Podpora německé veřejnosti pro Ukrajinu slábne, AfD volá po parlamentním vetu pro vládní vojenskou podporu Kyjevu
Sdílet článek:

THOMAS BROOKE

Německá opoziční strana AfD si myslí, že zákonodárci by měli mít pravomoc vetovat budoucí vojenskou podporu slíbenou spolkovou vládou zemím zapojeným do nějakého konfliktu.

Opoziční strana Alternativa pro Německo (AfD) vyzvala německý parlament, aby si podržel právo veto ohledně budoucích plánů spolkové vlády posílat zbraně do konfliktních zón, když vyjádřili svou obavu, že nepřímá německá vojenská intervence rozdmychává probíhající válku na Ukrajině.

Parlamentní skupina AfD předložila návrh, který by dal poslancům právo vládě zabránit v jednostranném jednání, pokud by se jim nelíbily dodávky zbraní do jakékoliv země v konfliktu.

Tato skupina konkrétně volá po parlamentním vetu, pokud by vývozy zbraní mohly vyvolat nebo zhoršit existující napětí nebo konflikty.

V návrhu se prohlašuje, že německá spolková vláda v současnosti podstupuje rozsahem vojenské pomoci slíbené Kyjevu „ohromné riziko“; rovněž varuje, že dodávky zbraní Ukrajině se ospravedlňují na základě „mezinárodního unipolárního řádu, v němž zákon interpretují velmoci ve svůj vlastní prospěch.“ AfD lamentovala nad skutečností, že kvůli dodávkám zbraní od Západních spojenců „se ta válka se všemi negativními dopady na civilní obyvatelstvo jen prodlužuje.“

„Nelze vyloučit, že Německo se svými zvýšenými dodávkami zbraní stane stranou této války. Místo určení zbraní nebo jejich možné poslání není dopředu jasné,“ varovala tato strana.

Ona konzervativní strana, která rovněž často vyjadřuje svůj odpor k vojenskému zapojení Německa do Ukrajiny, buď přímého, nebo nepřímého, své volání po právu na parlamentní veto pro vojenskou podporu ospravedlňuje odkazy na několik posledních průzkumů, které „jasně ukazují, že většina Němců rozhodně odmítá dodávky zbraní do válečných zón.“ AfD dodala, že „má také nemálo obav o ústavu.“

Tento návrh se zmiňuje o základním zákonu Německa ústavě, která Německo zavazuje, aby se zaměřilo na „službu míru ve světě,“ kdy tato strana tvrdí, že současná vojenská podpora Ukrajině je s tím neslučitelná.

„Členové německého Bundestagu se musí tudíž jako zástupci Německého lidu zapojit do rozhodování o tom, zda by mělo Německo poslat zbraně do konfliktních a válečných zón,“ tvrdí tato strana.

Německo poslalo na Ukrajinu k posílení ukrajinských vojsk prezidenta Zelenského své tanky Leopard a bojová vozidla pěchoty Marder. Rovněž několika zemím schválilo re-export Německem vyrobených zbraní a tanků.

Německá spolková vláda navíc minulý týden schválila další balíček 12 miliard € finanční podpory Ukrajině splatný během příštích dvou let.

Mezitím se podpora pro zapojení Německa do tohoto konfliktu hroutí. V lednu provedený průzkum od Forsa ukázal, že přes 80 procent respondentů myslí, že je důležitější, aby tato válka skončila jednáním, než aby Ukrajina zvítězila, přičemž nedávný průzkum Ipsos ukázal, že jen 43 procent si myslí, že problémy Ukrajiny jsou pro Německo významné a cítí to tak, že země by měla pokračovat ve svém zapojení do konfliktu.

THOMAS BROOKE

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*