodli na vytvoření nezávislé finanční struktury pro obchodní operace, struktura má být implementována v plné síle po summitu obou lídrů v 2022. Projekt akceleroval po vystoupení amerických jestřábů Nulandová a spol. požadující vyloučení Ruska ze SWIFTu, jako sanci za ne-invazi Ruska na Ukrajinu. Oba lídři diskutovali o klíčovém tématu na bilaterálních jednáních a na setkáních BRICS: o nutnosti zvedat podíl juanu a rublu ve vzájemném obchodě, obcházet americký dolar a hledat nové cesty na akciovém trhu. Nahradit SWIFT, který není neutrální a je ovlivnitelný třetí zemí, je podle Ušakova nutností. Ruské energetické konglomeráty čelí permanentním americkým hrozbám, ale nejen to, je jim jasné, jak velký negativní efekt může mít tsunami amerických dolarů, kterými americký FED zaplavuje světovou ekonomiku. USA s 30 bilionovým dluhem, tj. 236% HDP jsou virtuálně zbankrotovanou zemí. Předpokládá se, že nejdůležitější banky obou zemí se integrují do nového platebního systému, stejně tak banky v Euroasii obchodující s oběma zeměmi a posléze celý globální jih.
V dávkování článek za měsíc se v západních médiích objeví komentář o velké chybě západní politiky, v tomto případě spíš evropskounijní, že se Rusko dotlačilo do tak úzkého spojenectví s Čínou. Nenávist a pomluvy vůči Rusku však mají převažující každodenní frekvenci, velmi často i ve vnitropolitických rubrikách, v Česku to může jít i do předpovědí počasí a nikoho to neudiví. Dnes komentuje včerejší videokonferenci deník čínské komunistické strany Global Times. Noviny zmiňují, že to bylo v posledních letech už 37. setkání obou lídrů. Obchodní obrat dosáhl za 10 měsíců letošního roku 132 miliard dolarů, což je i na Čínu ekonomicky významná hodnota. Amerika se podle listu protiruskou a protičínskou politikou dopouští historické chyby. USA šíří lživá nařčení směrem k Moskvě a Pekingu a tlačí své spojence, aby tomu uvěřili, čínské noviny píší, že spory Ruska a Číny se sousedy jsou podmíněny historickými faktory a mají regionální dimenzi. USA a západ se vměšují do vnitřních záležitostí Ruska a Číny a záměrně lživě interpretují jejich vnitřní problémy. I když v daný moment jsou USA silnější než Čína nebo Rusko, vojenský konflikt s každým z těchto států by měl pro USA nedozírné následky, list nevylučuje ani vojenské smluvní spojenectví obou zemí, což by znamenalo černou můru pro Ameriku, ale v dané chvíli to není na pořadu dne. V USA může normálně existovat vnitřní politika pouze v případě, že mají silného vnějšího nepřítele, jinak neví americká moc, čím se zabývat. Čínský list píše, že Čína varuje všechny, kteří si zahrávají s ohněm a podřizují se diktátu Washingtonu a nemají v protiruských a protičínských provokacích žádné zábrany. Jestli překročí červenou čáru, trest bude nevyhnutným a bude záviset na míře jejich spojenectví s USA. Země, které přistupují na americké provokace, by si měly uvědomit, že USA nejsou zemí, která stojí za spojenci když vypukne ozbrojený konflikt, jak se prokázalo v Afghánistánu. Vyhrožovat a vyvíjet nátlak na velkou zemi není dobrá cesta. Washington musí brát v potaz i zájmy jiných velkých zemí.
Libor Číhal
(6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Počet přečtení:423
>> Podpora
Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!
Buďte první kdo přidá komentář