Koho zakážeme příště?
Sdílet článek:
V minulém týdnu bylo zablokováno osm zpravodajských webů a v tomto týdnu se přidali k bojkotu i mobilní operátoři s dalšími několika weby.

K dnešku je celkem zablokováno mnoho webů, které jsou často označované jako dezinformační, nebo proruské. Jsou, nebo spíš byly, jakousi alternativou k mainstreamovým médiím většinou naladěné proti Evropskému směrování.

K vypnutí došlo soukromou společností CZ.NIC, která zabezpečuje a provozuje doménu .CZ.. CZ.NIC toto rozhodnutí udělala na základě konzultace s bezpečnostními složkami a po doporučení premiéra Petra Fialy, který řekl pro Novinky.cz, že vypnutí bylo odvážné a trochu na hraně.

Ano, vezeme se na protiruské vlně a jakékoliv potrestání společného nepřítele je společností žádoucí a populární. Rozhodnutím zastavit přístup na tyto weby, dle mého názoru, se dostáváme na tenký led. Společnost, ve které žijeme, je stavěná na demokratických principech a jeden z těchto principů je presumpce neviny. Jednoduše nemůžete na základě doporučení bezpečnostních složek ani premiéra komukoliv zakázat právo se vyjádřit, právo podnikat a to se stalo. Ani jeden z těchto orgánů není kompetentní k tomuto úkonu. Ano, weby vypla soukromá společnost a i ta za své rozhodnutí ponese odpovědnost, pokud se weby proti tomuto úkonu ohradí. Za doporučení, nikdo odpovědnost nenese.

Ať už tyto weby píší protievropské zprávy, nebo dezinformace, tak jediná síla, která jejich činnost může zastavit, je soud. A pokud píšou závadné informace nechť tak učiní, ale nejde je zablokovat jen tak z rozmaru. Principiálně děláme to samé, co v Rusové, kteří na svém území vypli Facebook, Twitter a pravděpodobně i další zpravodajské platformy.

V momentě, kdy dopustíme, aby rozhodnutí vypnout nežádoucí weby bylo společensky schváleno, tak máme nakročeno do světa, ze kterého jsme před 30 lety vyšli. I když se nám nelíbí, co píší, tak to musíme vydržet, dokud je soud nezakáže, to je totiž také demokracie. Nebo je to v pořádku a příště vypneme další nepohodlné? Kdo to bude?

Navíc zablokováním těchto webů bez rozhodnutí soudu docílíme toho, že potvrdíme, co o sobě říkají. Tedy, že jsou nepohodlní pro současný režim, který je chce umlčet. A těch několik tisíc lidí, kteří je čtou, se v tomto jen utvrdí.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

 1. Svět, společenské zřízení, které tady bylo před rokem 1989 neusilovalo o likvidaci svého obyvatelstva. Současný režim není demokracie, ale korporátní fašismus! O tom byly články na některých zmizelých webech.

 2. Čekám už jen, až pan Vrábel po konzultaci s českými elfy a ministerstvem vnitra zakáže jako konspirační proruský hoax podporující terorismus i Ústavu ČR. Prý “cenzura je nepřípustná” nebo dokonce “svoboda projevu je zaručena” … na to by se měl pan Vrábel zaměřit, jestli se náhodou nejednán o proputinovský narativ šířený konspiračními prokremelskými rusofily.

 3. Nejde o Rusko a jeho propagandu.

  ČR se plnou silou vrhla do války o rozdělení světa na straně USA. A bojuje tak s nimi proti Rusku a Číně.
  Z tohoto boje si odneseme šrámy a ztráty – první vlaštovky už dorazily. Ceny energií, pohonných hmot… A za nimi se houfují další jobovky. Hnojiva, úroda, potraviny atd.
  Vláda proto v předstihu likviduje platformy, na nichž by se obyvatelstvo mohlo začít koordinovat v odporu, místa, kde by se ujistilo, že jeho názor je (přes řev oficiálních médií) drtivě většinový. A vycítilo tak svou sílu.
  O tohle jde.

  • Vidim to stejne. Diky alternative prosakovali prusery ‘vakcinace’. predstavte si, jestli rozjedou aparteid znovu, tak krom mainstreamu nikdo delat zpravodajstvi nebude. Jenze u webu se to nezastavi, razem se budou ztracet lidi s jinym nazorem.

   Dokonce si myslim, ze vlada jen plni zadani a musi to mit v zadanem terminu. Proto ty nouzaky, jeste to chce prosadit podvody pri volbach a pak je to jedno.

   Fiala nam zaridi vladu WHO a budem v rit.i.

   P.S. kupte si tycinku Ko.fila a tamu fialovymu tajtrlikovi dejte poznat, co si zaslouzi. Patri do kose. Ale fantazii se meze nekladou.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*