Ropa není jediná komodita, která má vliv na aktuální světové dění




Sdílet článek:

Nejen ropa a plyn, ale i obilí a hnojiva ovlivňují, jak se která země staví k dění na Ukrajině. Rusko hraje v obou komoditách významnou roli na světových trzích.

Subjektivní výběr informací pro lepší pochopení složitých zákoutí současného dění. Zdroj informace na konci článku.

(1) Ředitel výrobce hnojiv se obává zvyšování cen

Šéf norského výrobce hnojiv Yara International prohlásil již v listopadu loňského roku pro časopis Fortune, že se obává snížení produkce potravin z důvodu nárůstu ceny hnojiv. Uvedl, že „produkce jedné tuny amoniaku stála minulé léto 110 dolarů, nyní stojí 9 krát více”. Vzhledem k tomu, že energie je významnou nákladovou položkou při výrobě hnojiv, vyvolá každé zvýšení cen zemního plynu tlak na jejich finální ceny.

(2) OSN varuje před vážnými důsledky ceny hnojiv

Podle Wall Street Journal z ledna tohoto roku dopadají vysoké ceny vstupů na farmáře od Jižní Ameriky po jihovýchodní Asii. Zvyšující se ceny hnojiv, které musí farmáři koupit dlouho před tím, než zpeněží svoji úrodu, představují pro drobné farmáře velkou zátěž. Produkce tak může v některých oblastech Afriky poklesnout až o desítky procent.

(3) Elon Musk by byl připraven pomoci

Ředitel potravinového programu při OSN, D. Beasley, se snaží získat 6 miliard dolarů od světových miliardářů na boj proti nedostatku potravin v nejvíce postižených zemích. Na konci minulého roku D. Beasley vyzval mimo jiné šéfa výrobce automobilů Tesla, E. Muska, aby do kampaně přispěl. E. Musk odpověděl prostřednictvím sociálních sítí, že je připraven prodat akcie Tesly v hodnotě 6 miliard dolarů, pokud mu budou schopni přesně” vysvětlit, jak by požadované peníze ukončily hladomor.

(4) Rusko je významným exportérem obilí

V roce 2019 bylo Rusko největším světovým vývozcem pšenice, následované Spojenými státy a Kanadou. Ukrajina se umístila na čtvrtém místě s podílem 7% na světovém vývozu. Vývozy pšenice z Ruska a Ukrajiny tvořily před dvěma lety čtvrtinu světového exportu pšenice. Suverénně největším importérem pšenice byl v roce 2019 Egypt následovaný Indonésií, Tureckem a Itálií.

V únoru tohoto roku schválila Čína dovoz ruského obilí ze všech regionů Ruska.

(5) Největším světovým exportérem hnojiv je….

Největším světovým vývozcem hnojiv v roce 2019 bylo Rusko, jehož podíl na světovém vývozu činil 13%. Na druhém místě je Čína, která se na světovém vývozu podílela 10%. Největším dovozcem hnojiv byla v tom samém roce Brazílie, Indie a Spojené státy.

Mezi země, které při hlasování v OSN hlasovaly proti uvalení sankcí na Rusko, patřila k velké nelibosti Washingtonu Indie. Oficiálně uvedl vedoucí indické delegace, že „s politováním konstatuje, že diplomatická cesta byla opuštěna”.

Podle agentury Reuters uvedl brazilský prezident Bolsonaro, že postoj jeho země ke konfliktu na Ukrajině zůstane neutrální, a zmínil ruská hnojiva, která jsou důležitá pro brazilské zemědělství, jež tvoří důležitou součást ekonomiky.

(6) Ruské ministerstvo doporučuje zákaz exportu hnojiv

Wall Street Journal uvedl v minulém týdnu, že Rusko zvažuje zákaz vývozu hnojiv. Vzhledem k dominantní pozici Ruska na exportním trhu to může znamenat významné narušení světového obchodu. Dalším faktorem je doprava. Velcí kontejneroví přepravci jako například Maersk již oznámili v reakci na dění na Ukrajině přerušení dodávek z Ruska. Farmáři v Evropě a dalších zemích tak nemusí dostat svoje již nasmlouvané dodávky hnojiv.

Již v únoru tohoto roku zakázalo Rusko export dusičnanu amonného, který je jedním ze dvou klíčových komponentů dusíkatých hnojiv. Zákaz má trvat do počátku dubna. Cílem opatření je zajistit dostupnost dodávek hnojiv pro domácí farmáře pro jarní práce.

(7) Biofarmaření svět nezachrání

Srí Lanka se vzpamatovává z pokusu zavést jako první země na světě 100%-ní organické zemědělství. Země zakázala v minulém roce chemická hnojiva a výsledkem byl nárůst cen potravin a obavy z jejich nedostatku. Kampaň za organické farmaření trvala pouze sedm měsíců, ale po pětinásobném růstu cen základní zeleniny během jednoho roku byla zastavena. Někteří pěstitelé čaje se obávají, že bez včasných dodávek dotovaných hnojiv může produkce čaje klesnout až o 40%.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

  1. Méně chytrá Markéta nám za naše peníze jistě vysvětlí, že svoboda je víc než jídlo…

  2. “Vzhledem k dominantní pozici Ruska na exportním trhu to může znamenat významné narušení světového obchodu.”
    To je ale překvapení! Kdopak si s tím narušováním světového obchodu začal?

  3. prý: …Proces přetváření začíná umístěním plastových pelet do uzavřeného reaktoru, kde jsou roztaveny při 450 °C. Tímto způsobem je stroj schopen vytvořit naftu, benzín a uhlíkový zbytek, který je následně možné použít na výrobu pastelek. Z kila plastu stroj vyrobí litr tekutiny, která se dále přetváří na naftu a benzín.

    …Zdroj Láda Hruška? Ne.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*