Cenzura: Otvíráme prostor zvůli a despocii, jaká tady nebyla od 50. let minulého století
Sdílet článek:

Je potřeba si uvědomit, že neoficiální zásahy vlády proti svobodě slova a projevu, kdy si vláda, potažmo darebácký ministr Rakušan, u správce národní domény objedná zablokování nějaké množiny webů, je řádově mnohem horší, než kdyby se to dělo nějakou zákonnou cestou. Kdyby vláda skutečně zákonně, třeba na bázi ústavní většiny, připustila cenzuru, vydala o tom zákon, a na základě tohoto zákona, dle nějaké prováděcí vyhlášky, by například poskytovatelé hostingových služeb museli vypnout určité weby. Bylo by to nepřijatelné z hlediska principu svobody projevu, ale byl by v tom pořádek, bylo by předvídatelné, kdo bude cenzurou postižen. Přijetí takového zákona by předcházela standardní politická a veřejná diskuze.

Neoficiální cesta, když se sejde ministr vnitra s lidmi z CZ.NIC, a někde za zavřenými dveřmi je učiněna objednávka na vypnutí několika webů, je však v každém ohledu arbitrární zvůle. Pokud tento postup, tento způsob boje proti politickému nepříteli, přijmeme jako něco, co je v pořádku, na co má být třicet let po pádu totality pohlíženo jako na něco, na co má vláda právo, a určitý monopolní poskytovatel nějaké služby (správa národní domény je monopolní služba) může, když se sejde na obědě s ministrem, tuto službu určité skupině lidí odepřít, jaký princip zastaví rozšiřování této praxe? Zvláště když přijmeme, že tato neoficiální praxe může jít i přes ústavu. Ministr Rakušan se sejde se zástupci českých bank a doporučí jim, aby zrušily účty určitému seznamu lidí (například těm, kteří kdy něco napsali na Protiproud nebo Parlamentní listy). Nebo se může sejít se zástupci ČEZu a dalších společností a doporučit jim, že těmto lidem by bylo dobré přestat dodávat proud. Lze se také sejít s řediteli nemocnic a předložit jim seznam lidí, u nichž je z hlediska národní bezpečnosti žádoucí neposkytnout jim lékařskou pomoc. A tak dále a tak podobně.

Pokud přijmeme to, co nyní předvádí naše vláda, kterou bych směle nazval vládou kvazi-totalitní, otvíráme prostor zvůli a despocii, jaká tady nebyla od 50. let minulého století!

Alarmující je, jak tak sleduji diskuze na toto téma na sociálních sítích, že mnoho příznivců současné vlády, mnoho voličů ODS či Topky, mnoho voličů, kteří se hrdě nazývají demokraty a vzývají pravdu a lásku a památku Václava Havla, se zaváděním cenzury vřele souhlasí. Musí to tak být. Nedá se nic dělat. Je to nutné pro zachování demokracie a svobody. Jsou dvě možnosti: buď jsou tito lidé skutečně zlí a chtějí jen ničit a zabíjet ty, kteří si dovolí nesouhlasit. A nebo je to z jejich strany usilovná racionalizace, protože by patrně utrpěli nervové zhroucení, kdyby pohlédli pravdě do očí a přiznali si, že ten hodný a uhlazený Fiala, v něhož vkládali své naděje, je prachsprostý latentní totalitář.

Jak to který takový volič ODS či Topky má, to již není otázkou pro filozofa ale spíš pro psychiatra.

 

Luboš Zálom

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

8 Comments

 1. osobně si myslím,že jim nejde o cenzuru ani informace,ale vyvolávat strach jako v případě očkování neověřeným sajrajtem,pokud nejsou naprosto debilní,tak ví,že kdo hledá informace-tak je najde,skoro v každém prohlížeči jsou překladače,to by museli vypnout celej internet-i když bych se tomu nedivil.Jde jim o strach,stejně jako sankce proti rusku-fungují spíš proti vlastnímu obyvatelstvu,rady jako,tak nejezděte autem-snad jsou opravdu jen debilní loutky bez mozku?V každém případě jsou řízeni-těmi za oponou,ti co zapřeli Otce a pohrdli Synem,jsou to sluhové satana a ten chce lidstvo vyvraždit,všechny velmoce ovládá-ani jedna velmoc nedělá něco v zájmu lidstva,ted vybejkovali Rusko-proto je ruská vláda zmatená-jenže to neni dobře-oni necouvnou a evropa pochcípe hlady,je hezké že pomáháme chudákům,ale kdo pomůže nám-zvlášt když máme bezprizorní vládu.Normální člověk by dnes začal hledat Boha,protože jinde záchrana není a nikdy nebyla.

 2. Domnívám se, že důvod cenzury je jiný:

  Česká republika se plnou silou vložila do boje USA – Rusko – Čína. Na straně USA. Z toho boje budou ztráty. Ostatně už vidíme jejich předvoj – ceny energií, pohonných hmot.. Brzy se přidají hnojiva (dělají se z plynu) a s tím související nízké úrody a drhota. To potupluje rostoucí cena pšenice (Ukři neosejí). Zkrátka posype se to.
  No a aby se opozice nemohla sjednotit, koordinovat akce, aby se lidi nemohli přesvědčit, že jejich názor je většinový, tak to všechno vypnou. Umlčí, zašlapou. V předtermínu, preventivně.
  Cenzura je takovým předjezdcem horších, mnohem horších časů.

 3. Cenzůra je jediná možnost,jak udržet svobodu slova,,
  Tak začíná svůj dnešní komentářkrví a nenávistí dlouhodobě páchnoucžumpa Šáfrovo Fórů24,
  Díky těmto patolízalským nenávistným primitivům se tato země stala odpadkovýmm košem a plivátkem celého světa.Jejic psí strach před spravedlivým soudem člověka
  kterého právě oni touží změnit ve vzájemně nenávidějící se kanonen futter hynoucí pro větší bohatství a bohorovnost svých šéfů.

  Namísto výzvy na mírové urovnání hasí válečné konflikty benzínem plamených hesel k boji až do vítězného konce světa.

 4. Nezabývejte se pouze vládou a NICem, to pravé zlo putuje z Brusele. Právě se snaží posunout to cenzorní svinstvo pí. Jourové, ve kterém chce zachránit svobodu slova tvrdou cenzurou, dále do procesu.

  Když jsem minule veřejně upozornil, aby se všichni raději než na Ukrajinu dívali do sněmovny a do Brusele, byl jsem zcenzurován, nařčen ze schvalování útoku na UKR, schvalování genocidy a vyhrožovali mi vězením. Teď už mám nezvratný důkaz, že stojím na správné straně 😀

 5. Dneska jsem četl vyjádření “studentského” vůdce Pánka, kterému Havel zalepil držku parádním korytem v “neziskovce”, vysávající z našich dani cca 2mld. ročně (!!!), prý “Ruce pryč od Ukrajiny”?!?! Dovolil si použít citát ze Skřivánků na niti, ještě že se toho Menzel nedožil.???

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*