Jak cenzoři omylem zablokovali i účet prezidenta Bidena
Sdílet článek:

S. SPURNÝ

Soudní spor, který probíhá v USA již několik měsíců, se zabývá cenzurou na sociálních sítích na žádost vlády. Veřejně dostupné důkazní materiály přinášejí řadu detailů, jak taková cenzura ve veřejném prostoru fungovala.

Nejzajímavější soudní spor na téma cenzury se pravděpodobně odehrává v USA. Spor nese název Missouri versus Biden a je podle některých komentátorů jednou z nejdůležitějších civilních žalob z poslední doby. Státní zástupce státu Missouri obviňuje federální vládu, že její nejvyšší představitelé spolupracovali se sociálními sítěmi a dalšími BigTech firmami, jako je například Google, na cenzuře nepohodlných názorů.

Porušování svobody slova

Žaloba obvinila 67 osob a vládních agentur včetně FBI z porušování svobody slova garantované prvním dodatkem Ústavy. Ve spolupráci s firmami BigTech měli obvinění omezovat šíření informací o počítači prezidentova syna, o původu viru Covid-19, o účinnosti roušek, efektivitě uzavírání ekonomiky a integritě volebního procesu. A to včetně informací, které pocházely od důvěryhodných lékařských kapacit, které svůj názor vyjádřily například v takzvané Barringtonské deklaraci.

Spor běží už několik měsíců a vzhledem k tomu, že soudce zpřístupnil řadu důkazních materiálů obou stran, vyšly v jeho průběhy najevo některé zajímavé detaily:

Vláda sleduje, co si občané myslí

Jednou z obviněných institucí je vládní agentura „Cybersecurity and Infrastructure Security Agency” neboli CISA, která je součástí americké obdoby ministerstva vnitra.

Její ředitel definoval názory občanů publikované na sociálních sítích jako takzvanou „kognitivní infrastrukturu”, která je nejdůležitější součástí infrastruktury, kterou má agentura chránit. Tím agentura ospravedlnila svoji pravomoc označovat nepohodlné názory na sociálních sítích a požadovat jejich smazání.

Facebook odstraňoval obsah, o kterém věděl, že je pravdivý

Rob Flaherty je blízký spolupracovník Joe Bidena. Podle žaloby donutil Facebook, aby znemožnil šíření informací o lidech s vedlejšími následky po očkování. Ve zveřejněné emailové komunikaci odpovídá Facebook Robu Flahertymu:

„Kromě toho, že jsme odstranili dezinformace o očkování, soustředili jsme se na snížení rychlosti šíření obsahu, který odrazuje od očkování. Tento obsah je často pravdivý, a proto jej umožňujeme zveřejnit, ale může být označen jako senzacechtivý nebo panikářský. Odstraníme skupiny, stránky a účty, které takový obsah nepřiměřeně šíří.”

Cenzura aplikace WhatsApp

Rob Flaherty se opakovaně snažil donutit Facebook, aby více cenzuroval aplikaci WhatsApp, přestože mu Facebook říkal, že není schopen číst zašifrovaný obsah. Facebook alespoň bránil šíření příspěvků, které lidé často sdíleli.

Snaha o cenzuru novinářů

Tucker Carlson je redaktor, který na Fox News vede nejsledovanější zpravodajství na kabelových televizích. Rob Flaherty píše Facebooku:

„Nejčtenější příspěvek dnes je od Tucker Carlsona, ve kterém říká, že očkování nefunguje. Jeho kolegyně z televize včera řekla, že se očkovat nenechá. Proto chci přesně vědět, co váš program, kterému říkáte ‘omezování’, znamená. Pracovali jsme s ostatními platformami na identifikaci podobného obsahu na základě interních dat. Mluvíme s nimi na téměř pravidelné bázi. Rád bych zavedl podobný zvyk i s vámi.”

Cenzura omylem smetla i účet prezidenta

Instagram zavedl na žádost Bílého domu algoritmus, jenž měl omezovat aktivitu na účtech uživatelů, kteří šířili příliš mnoho příspěvků o očkování.

Bílý dům si všiml, že je účet prezidenta nějaký klidný. Rob Flaherty si podle soudního spisu nebral servítky a v emailu doslova napsal: „Děláte si ze mě, chlapci, prdel? Chci odpověď, co se tady stalo, a chci ji dnes.”

Facebook jako mateřská firma Instagramu odpověděl, že algoritmus, který zavedl na žádost Bílého domu, omylem blokoval i účet prezidenta.

Výpověď pod přísahou zatím nebude

V minulých měsících se největší právní bitva vedla o to, zda bude bývalá tisková mluvčí prezidenta Bidena, Jen Psaki, vypovídat pod přísahou. Žaloba se snaží, aby se tak stalo, ale obhájcům federální vlády se zatím podařilo tomuto kroku zabránit.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*