Informovaný souhlas, když nejsou předány informace, není informovaný
Sdílet článek:

Ministerstvo zdravotnictví spustilo registraci k očkování včetně dětí nad pět let. Mají-li rodiče dát informovaný souhlas k očkování svých dětí, patří následující údaje do kategorie, které by měli vědět před udělením souhlasu?

Informovaný souhlas je v naprosté většině souhlas s lékařským zákrokem. Jeho první koncepce byla formulována po druhé světové válce v rámci norimberské úmluvy, která reagovala na lékařské pokusy na lidech v německých koncentračních táborech.

Norimberská úmluva obsahuje deset bodů. Hned první bod zdůrazňuje, že souhlas by měl být dán bez jakéhokoli nátlaku a člověk by měl dostat veškeré relevantní informace.

Závěrečný bod pak stanovuje, že „během experimentu musí vědec, který je za experiment zodpovědný, experiment ukončit”, pokud existují důvody se domnívat, že dojde k poškození zdraví.

Níže je zcela neobjektivní výběr informací ze světového tisku, o nichž lze předpokládat, že by je člověk mohl chtít uvážit před rozhodnutím o dalším očkování. Kompletní informace na konci článku.

(1) Vakcína nebyla testována na lidech

Americká vládní agentura pro kontrolu nemocí CDC schválila vakcínu proti variantě omicron bez testování na lidech, uvádí časopis Time. Vzhledem k časovým omezením byla testována pouze na zvířatech.

Jeden z členů poradního orgánu CDC uvedl, že ho tato strategie velmi znepokojuje z řady důvodů. Jedním z nich je, že nebyl proveden ani minipokus na vzorku sta lidí, který by prokázal nárůst protilátek po očkování.

Pozn. redakce: Kolikrát v minulosti byla nějaká vakcína schválena bez testování na lidech?

(2) Technologie mRNA nebyla nikdy dříve použita 

Albert Bourla, ředitel firmy Pfizer, uvedl v rozhovoru pro Washington Post v březnu tohoto roku doslova:

„Technologie mRNA byla technologie, ale měli jsme méně zkušeností, pouhé dva roky práce na ní. A ve skutečnosti byla technologií, která do té doby nepřinesla jediný produkt, ani vakcínu, ani žádný jiný lék. Byl jsem překvapen, když mi navrhli, že to bude cesta kupředu.”

Pozn. redakce: Nikdy dříve nebyla podobná technologie použita k výrobě žádné vakcíny, ani léku. Tedy nemohla být ani standardně testována v lidském těle, a proto nemohou existovat žádné informace o jejím dlouhodobém působení na lidský organismus. 

(3) Nedůvěryhodná data

Wall Street Journal napsal v červenci tohoto roku v článku pod titulkem „Povrchní důkazy za snahou očkovat děti” následující:

„Velké množství vládních opatření je postaveno na jednom čísle: 335. Číslo udává, kolik dětí mladších 18 let zemřelo podle vládní agentury CDC s diagnózou Covid-19. Ale agentura, která má 21 tisíc zaměstnanců, neprozkoumala žádné úmrtí, aby zjistila, jestli smrt způsobila nemoc Covid-19 nebo dřívější zdravotní komplikace.”

Pozn. redakce: Klíčový údaj pro zjištění závažnosti onemocnění u dětí nebyl detailně analyzován?

(4) Některé země ustupují od očkování dětí

Anglická vládní agentura podle deníku Guardian z minulého týdne říká, že malé děti mají „velmi nízké riziko závažných onemocnění” při nakažení nemocí Covid-19.

BBC uvádí v článku z července tohoto roku, že podle posledních analýz reálných dat je „celkové riziko závažných komplikací u dětí extrémně malé”.

Dánské ministerstvo „nebude doporučovat očkování osobám mladším 18 let” a podle informace z minulého týdne neplánuje nabízet další dávku vakcíny zdravým lidem pod 50 let.

Podle agentury Reuters nebude britský poradní orgán doporučovat očkování dětí ve věkové kategorii 12 až 15 let z principu opatrnosti z důvodu ojedinělého výskytu zánětů srdce.

Pozn. redakce: Buď jsou v Anglii a Dánsku ve vládě dezinformovaní odpírači nebo prostě existují na věc různé názory.

(5) Vládní agentura změnila názor?

Americká agentura pro kontrolu nemocí CDC upravila svoje stránky. Do července roku 2022 uváděla na svých stránkách následující odstavec:

„Lidské buňky rozloží mRNA z těchto vakcín a zbaví se jich během několika dní po vakcinaci. Vědci odhadují, že spike protein stejně jako ostatní proteiny, které si tělo vytváří, mohou v těle zůstat až několik týdnů.”

Na konci července tyto dvě věty smazala.

Pozn. redakce: Nemusí to znamenat vůbec nic. Ale jeden by čekal spíše doplňující informaci, že tomu tak skutečně je.

(6) Účinnost vakcíny určena na malém vzorku dětí

Tisková zpráva firmy Pfizer doslova říká: „Účinnost vakcíny, sekundární výsledek tohoto testu, byla 80,3% u dětí ve věku 6 měsíců až 5 let. Tato popisná analýza byla postavena na 10 případech onemocnění Covid-19 s příznaky.”

Účet na Twitteru, který říkal, že „rodiče by měli vědět, že tvrzení firmy Pfizer o 80% účinnosti je postaveno na pouhých deseti případech”, Twitter označil za zavádějící a šíření zprávy zablokoval.

Pozn. redakce: Zřejmě to přišlo nemožné i kontrolorům na Twitteru.

(7) Video upozorňuje na záněty srdce u dětí

Presbyteriánská nemocnice v New Yorku zveřejnila na svém kanálu Youtube reklamní video, ve kterém sděluje, že umí léčit záněty srdce u dětí.

Pozn. redakce: ???

 

Zdroje:

(1) Time

(2) Washington Post, hledat slovo „experience”

(3) Wall Street Journal

(4) Guardian, BBC, Dánsko, Reuters

(5) CDC

(6) Pfizer

(7) Video

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*