Rušení ohňostrojů?
Sdílet článek:

FB

Některá města kvůli střelbě na univerzitě ruší novoroční ohňostroje. „To nejmenší, co můžeme jeden pro druhého v téhle době udělat, je nezvyšovat nervozitu a neprohlubovat napětí a případná traumata“, prohlásil v apelu na vedení měst ministr vnitra Rakušan. Na 4. ledna 2024 svolali studenti z fakulty veřejnou akci, při které budou v 15 hodin fyzicky lidským řetězem objímat budovu. Budou se u toho držet za ruce. Mottem akce je: „Fildo, i když je to na nás moc, tak tě objímáme. Nemůžeš za to, že tě někdo zranil. Nenecháme tě v tom. Nenecháme, slibujeme“. Místo výuky bude od ledna v budově řada akcí, které mají psychologicky pomoci studentům vyrovnat se s tragédií. Plánují diskuse, pouštění speciální hudby, videomapping a dokonce podle mluvčího univerzity zvažují i aplikaci vůní uvnitř budovy.

Všechno špatně, vážení. Všechno špatně. S veškerou úctou, respektem a pietou k obětem, pozůstalým a zraněným, s obrovským lidským pochopením pro jejich ztráty a mnohdy doživotní smutek na duši, je výše uvedené všechno špatně.

To poslední, co bychom měli jako společnost dopřát masovému vrahovi, byť už sám nežije, je upravovat svůj život a návyky a nechat se jeho činem ovlivnit v tom, co teď budeme dělat my ostatní. To poslední, co potřebuje kdokoliv, kdo si prošel silným traumatem, je oddalování návratu k běžnému životu. Čím dříve to na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy bude vypadat, jako by se tam nic nestalo a vše poběží v rámci výuky dál, tím lépe pro vyrovnání se s traumaty studentů i pedagogického sboru. Čím dříve to na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy bude vypadat, jako by se tam nic nestalo, tím menší bude dodatečný dopad činu masového vraha na společnost, ale také menší prostor pro možnou inspiraci jiných v jeho činu. Že mezi námi existují narušení lidé, kteří v jeho činu inspiraci vidí, tím si buďte jisti na 100 procent.

Naším společným cílem má být nyní co nejrychlejší praktické poučení se z této tragédie, například na míru ušitými kurzy pro jednotlivé školy podle jejich stavebních a provozních podmínek, jak se uvnitř v případě krize chovat, protože představa, že se to už nesmí nikdy opakovat, je lichá. Zakazování ohňostrojů, oddalování náběhu standardní výuky a objímání budovy lidským řetězem jde proti duchu výše doporučeného a jen umocní negativní důsledky z činu masového vraha a prodlouží dobu vyrovnávání se s prožitými traumaty.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

7 Comments

  1. Co budou objímat, až jednou tu školu budou muset opustit a bude to pro ně tvrdý střet s realitou, když zjistí, jak moc jsou nepoužitelní?

  2. Už jen kvůli Rakušanovi stojí za to nějaký ohňostroj nebo petardu odpálit. Ať si svoje hrané sebedojímání nechá až budou řešit Jurečkův mejdan.

  3. Když spadneš z koně, nejlepší je okamžitý návrat do sedla! Takže souhlas.
    A na just tomu vykulenci s černým pytlem jsme bouchli dosti rachejtlí.

  4. Iv.Tak agresivita lidí je na celém světě.No a Vy z celkem pochopitelných ideologických důvodů jste si vybral EU.Zkuste zabrousit do jiných vod,třeba do RF.Tam poznáte agresivitu na svém těle za pouhé vyslovení slova válka.Co říkáte na tu vizitku?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*