Nejezděte auty … pomáháte Rusku!




Sdílet článek:
Ministr financí Zbyněk Stanjura vyzval k tomu, abychom si nedělali zásoby pohonných hmot, protože tím pomáháme Rusku. Je to nápad typu aktivistky Grety, která už nikdy nepoletí letadlem, aby neškodila klimatu.

Válka na Ukrajině způsobila rozsáhlé ekonomické škody. Primárně Západ sankcemi přerušil obchodní vazby s Ruskem na důkaz podpory Ukrajině. Sekundárně jsou poškozeny i západní ekonomiky, protože se výrazně zvýšily ceny energetických surovin, plynu a ropy. Některé státy EU jako Německo, Itálie či Holandsko odmítají návrhy na úplné přerušení odběru ruského plynu a ropy, protože by to vedlo k dalšímu růstu cen těchto komodit a německá proexportní hospodářská politiky by tak byla ohrožena. Německo dokonce tvrdí, že by tím byl narušen sociální smír.

Lidé mají podle vlády zvážit spotřebu pohonných hmot, protože Česko je palivově závislé na Rusku a část peněz za ropu končí právě tam. „Když jsme v ekonomické válce s Putinem, není možné, abychom neměli ztráty,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura. „Nedělejte si zásoby pohonných hmot,“ vyzval také premiér Petr Fiala občany. „Nemůžeme dělat rychlá řešení, ke kterým nás vybízejí populisté,“ řekl premiér v narážce na návrhy opozičního ANO, aby vláda zastropovala ceny pohonných hmot a zrušila dočasně DPH na elektřinu, plyn a teplo.

Vláda rozhodla o zrušení silniční daně pro automobily do 12 tun. Tím přijde státní rozpočet o více než 4 miliardy korun. Někteří členové vlády a odborníci se k tomuto opatření v minulých dnech stavěli rezervovaně. Například ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela na twitteru uvedl, že bezprostřední vliv zrušení přimíchávání biosložky by byl na cenu pohonných hmot nulový. Ekonomka Danuše Nerudová se zase domnívá, že zrušení silniční daně jako řešení růstu cen pohonných hmot je nesmysl. “A to pomíjím fakt, že tímto by přestala existovat motivace k přechodu na alternativní pohony. Lepším řešením by bylo zrušit mýto pro autobusovou dopravu a zrušit přimíchávání biosložky do paliv,” uvedla.

Česká vláda tak doslova převzala uvažování aktivistky Grety Thunbergové, která bojuje se změnou klimatu tím, že odmítá létat letadly. Současně je to doklad o tom, že žádná země typu Ruska nemůže být sankcemi od světa dokonale odstřižena s nadějí, že se ruská ekonomika do týdne či čtrnácti dnů zhroutí a zbankrotuje.

Mezitím probíhají přípravy na setkání ruského a ukrajinského ministra zahraničí v Turecku. Má se jednat o uspořádání oficiálního jednání mezi prezidenty Ukrajiny a Ruska. Cílem jednání ministrů zahraničí Ukrajiny a Ruska Dmytra Kuleby a Sergeje Lavrova v turecké Antalyi je dojednat schůzku prezidentů těchto dvou zemí Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského, uvedl šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu. Budoucích jednání prezidentů by se podle něj měla účastnit i turecká hlava státu Recep Tayyip Erdogan.

Jenom jednání mohou vést k výsledku, který zastaví válku na Ukrajině. Obavy, že Ukrajina tahá za kratší konec provazu, jsou na místě. USA se distancovaly od zapojení své armády, Velká Británie vyzvala své dobrovolníky, aby se stáhli z bojiště a „neprovokovali“. Předání letadel z Polska na Ukrajinu přes USA zkrachovalo s tím, že USA tvrdí, že Ukrajina potřebuje jiné zbraně než letadla. To je reálná politická situace. Nevěřím, že USA zvolí taktiku boje s Ruskem do posledního Ukrajince, i když to samozřejmě vyloučit nelze. Úspěchem proto bude, pokud se podaří dojednat příměří, které bude oběma stranami konfliktu dodržováno. A naše jízdy auty na to věru nemají vůbec žádný vliv.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

17 Comments

 1. „Když jsme v ekonomické válce s Putinem, není možné, abychom neměli ztráty,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura.
  Tak Stanjura je ve válce s Ruskem. Mně to přijde, že vláda je v ekonomické válce proti lidem této země.

 2. Když jdou peníze Rusku, je to špatné….

  Takže když ty prachy půjdou Emirátům, nebo Saudům (na jejich zdroje je napíchnutý ropovod Ingoldstadt), tak to bude skvělé, báječné a tak vůbec pokrokově fajn. Přitom:
  – v tom hnusném Rusku nenutí nikdo ženy nosit burku
  – ani jin nedoporučuje ženskou obřízku
  – ba dokonce tam svědectví ženy před soudem nemá poloviční hodnotu svědectví muže
  – o trestu kamenování tam pak zatím ani neuvažovali
  Ale to naše bojovníky proti Putinovi nerozhází – ani korunu Rusku, plaťme našim přátelům ve středověkých monarchiích se státním “náboženstvím lásky a míru”.

 3. Jak nemusím Babiše, tak v jednom má asi ten holomek pravdu: zruší-li se povinné přimíchávání agrofertích biopaliv do nafty a do benzínu, bude se muset nakoupit adekvátní množství ropy, protože spotřeba paliv asi přes příšerné ceny příliš radikálně nepoklesne. Cca se má jednat asi o 690 tis. tun. Tak je na místě se ptát: odkud se to vezme? Kolik to bude stát? Kdy to bude k dispozici? Jak to zamává se zemědělci, kteří mají pravděpodobně dávno nasmlouvány dodávky osiva řepky i odběr úrody? Nestřelíme se tím nakonec spíš do vlastní nohy?

  • Jenze ta uspora je koruna. Je sice hezke, ze Fiala nam ochrani motory, ale zaroven zatne tipec Babisovi, kterej ma z kazdyho litru paliva korunu a to se vyplati. Takze Babis jeste ma pekarny, mlekarny, oplodnovaci kliniky. Takze co hrozi dal? Zakaze davat do peciva kvasnice, do mleka mliko, zustane jen voda. Tak to by bylo. Porad je to boj proti Babisovi, co mu jen udelal, kdyz mu nechce doprat ‘baksis’ z niceni motoru.

  • Tak to dopadá s každým zásahem státu. Stát vymyslí debilní předpis, na kterém se napakuje pár vyvolených. Když se tomu ostatní pod tlakem reality přizpůsobí, ze dne na den to stát zruší, ať se zemědělci klidně po$erou. Nestřílíme se my, do nohou nás tady střílí stát. Ovšem principiálně je lepší každou regulaci zrušit úplně, než ji „opravovat“ a způsobit další problém někde jinde.

 4. Cituji z auto webu….Další minimalizujete aspoň tím, že dokoupíte uzamykací víčko – pro lepší pocit a klidnější spaní. Dle toho jaké máte auto. Pro sichr -https://www.auto.cz/jak-se-krade-palivo-z-nadrze-jde-to-snadno-i-u-modernich-aut-poradime-jak-se-branit-103539

 5. Naopak, musime to rusko vyzdimat, proto je lepsi nakupovat o stosest.

  Ale pokud mame byt opravdu originalni a pokrokovi. Odstavme si Temelin a Dukovany, uvidi se, jak to zvladnou OZE. Ty jaderky musime odstavit, pac pouzivat ruskou technologii je vylozene trapne.

 6. A doručovací služba bude jezdit drožkou …

  —Chlapci moji, pušky, fakle do rúk berte! A ešte počkajte… na, frndžalice si upite, ale rovným dielom, chlapci moji… A teraz hybaj! Na kone! Nemáme….. oné … veď ja viem, tak utekajme …! Kto sa smeje naposledy, ten má dlhé vedenie! —
  Zdroj Pacho, hybský zbojník

 7. Nikdy bych netušil jak rektální alpiniznus křivohřbetých nesvéprávných
  odkopávaných ubožáků tak účině dokáže zasáhnout miliony nezúčastněných lidí
  Pokud mě bezctný ministrance bruseke Stanjůro paměť neklame,nebyl to Putin,kdo vyhlásil Česku. sankce ani ekonomickou válku ..
  Pakáž vašeho ražění v marné snaze zavděčit se avým drábům zničila tuto zem ekonomicky a nyní je odhodlána začít e genocidou všech jejich obyvatel.
  Po neůspěchu zo čkováním,nastupuje teror cenzury,udávání ,znehybnění a umlčováví
  všech skupin a tříd obyvatel této zěmě.
  jAKOU MÁTE NÁRODNOST VY LOKAJOVÉ A DRÁBI občana této zemš?
  Žumpoplavec podlý,tuším

 8. Před pár minutami

  řekl Lavrov tureckým novinářům, že Rusko nikdy nepoužilo a ani v budoucnu nepoužije ropu a plyn jako zbraň. Že energetická krize vznikla jako následek řečí o vyhlášení západního embarga na ruské uhlovodíky.

  • Vsak valka je tu od toho, aby se to na ni svedlo Kofilak. Jo a jeste nekdo humanitarne vybombarduje Druzbu a bude vymalovano. Mozna to spachaji sami ukacka, ale to asi ne pac by nemohli sami sosat potaji v ramci ztrat v potrubi.

   Jsem proti valce, demokracii s privlastky a svobode s podminkami.

 9. Někdo má zájem těžit a zpracovávat ropu. Někdo má zájem kupovat si benzín, aby moh sebe nebo něco někam odvézt, když potřebuje. Všichni lidi v tom řetězci nemají jiný zájem, ne spolupracovat na uspokojování svých potřeb. Pak se do toho namontuje papaláš se svými korporátními kmotříčky a rozhodne za nás, že ta vzájemná spolupráce je FUJ, protože papaláši s těmi svými kmotříčky tu spolupráci rozvrátili. 🙁 Děkuju pěkně. :-/

 10. Kdo mi vysvětlí fakt,proč USA,přes sto let ovládající obchod z ropou
  najednou nemá tuto surovinu ani pro vlastní potřebu.Vzdor sankcím
  drze vyhlášeným Rusku např firma Shel nakupuje ruskou ropu přímo
  na lodní náklady.
  A hrdinný Stanjůra mě bude kvákat cosi o ekonomické válce.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*