Mezinárodní plavecká federace navrhuje založit novou kategorii pro „trans“
Sdílet článek:
Stále více mužů se prohlašuje za ženy a poté také závodí coby ženy. Ovšem tyto údajné trans ženy najdete jen v silových sportech, tedy tam, kde je tělesná konstituce biologického muže nespornou výhodou.

Tak je tomu i v případě plavkyň, mezi nimiž se již nějaký ten muž začal objevovat – a to zejména poté, kdy se povedlo americkému plavci, který se prohlásil za ženu, opakovaně a s přehledem vyhrát každý závod. Není divu, že jeho konkurentkám, které nemají šanci v podobném závodě obstát, vadí fakt, že prakticky nemají šanci vyhrát.

Po mnoha stížnostech sportovkyň se tedy nyní rozhodla mezinárodní plavecká federace podobnou praxi zakázat. Aby ovšem nebyla terčem současných genderových propagandistů, rozhodla se trans ženám vyjít vstříc a nabídla jim možnost vytvoření zvláštní kategorie…

Světový řídící orgán plavání FINA odhlasoval zákaz soutěžení transgender sportovců v ženských elitních závodech, pokud prošly částečným nebo celým procesem mužské puberty.

FINA bude také usilovat o vytvoření kategorie „Open“ na soutěžích pro plavce, jejichž genderová identita se liší od pohlaví při narození.

Nová politika, která byla schválena 71 % hlasů 152 členů FINA , byla popsána jako „pouze první krok k plnému začlenění“ transgender sportovců.

Rozhodnutí padlo na mimořádném generálním kongresu v rámci právě probíhajícího mistrovství světa v Budapešti.

Předtím si členové FINA vyslechli zprávu od transgender pracovní skupiny, složené z předních osobností ze světa medicíny, práva a sportu.

„Přístup společnosti FINA při navrhování této politiky byl komplexní, vědecky podložený a inkluzivní, a co je nejdůležitější, přístup FINA zdůrazňoval spravedlivost soutěže,“ řekl Brent Nowicki, výkonný ředitel řídícího orgánu.

Předseda FINA, Husain Al-Musallam řekl, že organizace se snaží „chránit práva našich sportovců soutěžit“, ale také „chránit spravedlivost soutěže“.

Dodal: „FINA vždy přivítá sportovce. Vytvoření otevřené kategorie znamená, že každý bude mít možnost soutěžit na elitní úrovni. To se ještě nikdy nestalo, takže FINA bude muset jít v čele. Chci, aby se všichni sportovci cítili součástí a mohli během tohoto procesu rozvíjet nápady.“

Bývalá britská plavkyně Sharron Daviesová, která je proti transgenderové účasti v elitním plavání žen, řekla, že je na svůj sport a na FINA „hrdá“. Poděkovala FINA „za vědecký výzkum, rozhovory se sportovci a trenéry a za férový sport pro ženy“. Dodala: „Plavání vždy přivítá každého, bez ohledu na to, kdo jste, ale férovost je základním kamenem sportu.“

„Athlete Ally“ – skupina prosazující LGBT komunitu, která v únoru zorganizovala dopis na podporu americké transgender plavkyně Lii Thomas, nazvala novou politiku diskriminační, škodlivou, nevědeckou a v rozporu s principy MOV z roku 2021. „Pokud to s ochranou ženských sportů myslíme vážně, musíme zahrnout všechny ženy,“ stálo na tweetu skupiny.

Rozhodnutí FINA následuje po čtvrtečním rozhodnutí UCI, řídícího orgánu cyklistiky, zdvojnásobit časové období, než se jezdkyně přecházející z muže na ženu může zúčastnit ženských závodů.

Problém plavání byl katapultován do centra pozornosti díky zkušenosti Američana Thomase. V březnu se Thomas stal prvním známým transgender plavcem, který vyhrál nejvyšší americký národní vysokoškolský titul vítězstvím na 500 metrů volný způsob žen. Thomas plaval za pensylvánský mužský tým tři sezóny, než na jaře 2019 zahájil hormonální substituční terapii a přešel do týmu ženského.

Od té doby lámal rekordy v rámci svého univerzitního ženského plaveckého týmu.

Více než 300 plavců z vysokých škol, týmů USA a olympijských plavců podepsalo otevřený dopis o podpoře Thomase a všech transgender a nebinárních plavců, ale další sportovci a organizace vyjádřili obavy ohledně trans-inkluze.

Někteří z Thomasových spoluhráčů a jejich rodičů psali anonymní dopisy na podporu jejího práva na přechod, ale dodali, že je nefér, aby soutěžil jako žena. USA Swimming v únoru aktualizovala svou politiku pro elitní plavce, aby umožnila transgender sportovcům plavat na elitních akcích, spolu s kritérii pro omezení jakékoli nespravedlivé výhody, včetně testování testosteronu po dobu 36 měsíců před soutěžemi.

Loni se novozélandská vzpěračka Laurel Hubbardová stala první otevřeně transgender sportovkyní, která startovala na olympijských hrách v jiné genderové kategorii, než do které se narodila.

Co říkají odborníci?
Dr. Michael Joyner, fyziolog a přední specialista na lidskou výkonnost:

„Testosteron v mužské pubertě mění fyziologické determinanty lidské výkonnosti a vysvětluje genderové rozdíly v lidské výkonnosti, o kterých se předpokládá, že jsou jasně evidentní ve věku 12 let. I když je testosteron odstraněn, jeho účinky zvyšující výkon zůstanou zachovány.“

Dr. Sandra Hunterová, fyzioložka cvičení specializující se na genderové a věkové rozdíly ve sportovním výkonu:

„Od 14 let je rozdíl mezi chlapci a dívkami značný. To je způsobeno výhodami, které jsou výsledkem fyziologických adaptací testosteronu a vlastnictví chromozomu Y.“

„Některé z těchto fyzických výhod jsou strukturálního původu, jako je výška, délka končetin, velikost srdce, velikost plic – a ty budou zachovány, i když dojde k potlačení nebo snížení testosteronu, ke kterému dochází během přechodu z mužského na ženské pohlaví. “

Summer Sanders, bývalý olympijský vítěz a mistr světa v plavání:

„Není to lehké. Nesmí chybět kategorie – ženy, muži a samozřejmě kategorie pro trans ženy a trans muže. Spravedlivá soutěž je pevností a základem naší komunity – tento přístup zachovává integritu stávajícího sportovního procesu, kterého se každoročně účastní miliony dívek a žen.“

Rozhovor o začlenění transgender žen do ženského sportu rozdělil názory uvnitř i vně sportovní sféry.

Mnozí tvrdí, že transgender ženy by neměly soutěžit v ženském sportu kvůli výhodám, které by si zachovávají, ale jiní tvrdí, že sport by měl být inkluzivnější.

Prezident Světové atletické asociace Lord Coe řekl, že „integrita“ a „budoucnost“ ženského sportu bude „velmi křehká“, pokud sportovní organizace špatně upraví pravidla pro transgender sportovce.

Jádro debaty o tom, zda mohou transgender sportovkyně soutěžit v ženském sportu, se točí kolem komplexní rovnováhy mezi začleněním, sportovní rovností a bezpečností.

Transgender ženy musí dodržovat řadu pravidel, aby mohly soutěžit ve specifických sportech, včetně v mnoha případech snížení hladiny testosteronu na určitou úroveň na určitou dobu před soutěží. Jak však poukázalo rozhodnutí FINA, existují obavy, že si sportovci zachovávají výhodu spojenou s mužskou pubertou, kterou nižší hladina testosteronu neodstraní.

Zdá se tedy, že již brzy si budeme muset u všech sportů zvykat na tři kategorie – muži, ženy a trans. Jen by mne zajímalo, kdy se ozve dalších více než 100 pohlaví, aby požadovala i pro sebe další zvláštní kategorii….

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*