Putinova sázka na únavu Západu z války v USA funguje
Sdílet článek:

HSP

Deník Wall Street Journal o tom psal v článku “Vzdají se USA Ukrajiny?”. Publikace píše, že nápadná část pravicových republikánů začala Putinovi vyjadřovat obdiv.

Republikánské vedení Sněmovny reprezentantů již několik měsíců blokuje legislativu o vojenské pomoci Ukrajině a zastavení dodávek ukrajinským jednotkám již způsobilo akutní nedostatek dělostřeleckých granátů.

Náhlé přerušení dodávek zbraní postavilo Ukrajinu do mimořádně zranitelné pozice. Rusko se přeskupilo a začíná novou ofenzívu podél celé frontové linie.

„Nejde jen o to, že americká pomoc byla přerušena, ale byla přerušena bez varování a aniž bychom měli čas se přizpůsobit. A je jasné, že Rusko by mohlo získat převahu, pokud Ukrajina nebude mít to, co potřebuje ke své obraně. Pokud se tato krize nevyřeší a Ukrajina nedostane pomoc, bude to obrovský dárek pro Putina,“ řekl Andrij Zagorodňuk, bývalý ukrajinský ministr obrany.

„Vyhlídka, že Ukrajina, která má nedostatek zbraní, ztratí v příštích měsících mnohem více půdy, spolu s novými pochybnostmi o americkém závazku chránit své spojence, pokud se Donald Trump vrátí do Bílého domu příští rok, stále více znervózňuje demokracie v Evropě i mimo ni ,” napsal WSJ.

Mnozí Trumpovi stoupenci, kteří jsou proti dalšímu financování Ukrajiny, tento přístup vysvětlují potřebou soustředit se na Čínu, která je mnohem silnějším soupeřem než Rusko.

„USA se musí více zaměřit na východní Asii. To bude budoucnost americké zahraniční politiky na dalších 40 let a Evropa si tuto skutečnost musí uvědomit,“ řekl minulý týden na Mnichovské bezpečnostní konferenci senátor JD Vance, republikán z Ohia, který se odmítl zúčastnit setkání kongresové delegace se Zelenským.

Vazby mezi Ruskem, Severní Koreou, Íránem a Čínou činí tento obrat k Asii ještě naléhavějším, řekl Elbridge Colby, přední republikánský stratég, který v Trumpově administrativě působil jako zástupce náměstka ministra obrany.

Zatímco Evropa a další spojenci již představují více než polovinu západní podpory pro Ukrajinu, pouze Spojené státy mají zásoby munice a dalších zbraní, jako jsou například rakety protivzdušné obrany, které by mohly v blízké budoucnosti výrazně pomoci ukrajinským silám.

Podle vojenských analytiků evropská produkce munice sice roste, ale nebude stačit k udržení ukrajinské armády do roku 2025 nebo ještě později. Některé klíčové prvky vojenského vybavení mohou pocházet jen z amerických skladů.

Zároveň se v USA snižuje průmyslová základna, což má za následek neschopnost Ameriky rychle doplňovat zásoby munice.

Diskuse, která se rozvíjí v Německu o možném rozšíření britského a francouzského jaderného deštníku na jejich evropské spojence, ukazuje, jak moc jsou Evropané vystrašení z toho, že Amerika by potenciálně mohla opustit Ukrajinu i své další evropské závazky, řekl Thorsten Benner, ředitel Institutu pro globální veřejnou politiku v Berlíně.

“To vypovídá o míře pochybností a strachu ze světa, do kterého vstupujeme – světa, ve kterém USA nejsou kolem nás a ve kterém se proti nám potenciálně spojily nepřátelské velmoci Rusko a Čína,” dodal.

Představitelé ve Washingtonu a evropských hlavních městech jsou zároveň skeptičtí, pokud jde o vyhlídky na jakékoli mírové jednání s Ruskem, a vylučují jakoukoli možnost dohody o příměří na Ukrajině před listopadovými prezidentskými volbami v USA.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

9 Comments

  1. Samozřejmě. Američani nemají na Ukrajině žádný eminentní zájem: pro ně je to tyč, kterou pošťuchují medvěda. Klidně ji zahodí a soustředí se na jinou… kterou začnou šťouchat draka.

  2. Čína a Rusko jsou velmoci nepřátelské západu-ale proč???!!!!Do Rusů západ vysírá a dělá z nich totální pitomce už asi 30 let,u Číny to trvá o nějakej rok míň,ale jediné,čeho ten “demokratický” západ dosáhl je to,že mu už NIKDO nevěří,NIKDO se ho už nebojí a všem ukázali akorát tak to,co to je za pokrytce-každej si dnes se slavným a demokratickým západem akorát tak vytírá prdel a z Číny,Ruska a dalších zemí,které se k nim připojují udělali rozzlobené tygry

  3. největší strach elit západu je tvořen vědomím toho, že když si rusko navrátí rozhodující část ukrajinského regionu, tak se nevydá na žádný pochod do evropy a tím dojde ke zhroucení celého narativu ruské hrozby.

  4. N.Největši strach elit západu je,že RF pouze cvičila na svém území a co ten svět teda blbne.No a kam docvičila vidíme on- line.Takže Evropa musí dohnat RF ve zbrojení které zanedbala aby náhodou nedocvičil pan dobyvatel třeba až k Vám do baráku a nebyl jste překvapen.(No ale Vy zřejmě příjemně).

    • Hlupáku, výroba 150 mm granátů v RF je 3,5 mil a více kusů ročně, továrna v Holandsku na 30 tis. Ks ještě nemá ani základní kámen. Přitom Ukroši vystříleli 100 tis. za měsíc !! Germáni vyrobí asi 20 až 60 ks tanků ročně a to ještě jsou pěkný naleštěný bídy (jak ukazala válka na UKR). Tak se vzpamatuj a začni se učit rusky. Můžeš si na to najmout jakoukoliv ukrajinku, je jich tady dost.

  5. To Kolemjdoucí: V roce 1945 dobývalo Berlín, tehdy velikosti dnešního Kijeva, cca 2,5 mil. vojáků RA, přes 6 tis. tanků, cca 7,5 tis. letadel a přes 40 tis. děl – tolik historická fakta. Po cestě na západ byla Rudá armáda obyvateli zemí, kudy procházela, až na výjimky vítána. Pokud by dnešní síly RF na Ukrajině, odhadované na 500 tis. vojáků, pokračovaly směrem k nám na západ, za zády by jím zůstávalo nepřátelsky naladěné obyvatelstvo, s možností vzniku partizánského odporu. Proto by musela v každém z těch desítek tisíc obcí, městeček a měst zanechat kontingent minimálně stovek vojáků na udržení pořádku. Na hranicích se Slovenskem by tak Ruské armádě zůstalo 0 (slovy nula) vojáků. Myslet si proto, že by se tady mohla armáda RF jednoho dne objevit, může pouze duševně nemocný jedinec nebo extrémně nevzdělaný hlupák bez jakýchkoliv znalostí. Baví mne protimluv, kdy redaktoři medií tvrdí, že ruská armáda na dobití Ukrajiny nemá síly a bude poražena, aby obratem tvrdili, že přes Ukrajinu dojde až k nám a bude ohrožovat země Evropy. Takže si vyberte – platí to první nebo to druhé?

    • B.Tak ono to tak vyznívá jak tvrdíte ,ale zapomněl jste na jednu maličkost.Výchova od mládí 150 milionového státu,kde jsou schopni vzít kalašnika v počtu možná desítek milionů lidí schopných zabíjet, a hnát se vpřed kam vůdce ukáže.No a zapomněl jste na výchovu v EU,kde se lidé hroutí při představě,że by byla povinná branná povinnost.No a třeba takové Slovensko a Maďarsko z toho mají oprávněnou hrůzu.A Svédsko a Finsko jakbysmet.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*