Rusko na šikmé ploše je globální hrozba
Sdílet článek:
JIŘÍ WEIGL
Víkendová několikahodinová vzpoura ruského oligarchy Prigožina a jeho soukromé armády (tzv. wagnerovců), jejíž tažení na Moskvu nevěřícně sledoval celý svět, patří k dalším nejasnostem a podivnostem obestírajícím od počátku ruskou agresi na Ukrajině. Někteří zahraniční pozorovatelé z řad politiků a novinářů – zejména u nás – se prostoduše radují, že vzpoura potvrzuje trvalé oslabení moci Vladimíra Putina, a těší se, že to pomůže Ukrajině na bojišti.

Seriózněji uvažujícím lidem však wagnerovská revolta jasně ukázala, že vývoj v Rusku je pro celý svět daleko větším problémem, než válčení na Donbasu. Oslabení centrální moci v Rusku by znamenalo další zvýšení nepředvídatelnosti chování této vojenské velmoci s největším arsenálem jaderných zbraní na světě.

Prigožinovo tažení na Moskvu ukázalo, že po moci v Rusku nesahají noví děkabristé – liberálové chtějící svrhnout samoděržaví a přiblížit Rusko Západu, ale naopak brutální „warlordi“, kteří volají po eskalaci ruského válčení na Ukrajině a tvrdých protizápadních postojích. Ve srovnání s nimi představuje dosavadní režim „umírněnou“ sílu.

Všechno však může být i jinak. Vzpoura, tak jak rychle vzplanula, tak po několika hodinách i skončila. Nikdo nebude potrestán a Prigožin se svou armádou se přesouvají prý do Běloruska. Po údajném nezdařeném puči tak ve východní Evropě zůstává ruská soukromá armáda, která celému světu předvedla, že ji moskevský režim nemá pod kontrolou. To znamená vážnou hrozbu eskalace konfliktu nejen pro Ukrajinu, ale i její další západní sousedy, již jsou všichni členy NATO.

Ať je již pozadí Prigožinova povstání jakékoliv, je zřejmé, že válečné napětí ve východní Evropě dále silně vzrostlo a že vývoj situace v Rusku je pro celý svět daleko závažnější problém než nedotknutelnost Stalinem a Chruščovem nakreslených hranic na Ukrajině. Čím déle válka trvá, tím více hrozí, že do ní budou zataženy další země, nebo že se Rusko propadne do nepředvídatelného chaosu. Důsledky pro celý svět by v obou případech byly katastrofální.

 

JIŘÍ WEIGL

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 3,18 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Rusko v chaosu by byla katastrofa. Ale vysvětlujte to magorům, kteří potřebují někoho nenávidět a Putin se jim na to zdá takovej šikovnej…..

  2. M.Tak kdyby zustalo jen u toho cviceni na RF uzemi,tak Afrika je napapaná,my nacucaní ropou z Nord Strem k prasknutí,no a Vy by jste zklamaná šla drbat se sousedkou na pavlač.

  3. A co teprve US na šikmé ploše! Až demokrati zavřou Trumpa, republikáni si to nenechají líbit a začne se to mydlit? Nebo taková EU na šikmé ploše. Až se někdo opravdu zásadně postaví politice wir schaffen das a grýndýlu. To bude hukot.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*