Tragický náraz německého zeleného úprku
Sdílet článek:
Německý kancléř Scholz zablokoval embargo na dovoz ruské ropy a plynu. Německo, největší evropská ekonomika, je na Rusku závislé, dováží než 55 % plynu, 50 % uhlí a 35 % ropy. Je to katastrofální vyústění německé Energiewende.

„V současné době nelze dodávky energie pro výrobu tepla, mobilitu, zásobování elektřinou a průmysl v Evropě zajistit jiným způsobem. Má proto zásadní význam pro poskytování veřejných služeb a každodenní život našich občanů,“ řekl Scholz. Jde o slova, u nichž se nepochybně usmívá ruský prezident Putin, a naopak pláčou trpící Ukrajinci, kteří čelí brutální ruské agresi.

Jde o slova, která jsou ostudná zejména proto, že nemusela být vyřčena. Stačilo, aby Německo v minulých letech naslouchalo četným varováním energetických i bezpečnostních odborníků, kteří mnohokrát varovali před tím, že je německá transformace energetiky příliš zbrklá a vede k nebezpečné závislosti na Putinově Rusku. Bohužel marně.

V příštích měsících a letech bude určitě předmětem řady analýz a dost možná i vyšetřování, zda byla německá hluchota způsobena více ideologickou zaslepeností, nebo ruskými penězi motivovanou kolaborací, nebo jinými penězi motivovaná vidina rychlého zbohatnutí. Ukrajincům to ale bohužel nepomůže. Ti potřebují pomoc akutně, nyní. Včera bylo pozdě. Jenže německý kancléř jasně řekl, že některé hranice nepřekročí.

Musíme si ale tento moment pamatovat do budoucna. Němci si musí přiznat, že si zmíněné hranice nakreslili sami a dobrovolně. Jednu z čar přitom dokončili jen před pár týdny, když odstavili několik dalších jaderných elektráren.

Němci si musejí umět přiznat, že znovu fatálně selhali. A není až tak podstatné, že většina měla dobré úmysly. Chtěli chránit životní prostředí a klima. Chtěli vyrábět elektřinu z obnovitelných zdrojů. To je nepochybně správná myšlenka. Jenže se vydali na cestu stylem, že si dali klapky na oči a sprintovali kupředu, aniž by se ohlíželi napravo nalevo. Teď narazili. A ten náraz je tragický. Bohužel ale především pro Ukrajinu. Němcům zůstane hanba. Nám všem brutální ceny energií a dost možná i jejich nedostatek.

Nějak si s tím určitě poradíme, i když to bude měsíce, možná i roky bolet. Snad nás to ale aspoň probudí a pochopíme, že běhat s klapkami na očích se nevyplácí. A už vůbec ne sprintem.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

 1. Ale kdepak, jim to nestačilo.

  Zrovna včera zase evropský Timmermans blábolil, že musíme přidat v “zelenění” a že tím dostaneme Putina na lopatky…
  EU je německý projekt. A Německem vedená EU si už pohlídá, aby všichni zelenili, odstavovali, chudli a zakazovali. Viz včerejší Timmermans.
  Jo, lidé už zapomněli, jak Němci v květnu 1945, v obklíčeném Berlíně, hromadně popravovali své lidi za defétismus a dezerci. Doslova hodiny před kapitulací. Taková je to národní povaha. Ti neucouvnou při nárazu na první překážku.

 2. Jsou stejní jako Rusi. Tam rovněž despota Putin nechá mlátit a zavírat mladé i staré za to, že nesouhlasí s válkou na Ukrajině!

  • Naozaj? žeby si dal nejaké dôkazy? Ale z Česka či zo Slovenska je ich dosť, že? Tu už tajtrlíci z vládnej koalície podávajú žaloby za “ohrozovanie mieru” na tých, čo sa verejne odvážili polemizovať s vládnymi zločincami, že? Tak čo tu kvákaš o Putinovi? Okrem toho, najvyšší čas, že niekto začal robiť poriadky s Ukrajinou!

 3. Timmermans musí být ruský agent. Nikdo normální nemůže být takový blb. Proti Timmermansovi je i Špidla veleduch

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*